Interpretacja Urzędu Skarbowego Warszawa-Wola
US40/VAT/1555/2006/AP
z 5 września 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
US40/VAT/1555/2006/AP
Data
2006.09.05



Autor
Urząd Skarbowy Warszawa-Wola


Temat
Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczenie i zwrot podatku --> Wyłączenie stosowania obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego

Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczenie i zwrot podatku --> Odliczenie podatku

Podatek od towarów i usług --> Przepisy ogólne --> Definicje legalne


Słowa kluczowe
motocykl
odliczenie podatku od towarów i usług
paliwo silnikowe
prawo do odliczenia
środek trwały
zakup


Pytanie podatnika
Dotyczy prawa do odliczenia 100% podatku naliczonego przy zakupie motocykla - środka trwałego oraz podatku naliczonego przy zakupie paliwa silnikowego używanego do napędu tego motocykla?


POSTANOWIENIE

Na podstawie art.14a § 1, 3, 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005r. Nr 8 poz.60 z późn. zm.), art. 2 pkt 6, art. 86 ust.1 i 3, art 88 ust 1 pkt 3 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004r nr 54 poz. 535 z późn. zm.), po rozpatrzeniu wniosku z dnia 04.07.2006r. w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego /podatku od towarów i usług/, Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Wola postanowiłuznać stanowisko wnioskodawcy dotyczące prawa do odliczenia podatku naliczonego przy zakupie motocykla oraz paliw silnikowych używanych do napędu tegoż pojazdu – za prawidłowe.

UZASADNIENIE

Wnioskiem z dnia 04.07.2006r. strona zwróciła się w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług.
Z przedmiotowego wniosku wynika:
Stan faktyczny
Wnioskodawca zakupśrodek trwały w postaci motocykla Yamaha o pojemności skokowej silnika 649cm3 wraz z alarmem motocyklowym Patrol Line i kartą pojazdu. W maju i czerwcu kilkakrotnie dokonano zakupu paliwa silnikowego do napędu ww. motocykla.
Zapytania
1.Czy podatnikowi przysługuje prawo do odliczenia 100% podatku naliczonego przy zakupie ww. środka trwałego?
2.Czy podatnik ma prawo do odliczania podatku naliczonego przy zakupie paliwa silnikowego używanego do napędu ww. motocykla?
Stanowisko wnioskodawcy
Zdaniem podatnika:
1.Mógł on odliczyć jedynie 60% kwoty podatku określonej w fakturze zakupu motocykla,
2.Nie przysługuje mu prawo do odliczania podatku naliczonego przy zakupie paliwa silnikowego używanego do napędu ww. motocykla.
Stanowisko swoje podatnik uzasadnia tym, że ustawa o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004r nr 54 poz. 535 z późn. zm.) /zwana dalej ustawą/ nie zawiera definicji pojęcia „pojazd samochodowy”, a ustawa z dnia 20 czerwca Prawo o ruchu drogowym (tekst jedn. Dz. U. z 2005r. Nr 108 poz. 908 z późn. zm./ w art. 2 pkt 45 i 46 definiują motocykl jako rodzaj pojazdu samochodowego.
Wątpliwości podatnika nasuwa jednak przepis art. 2 pkt. 6 ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004r nr 54 poz. 535 z późn. zm.) /zwanej dalej ustawą/, z którego wyciągnął wniosek, że towary identyfikowane są na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a co za tym idzie motocykl, mający symbol PKWiU 35.41 zalicza się do „sprzętu transportowego pozostałego” i nie jest pojazdem samochodowym.

Działając na podstawie przepisu art. 14a § 1, 3 i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa, Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa – Wola rozpatrzył przedmiotowy wniosek i postanowił uznać stanowisko podatnika w nim zawarte za prawidłowe.
Ocena prawna stanowiska wnioskodawcy
Przepis art. 2 pkt 6 ustawy definiuje, iż towary to rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty.
Polska Klasyfikacja Wyrobów i Usług opracowana została dla potrzeb statystyki oraz ewidencji źródłowej. Podstawowym przeznaczeniem PKWiU jest zapewnienie jednolitego grupowania w celu jednolitej agregacji danych źródłowych dla potrzeb statystyki, co wymaga uwzględnienia jej w dokumentowaniu obrotu towarowego oraz w ewidencji podstawowej jednostek gospodarczych. Klasyfikacja PKWiU nie używa w ogóle pojęcia pojazdy samochodowe lecz tylko pojęcia pojazdy mechaniczne.
Zgodnie z art. 86 ust.1 ustawy w zakresie w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art.15 przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art.114, art.119 ust.4, art.120 ust.17 i 19 oraz art.124.
Z uwagi na fakt, iż ani Polska Klasyfikacja Wyrobów i Usług ani ustawa o podatku od towarów i usług nie definiują pojęcia pojazdu samochodowego, należy odnieść się do definicji określonej w art. 2 ustawy z dnia 20 czerwca 1997r. Prawo o ruchu drogowym (tekst jedn. Dz. U. 2003r. Nr 58, poz. 515 z późn. zm.). Zgodnie z pkt 33 art.2 tej ustawy „pojazd samochodowy” to pojazd silnikowy, którego konstrukcja umożliwia jazdę z prędkością 25 km/h, natomiast zgodnie z art. 2 pkt 45 cyt. przepisu „motocykl” jest pojazdem samochodowym jednośladowym lub z bocznym wózkiem- wielośladowym.
Zgodnie z art.86 ust. 3 ustawy VAT w przypadku nabycia samochodów osobowych oraz innych pojazdów samochodowych o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony kwotę podatku naliczonego stanowi 60 % podatku określonej w fakturze lub kwoty podatku należnego z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów lub kwoty podatku należnego od dostawy towarów, dla której podatnikiem jest ich nabywca – nie więcej jednak niż 6.000,- zł. Natomiast jak wynika z przepisu art. 88 ust 1 pkt 3 ustawy, obniżenia kwoty lub zwrotu podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika paliw silnikowych, oleju napędowego oraz gazu, wykorzystywanych do napędu samochodów osobowych oraz innych pojazdów samochodowych, o których mowa w art. 86 ust. 3.
Reasumując należy stwierdzić, że ograniczenia wynikające z art. 86 ust.3 oraz art 88 ust. 1 pkt 3 ustawy mają również zastosowanie do motocykli z uwagi na fakt, iż są one uznane za pojazdy samochodowe. W związku z tym w przypadku nabycia motocykla wykorzystywanego do prowadzonej działalności gospodarczej przysługuje spółce prawo do odliczenia podatku od towarów i usług w ograniczonym zakresie, określonym w art.86 ust. 3 ustawy, tj. 60 % kwoty podatku określonej w fakturze, nie więcej jednak niż 6.000,-zł i nie przysługuje w ogóle prawo do odliczania podatku naliczonego przy zakupie paliw silnikowych używanych do napędu tegoż motocykla.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj