Interpretacja Drugiego Urzędu Skarbowego Łódź-Bałuty
III-2/443-40/51735/06/MJ
z 19 września 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
III-2/443-40/51735/06/MJ
Data
2006.09.19



Autor
Drugi Urząd Skarbowy Łódź-Bałuty


Temat
Podatek od towarów i usług


Słowa kluczowe
obowiązek instalacji kasy rejestrującej
sprzedaż
telefon
usługi serwisowe


Pytanie podatnika
Czy dokonując czynności sprzedaży telefonów komórkowych, akcesoriów telefonicznych (sklasyfikowane w PKW i U 52.48 ) oraz świadcząc usługi serwisowe (PKW i U 52.74.2 ), Podatnik jest zobowiązany z uwagi na przedmiot działalności do zakupu kasy fiskalnej i ewidencjonowania obrotu przy jej zastosowaniu od dnia 01.09.2006r. ?


Działając na podstawie przepisów: art. 14a § 1 i § 4 oraz art. 216 § 1 ustawy z dnia 29.08.1997r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), udzielając interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług w indywidualnej sprawie Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego Łódź-Bałuty uznaje za prawidłowe stanowisko Podatnika przedstawione we wniosku z dnia 22.08.2006r.

Z wniosku z dnia 22.08.2006r. (data wpływu do tut. organu 24.08.2006r., uzupełnienie wniosku w dniu 29.08.2006r.) wynika, że przedmiotem działalności Podatnika jest zakup i sprzedaż telefonów komórkowych, akcesoriów telefonicznych (sklasyfikowane w PKW i U 52.48) oraz świadczenie usług serwisowych (PKW i U 52.74.2). Podatnik nie posiada jeszcze kasy fiskalnej, gdyż w 2005r. nie przekroczył kwoty 40.000 zł.

W związku z przedstawionym stanem faktycznym wnioskodawca zwrócił się z zapytaniem, czy jest zobowiązany do zainstalowania kasy fiskalnej.

Zdaniem Podatnika jest on zobowiązany do zakupu kasy i ewidencjonowania obrotu przy jej zastosowaniu od dnia 01.09.2006r. z uwagi na przedmiot działalności, tj. zakup i sprzedaż telefonów komórkowych.

Zgodnie z art. 111 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) podatnicy dokonujący sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych są obowiązani prowadzić ewidencję obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących. Ustawodawca przewidział jednak szereg zwolnień, które określone zostały w § 2 i § 3 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 28.03.2006r. w sprawie kas rejestrujących (Dz. U. Nr 51, poz. 375 ze zm.).

Dokonując analizy stanu faktycznego i obowiązujących w tym obszarze przepisów prawa podatkowego należy stwierdzić, że Podatnik mógł korzystać ze zwolnienia podmiotowego w zakresie prowadzenia ewidencji obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kasy rejestrującej do dnia 31.08.2006r. (§ 3 ust. 1 pkt 3 w/w rozporządzenia). Natomiast zgodnie z § 4 cyt. rozporządzenia zwolnień od obowiązku ewidencjonowania, o których mowa w § 2 oraz § 3, nie stosuje się bez względu na wysokość osiąganych obrotów:

1) do podatników prowadzących działalność w zakresie sprzedaży gazu płynnego;

2) przy świadczeniu usług przewozów regularnych i nieregularnych pasażerskich w samochodowej komunikacji, z wyjątkiem przewozów, o których mowa w poz. 6 i 7 załącznika do rozporządzenia;

3) przy świadczeniu usług przewozu osób i ładunków taksówkami;

4) przy dostawie: silników spalinowych tłokowych, wewnętrznego spalania, typu stosowanego w pojazdach mechanicznych (PKWiU 34.10.1), nadwozi do pojazdów mechanicznych, przyczep (PKWiU 34.2), części i akcesoriów do pojazdów mechanicznych i ich silników (PKWiU 34.3);

5) przy dostawie:

a) sprzętu radiowego, telewizyjnego i telekomunikacyjnego, z wyłączeniem lamp elektronowych i innych elementów elektronicznych oraz części do aparatów i urządzeń do operowania dźwiękiem i obrazem, anten, (ex PKWiU 32),

b) sprzętu fotograficznego, z wyłączeniem części i akcesoriów do sprzętu i wyposażenia fotograficznego, (ex PKWiU 33.40.3);

6) przy dostawie wyrobów z metali szlachetnych lub z udziałem tych metali, których sprzedaż nie może korzystać ze zwolnienia od podatku, o którym mowa w art. 113 ust. 1 i 9 ustawy;

7) przy dostawie nagranych, z zapisanymi danymi lub zapisanymi pakietami oprogramowania komputerowego (w tym również sprzedawanymi łącznie z licencją na użytkowanie): płyt CD, DVD, kaset magnetofonowych, taśm magnetycznych (w tym kaset video), dyskietek, kart pamięci, kartridży.

Jak wynika z powyższego, w przypadku Podatnika ma zastosowanie § 4 ust. 5 lit. a w/w rozporządzenia. Oznacza to, że bez względu na wysokość osiągniętych obrotów od dnia 01.09.2006r. winien ewidencjonować obroty przy zastosowaniu kasy rejestrującej.

Niniejszej odpowiedzi udzielono w oparciu o stan faktyczny przedstawiony w zapytaniu oraz stan prawny obowiązujący na dzień udzielenia odpowiedzi.

Tutejszy organ podatkowy informuje,że ww. odpowiedź jest wiążąca tylko dla właściwych organów podatkowych i organów kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia, nie jest natomiast wiążąca dla Podatnika.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj