Interpretacja Urzędu Skarbowego w Piotrkowie Trybunalskim
US I/1-415/17/2006
z 10 listopada 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
US I/1-415/17/2006
Data
2006.11.10



Autor
Urząd Skarbowy w Piotrkowie Trybunalskim


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zwolnienia przedmiotowe


Słowa kluczowe
beneficjent
budżet państwa
dofinansowanie
dotacja
Europejski Fundusz Społeczny
program pomocowy
Unia Europejska (Wspólnota Europejska)
zwolnienia przedmiotowe


Pytanie podatnika
Czy otrzymane od Gminy środki za przeprowadzone szkolenia pochodzące ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Społecznego i z budżetu państwa zwolnione będą od podatku dochodowego zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 46 lit. a i b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) ?


Na podstawie art. 216, art. 14 a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) - Naczelnik Urzędu Skarbowego w Piotrkowie Tryb. postanawia stanowisko w indywidualnej sprawie przedstawione we wniosku z dnia 29.08.2006 r. (złożonym w tut. organie 31.08.2006 r.) uzupełnionym 10.10.2006 r. i 09.11.2006r. wg którego otrzymane od Gminy środki za przeprowadzone szkolenia zwolnione będą od podatku dochodowego od osób fizycznych ponieważ pochodzą ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Społecznego i z budżetu państwa zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 46 lit. a i b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) - uznać za nieprawidłowe.

Przepis art. 14 a § 1 Ordynacji podatkowej stanowi, iż stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt, burmistrz (prezydent miasta), starosta albo marszałek województwa na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

W myśl art. 14 a § 4 powołanej ustawy Ordynacja podatkowa udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, o której mowa w § 1, następuje w drodze postanowienia, na które przysługuje zażalenie.

Wnioskiem z dnia 29.08.2006 r (złożonym 31.08.2006 r.) uzupełnionym 10.10.2006r i 09.11.2006r podatnicy wystąpili o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie przedstawiając następujący stan faktyczny.

We wniosku podatnicy podali, iż dnia 1 sierpnia 2006 r zostały zawarte dwie umowy pomiędzy Agencją Usług Oświatowych ... s.c. a Gminą ... . W umowach tych Gmina zleca Ośrodkowi Szkolenia Kierowców przeprowadzenie w ramach projektu szkoleniowego kursów i szkoleń grupowych, na które Ośrodek będzie wystawiać faktury sprzedaży. Środki które otrzyma Ośrodek od Gminy za przeprowadzone szkolenia, pochodzą z projektu współfinansowanego przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Społecznego oraz przez budżet państwa.

Z przedłożonych umów zawartych z Gminą wynika, iż spółka przystępuje do realizacji projektu szkoleniowego:

- na podstawie umowy: projekt "Nie stój w miejscu - podnoś kwalifikacje", który będzie współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego oraz przez budżet państwa w ramach Działania 2.1 Rozwój umiejętności powiązany z potrzebami regionalnego rynku pracy i możliwości kształcenia ustawicznego w regionie Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego. Z § 8 umowy tej wynika, iż Gmina jest Realizatorem Projektu, natomiast Wojewódzki Urząd Pracy jest Instytucją Wdrażającą.

- na podstawie umowy: projekt "Uwierz w siebie - znajdź swoje miejsce na rynku pracy", który będzie współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego oraz przez budżet państwa w ramach Działania 2.3 Reorientacja zawodowa osób odchodzących z rolnictwa Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego. Z § 8 umowy tej wynika, iż Gmina jest Realizatorem Projektu, natomiast Wojewódzki Urząd Pracy jest Instytucją Wdrażającą.

W związku z powyższym podatnicy skierowali zapytanie czy otrzymane środki zwolnione będą od podatku dochodowego od osób fizycznych.

Podatnicy podali również, iż poza w/w umowami Agencja Usług Oświatowych s.c. ... zawarła umowę z Wojewódzkim Urzędem Pracy działającym w imieniu i na rzecz Województwa Łódzkiego. Wojewódzki Urząd Pracy przyznaje Agencji środki na realizację projektu "W drodze po nowy zawód", które pochodzą z Europejskiego Funduszu Społecznego i z budżetu państwa.

Z przedłożonej umowy o dofinansowanie Projektu "W drodze po nowy zawód" w ramach Priorytetu 2 - Wzmocnienie rozwoju zasobów ludzkich w regionach (z wyłączeniem Działania 2.5 - Promocja Przedsiębiorczości) zawartej pomiędzy Wojewódzkim Urzędem Pracy zwanym "Instytucją Wdrażającą" a Agencją Usług Oświatowych s.c. ... zwanym "Beneficjentem" z postanowienia § 2 tej umowy wynika, iż Instytucja Wdrażająca przyznaje Beneficjentowi na realizację projektu dofinansowanie w formie dotacji współfinansowane z Europejskiego Funduszu Społecznego i z budżetu państwa.

W związku z powyższym podatnicy skierowali zapytanie czy przyznane środki są zwolnione z podatku dochodowego od osób fizycznych.

We wniosku podano także, że szkolenia, które zgodnie z zawartymi umowami przeprowadzić ma spółka będą przeprowadzane przez jednego ze wspólników spółki. Zgodnie z ustną umową zawartą pomiędzy spółką, a wspólnikiem środki te spółka przekaże wspólnikowi.

W związku z powyższym skierowano zapytanie czy przekazane przez spółkę pieniądze dla wspólnika będą stanowić u niego przychód i czy będzie on opodatkowany podatkiem dochodowym.

Niniejszym postanowieniem tut. organ rozpatruje wniosek podatników o udzielenie pisemnej interpretacji dotyczącej zapytania czy otrzymane od Gminy środki za przeprowadzone szkolenia, które pochodzą z projektu współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Społecznego i z budżetu państwa zwolnione będą od podatku dochodowego od osób fizycznych.

W pozostałym zakresie tut. organ zajmie stanowisko odrębnym postanowieniem.

Według podatników otrzymane środki podlegają zwolnieniu od podatku dochodowego na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 46a i b, ponieważ dochody te pochodzą ze środków Unii Europejskiej i z budżetu państwa.

Stanowisko tut. organu jest następujące.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego i załączonych dokumentów wynika, że spółka zawarła z Urzędem Gminy jako Instytucją Wdrażającą umowy na realizację projektów dofinansowanych ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego i budżetu państwa.

Zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 46 ustawy z dnia 26 lipca 1991r o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r Nr 14 poz. 176 ze zm.) wolne od podatku dochodowego są dochody otrzymane przez podatnika, jeżeli:

a) pochodzą od rządów państw obcych, organizacji międzynarodowych lub międzynarodowych instytucji finansowych ze środków bezzwrotnej pomocy, w tym ze środków programów ramowych badań, rozwoju technicznego i prezentacji Unii Europejskiej i z programów NATO, przyznanych na podstawie jednostronnej deklaracji lub umów zawartych z tymi państwami, organizacjami lub instytucjami przez Radę Ministrów, właściwego ministra lub agencje rządowe, w tym również w przypadkach gdy przekazanie tych środków jest dokonywane za pośrednictwem podmiotu upoważnionego do rozdzielania środków bezzwrotnej pomocy oraz

b) podatnik bezpośrednio realizuje cel programu finansowanego z bezzwrotnej pomocy; zwolnienie nie ma zastosowania do dochodów osób fizycznych, którym podatnik bezpośrednio realizujący cel programu zleca - bez względu na rodzaj umowy - wykonanie określonych czynności w związku z realizowanym przez niego programem.

Zwolnienie z opodatkowania zawarte w powołanym przepisie może być zastosowane w sytuacji, gdy spełnione zostaną łącznie dwie przesłanki tj.:

a) środki finansowe pochodzą od rządów państw obcych, organizacji międzynarodowych lub międzynarodowych instytucji i zostały przekazane na podstawie jednostronnej deklaracji lub umów, o których mowa w tym przepisie,

b) podatnik bezpośrednio realizuje cel programu finansowanego z bezzwrotnej pomocy.

Zwolnienie zawarte w tym przepisie dotyczy wyłącznie dochodów osób fizycznych finansowanych ze środków pochodzących z funduszy przedakcesyjnych (np. SAPARD, ISPA, PHARE). W związku z powyższym, przepis ten nie ma zastosowania do przychodów z tytułu działalności gospodarczej, finansowanych ze środków pochodzących z funduszy strukturalnych, w tym Europejskiego Funduszu Społecznego, gdyż pomoc ta stanowi refundację wcześniej poniesionych wydatków, których źródłem finansowania były krajowe środki publiczne.

Przychody firmy uzyskane z tytułu realizacji przyjętych projektów są finansowane przez Instytucję Wdrażającą tj. Urząd Gminy z otrzymanych środków na dofinansowanie tych projektów, a więc w całości ze środków krajowych i nie są objęte zwolnieniem przewidzianym w art. 21 ust. 1 pkt 46 w/w ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Do przychodów, które zostały uzyskane z instytucji wdrażającej nie ma zastosowania również art. 21 ust. 1 pkt 47b w/w ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym przed 01.01.2004r zgodnie z którym wolne od podatku dochodowego są dotacje, w rozumieniu przepisów o finansach publicznych otrzymane z budżetu państwa lub budżetów jednostek samorządu terytorialnego. Dotacje, o których mowa w wyżej powołanym przepisie, korzystają ze zwolnienia do dnia 31.12.2006r. Zwolnienie przedłużono art. 3 pkt 2 ustawy z dnia 18 listopada 2004r o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 263 poz. 2619).

Przychody uzyskane przez spółkę z w/w tytułu nie stanowią dotacji w rozumieniu art. 69 ust. 4 lit. b ustawy z dnia 26 listopada 1998r o finansach publicznych (Dz. U. z 2003r Nr 15, poz. 148 ze zm.). Zwolnienie dotyczy dochodów podatnika, któremu przyznane jest dofinansowanie, a nie dochodów uzyskanych przez wykonawców, którym zlecono wykonanie czynności w związku z realizowaną umową dotowaną środkami budżetowymi.

Środki otrzymane przez spółkę z tytułu wykonywanych usług na rzecz Instytucji Wdrażającej będą stanowiły jej przychody zgodnie z art. 14 ust. 2 pkt 2 w/w ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Natomiast wydatki sfinansowane z tych przychodów będą zaliczane do kosztów uzyskania przychodu stosownie do art. 22 ust. 1 powołanej wyżej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Stanowisko podatników przedstawione we wniosku, że otrzymane od Gminy środki za przeprowadzone szkolenia zwolnione będą od podatku dochodowego od osób fizycznych ponieważ pochodzą ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Społecznego i z budżetu państwa zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 46 lit. a i b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) tut. organ uznaje za nieprawidłowe.

W myśl art. 14b § 1 i § 2 Ordynacji podatkowej interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta. Natomiast jest wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej właściwych dla wnioskodawcy. Jednocześnie tut. organ informuje, że przedmiotowa interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez podatników i stanu prawnego obowiązującego w dacie wydania postanowienia.

Interpretacja co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego jest wiążąca do czasu zmiany przepisów prawa, które były przedmiotem interpretacji.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj