Interpretacja Urzędu Skarbowego Warszawa-Wola
US40/DF1/415-36/III/2006
z 11 maja 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
US40/DF1/415-36/III/2006
Data
2006.05.11



Autor
Urząd Skarbowy Warszawa-Wola


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
kierowca
podróż służbowa krajowa (delegacja krajowa)
podróż służbowa zagraniczna (delegacja zagraniczna)
usługi transportu międzynarodowego


Pytanie podatnika
Czy podróż służbowa współwłaściciela firmy transportowej, który jest jednocześnie kierowcą i przyczynia się bezpośrednio do uzyskania przychodów, może być wliczona w koszty uzyskania przychodów?


P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. Nr 8 z 2005r., poz. 60 z późn. zm.) art. 22 ust. 1, art. 23 ust. 1 pkt 52 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) po rozpatrzeniu Pani wniosku z dnia .....02.2006r. w sprawie interpretacji przepisów prawa podatkowego

Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Wola uznał stanowisko wnioskodawcy jako nieprawidłowe:
w sprawie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów podróży służbowej współwłaściciela firmy transportowej , który jest jednocześnie kierowcą i przyczynia się bezpośrednio do uzyskania przychodów

U Z A S A D N I E N I E

W dniu ......02.2006r. zwróciła się Pani z wnioskiem o udzielenie interpretacji co do zakresu stosowania przepisów prawa podatkowego w podatku dochodowym od osób fizycznych, który to wniosek zawierał następujące pytanie:
czy podróż służbowa współwłaściciela firmy transportowej, który jest jednocześnie kierowcą i przyczynia się bezpośrednio do uzyskania przychodów, może być wliczona w koszty uzyskania przychodów?
Stan faktyczny: Współwłaścicielem firmy świadczącej usługi transportu międzynarodowego jest jednocześnie kierowcą i odbywa podróże służbowe przyczyniając się bezpośrednio do uzyskania przychodów.
Stanowisko wnioskodawcy jest następujące: Zgodnie z treścią art.21 ust. 16 upodf, wolne od podatku dochodowego od osób fizycznych są diety i inne należności za czas podróży służbowej - do wysokości określonej w odrębnych ustawach lub w przepisach. Prawo zaliczenia kosztów diet w ramach uzyskanych przychodów reguluje również art. 23 ust. 1 pkt 52 upodf.
Ponadto w dniu 15 września 2005r. Naczelny Sąd Administracyjny podzieli pogląd, iż właściciele firm transportowych mogą naliczać diety, wyjeżdżając w celu świadczenia swych usług ( FSK 2175/2004).
Ocena prawna w/w stanowiska wnioskodawcy -Zgodnie z przepisami art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) kosztami uzyskania przychodów z poszczególnego źródła są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23.
Problematykę zaliczania kosztów uzyskania przychodów wydatków z tytułu podróży służbowych osób prowadzących działalność gospodarczą, a także osób z nimi współpracujących reguluje art.23 ust. 1 pkt 52 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U z 2000 r nr 14 z póź. zm.).
W myśl tego przepisu nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wartości diet z tytułu podróży służbowych w/w osób - w części przekraczającej wysokość diet przysługujących pracownikom, określoną w odrębnych przepisach wydanych przez właściwego ministra. Niemniej jednak w przypadku osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą w zakresie świadczenia midzynarodowych usług transportowych brak jest uzasadnienia dla przyjęcia, iż wykonywane przez podatnika zadania wiążą się z odbyciem podróży służbowej.
Działalność gospodarcza prowadzona w zakresie midzynarodowych usług transportowych ze swojej istoty nie jest wykonywana w stałym miejscu/miejscowości/, dlatego też wyjazdy poza siedzibę firmy, związane ze świadczeniem tego typu usług, nie są podróżą służbową. Stanowią one zwykłe czynności będące przedmiotem prowadzonej działalności gospodarczej.
Natomiast istotą podróży służbowej jest wykonywanie zadania w miejscu innym niż stałe miejsce pracy, czyli opuszczenie stałego miejsca pracy.
Zgodnie z powyższym brak jest możliwości zaliczania kosztów uzyskania przychodów diet z tytułu podróży krajowych i zagranicznych. Podróże te są realizacją usług wykonywanych w ramach prowadzonej działalności gospodarczej i nie mogą być utożsamiane z podróżą służbową.
Kosztem uzyskania przychodu w pełnej wysokości są natomiast inne poniesione w podróży i prawidłowo udokumentowane przez przedsiębiorcę wydatki (np. rachunki za pobyt w hotelu, opłaty za przejazd płatną autostradą).
W związku z powyższym postanowiono jak w sentencji.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj