Interpretacja Urzędu Celnego w Nowym Targu
3520PA-911-5/06
z 9 października 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
3520PA-911-5/06
Data
2006.10.09



Autor
Urząd Celny w Nowym Targu


Temat
Podatek akcyzowy --> Przepisy szczegółowe --> Wyroby akcyzowe niezharmonizowane


Słowa kluczowe
broń i amunicja
podatek akcyzowy
stawka
stawki podatku
wyroby akcyzowe niezharmonizowane


Pytanie podatnika
Czy wyrób broni palnej opodatkowany jest podatkiem akcyzowym i jaką stawką ? Jeśli istnieje na tę broń stawka obniżona 0%, to od kiedy ona obowiązuje ? Czy od momentu wprowadzenia stawki obniżonej broń palna myśliwska podlegała podatkowi akcyzowemu - od kiedy i z jaką stawką ?


Na podstawie art.14a §1, § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku Ordynacja podatkowa (tekst jednolity: Dz. U. z 2005 roku Nr 8, poz.60 ze zmianami), po rozpatrzeniu Pana wniosku z 8.sierpnia 2006 roku (data wpływu do Urzędu Celnego w Krakowie: 16 sierpnia 2006 roku), przekazanego do tut. Urzędu w dniu 4 września 2006roku (data wpływu do tut. Urzędu: 8 września 2006 roku), uzupełnionego pismem z 28 września 2006 roku (data wpływu do tut. Urzędu: 28 września 2006 roku) w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego w zakresie podatku akcyzowego Naczelnik Urzędu Celnego w Nowym Targu stwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowisko nie jest prawidłowe

U z a s a d n i e n i e

Wnioskiem złożonym w dniu 16 sierpnia 2006 roku w Urzędzie Celnym w Krakowie, a przekazanym w dniu 4 września 2006 do Urzędu Celnego w Nowym Targu (data wpływu do tut. Urzędu: 8 września 2006 roku) zwrócił się Pan z prośbą o udzielenie pisemnej interpretacji o zakresie stosowania prawa podatkowego - w trybie art.14a § 1 ustawy Ordynacja podatkowa. W uzupełnieniu do powyższej korespondencji, wnioskodawca pismem z 25 września 2006 roku (data wpływu do tut. Urzędu: 28 września 2006 roku) sprecyzował, iż zamierza prowadzić działalność gospodarczą o profilu: wytwarzanie broni myśliwskiej i sportowej dla posiadaczy pozwoleń na broń oraz wytwarzanie istotnych części broni palnej: myśliwskiej, sportowej, gazowej, niezbędnych do jej napraw (kod PKD 29.60.Z.). W związku z powyższym podatnik postawił pytanie czy wyrób broni palnej opodatkowany jest podatkiem akcyzowym i jaką stawką ?. Jeśli istnieje na tę broń stawka obniżona 0%, to od kiedy ona obowiązuje ?. Czy od momentu wprowadzenia stawki obniżonej broń palna myśliwska podlegała podatkowi akcyzowemu - od kiedy i z jaką stawką ?. Jednocześnie wnioskodawca oświadczył, iż nie toczy się wobec niego postępowanie podatkowe, kontrola podatkowa, jak również postępowanie przed sądem administracyjnym.
W ocenie podatnika "wyrób broni palnej nie jest opodatkowany podatkiem akcyzowym, gdyż wymieniony został w tabeli, gdzie podlega stawce "0".

Naczelnik Urzędu Celnego stwierdza, co następuje. Zgodnie z art.2 pkt 1 ustawy z dnia 23 stycznia 2004 roku o podatku akcyzowym (D.U. Nr 29, poz.257 ze zmianami), wyrobami akcyzowymi są wyroby podlegające akcyzie określone w załączniku nr 1 do ustawy. Załącznik nr 1 do cyt. ustawy w punktach 56, 57 oraz 58 wymienia wśród wyrobów akcyzowych odpowiednio:
- broń palną ładowaną przez lufę, strzelby i karabinki sportowe, myśliwskie lub przeznaczone do strzelania do celu - wyłącznie broń myśliwską (PKWiU ex 29.60.13-50),
- broń palną działającą na zasadzie odpalania ładunku prochowego, gdzie indziej nie wymienioną - wyłącznie broń myśliwską (PKWiU ex 29.60.13-70.00),
- broń pozostałą, gdzie indziej nie wymienioną - wyłącznie broń gazową (PKWiU ex 29.60.13-90.90).

Stosownie do art. 2 pkt 2 i 3 cyt. ustawy, powyższe wyroby należą do grupy wyrobów akcyzowych niezharmonizowanych. Stawka akcyzy na wyroby akcyzowe niezharmonizowane wynosi 65%, podstawy określonej w art.10 ustawy o podatku akcyzowym, z wyjątkiem stawki na energię elektryczną (art.75 ust.1 cyt. ustawy). Niemniej w art.75 ust.3 ustawodawca, dał legitymację dla ministra właściwego do spraw finansów publicznych do obniżenia w drodze rozporządzenia w/w stawki podatkowej, różnicowania jej w zależności od rodzaju wyrobu oraz do określenia warunków jej stosowania. Minister Finansów w rozporządzeniu z 22 kwietnia 2004 roku w sprawie obniżenia stawek podatku akcyzowego (D.U. Nr 87, poz.825 z 2004 roku ze zmianami) w §1 stwierdził, iż m.in. stawkę akcyzy określoną w art.75 ust. 1 ustawy o podatku akcyzowym, obniża się do wysokości określonej w załączniku nr 1 do rozporządzenia - dla wyrobów akcyzowych sprzedawanych w kraju. W brzmieniu w/w aktu z okresu od 1 maja 2004 roku tj. od momentu kiedy przepisy powyższego rozporządzenia weszły w życie, do 31 grudnia 2004 roku - ustawodawca w załączniku nr 1 do rozporządzenia pod pozycją 29 przewidział, iż opodatkowaniu w obrocie krajowym wg stawki podatkowej 25%, podlega broń palna myśliwska oraz broń gazowa (PKWiU ex 29.60.13).

Rozporządzeniem Ministra Finansów z 22 grudnia 2004 roku zmieniającym rozporządzenie w sprawie obniżenia stawek podatku akcyzowego (D.U. Nr 279, poz.2763 z 2004 roku), z dniem 1 stycznia 2005 roku wprowadzono nowe brzmienie załącznika nr 1, obrazującego tabelę stawek akcyzy dla wyrobów akcyzowych sprzedawanych w kraju - przewidując stosownie do treści poz.29 załącznika 1, dla wyrobów niewymienionych w poz.1-28, a takimi są wyroby będące przedmiotem zapytania wnioskodawcy - stawkę 0%.
W kolejnych zmianach do rozporządzenia w sprawie obniżenia stawek podatku akcyzowego, opublikowanych w Dziennikach Ustaw za 2005 roku: Nr 40 poz.380, nr 103 poz.865, nr 177 poz.1473, nr 180 poz.1498, nr 239 poz.2013 oraz nr 266 poz.2237 - utrzymano stawkę podatkową 0% na w/w wyroby. W aktualnie obowiązującym brzmieniu w/w rozporządzenia, w załączniku nr 1 nie wymienia się wyrobów akcyzowych niezharmonizowanych, stanowiących przedmiot zapytania wnioskodawcy. Ustawodawca w opisie pozycji 29 tego załącznika stwierdza, iż "wyroby niewymienione w poz.1-28, z wyłączeniem ciężkich olejów opałowych przeznaczonych na cele opałowe, dla których stosuje się stawkę akcyzy określoną w art.65 ust.1 ustawy - stawka zero".W tym stanie rzeczy Naczelnik tut. Urzędu, nie może zgodzić się ze stanowiskiem wnioskodawcy, iż wyrób broni palnej nie jest opodatkowany podatkiem akcyzowym. Działalność gospodarcza, o którą pyta Pan we wniosku, podlega obowiązkowi podatkowemu w akcyzie, podejmuje Pan wszak czynność produkcji wyrobów akcyzowych - niemniej stawka akcyzy na w/w wyroby niezharmonizowane wynosi 0%.W myśl jednakże art.14 ust.1 cyt. ustawy, ciąży na Panu obowiązek dokonania zgłoszenia rejestracyjnego w tut. Urzędzie. Stosownie bowiem do tej regulacji "podatnicy prowadzący działalność gospodarczą w zakresie wyrobów akcyzowych są obowiązani przed dniem wykonania pierwszej czynności podlegającej opodatkowaniu złożyć zgłoszenie rejestracyjne właściwemu dla podatnika naczelnikowi urzędu celnego; zgłoszenie rejestracyjne zawiera w szczególności dane identyfikacyjne podatnika, jego siedzibę i adres (miejsce zamieszkania) oraz określenie rodzaju prowadzonej działalności gospodarczej".
Wobec powyższego postanowiono jak w sentencji.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj