Interpretacja Łódzkiego Urzędu Skarbowego
ŁUS-II-2-423/148/06/AT
z 20 września 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
ŁUS-II-2-423/148/06/AT
Data
2006.09.20



Autor
Łódzki Urząd Skarbowy


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Podstawa opodatkowania i wysokość podatku

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Przedmiot i podmiot opodatkowania


Słowa kluczowe
fakturowanie
omyłka
podstawa opodatkowania
sprzedaż towarów
ustalanie dochodu


Pytanie podatnika
Czy błędnie wykazana transakcja sprzedaży towarów wpłynie na powstanie dochodu w rozumieniu art. 7 ust. 1 i 2 oraz na podstawę opodatkowania, o której mowa w art. 18 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatkuu dochodowym od osób prawnych ?


Naczelnik Łódzkiego Urzędu Skarbowego w Łodzi, działając na podstawie przepisów art. 14a § 1 i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku Spółki z dnia 26.06.2006 r. o udzielenie pisemnej interpretacji o zastosowaniu przepisów prawa podatkowego w części dotyczącej uznania, iż błędnie wykazana transakcja nie wpłynęła na powstanie dochodu w rozumieniu art. 7 ust. 1 i ust. 2 oraz podstawę opodatkowania, o której mowa w art. 18 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.)uznaje za prawidłowe stanowisko Spółki przedstawione we wniosku.

Pismem z dnia 26.06.2006 r. (data wpływu 29.06.2006 r.), uzupełnionym w dniu 10.08.2006 r., Spółka wystąpiła z wnioskiem o potwierdzenie swojego stanowiska w następującym stanie faktycznym.W magazynie towarów stwierdzono partie towaru, który został omyłkowo zafakturowany. Oryginały faktur VAT i towary nie były jednak nigdy dostarczone kontrahentom. Faktury zaksięgowano w miesiącach ich wystawienia, ujmując kwoty netto w przychodach podatkowych, a kwoty rozchodu magazynowego wynikające z dokumentów Wz - w kosztach uzyskania przychodów; oraz wykazano w miesięcznych deklaracjach CIT-2 w okresie od stycznia do kwietnia 2006 r.Zdaniem Spółki opisane transakcje nie stanowiły dochodu podlegającego opodatkowaniu w rozumieniu art 7 ust. 1 i 2 oraz art. 18 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Naczelnik Łódzkiego Urzędu Skarbowego w Łodzi informuje, że stosownie do art. 18 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.) podstawę opodatkowania, z zastrzeżeniem art. 21 i 22, stanowi dochód ustalony zgodnie z art. 7 albo w art. 7a ust. 1. Stosownie do art. 7 ust. 1 i 2 ustawy przedmiotem opodatkowania podatkiem dochodowym jest dochód stanowiący nadwyżkę sumy przychodów nad kosztami ich uzyskania; jeżeli koszty uzyskania przychodów przekraczają sumę przychodów, różnica jest stratą.Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że Spółka na pewną część towarów pomyłkowo wystawiła faktury sprzedaży, których wartość netto wpłynęła na przychody podlegające opodatkowaniu. Do tak zaewidencjonowanej sprzedaży został wyliczony koszt własny sprzedanych towarów stanowiący koszt uzyskania przychodów. Jednostka jest w posiadaniu zarówno oryginałów, jak i kopii tych faktur oraz zafakturowanych towarów. Zatem sprzedaż towarów objętych przedmiotowymi fakturami nie została zrealizowana, a wystawione faktury nie zostały przez podatnika wprowadzone do obrotu prawnopodatkowego np. poprzez doręczenie ich kontrahentom. W świetle powyższego opisane czynności nie podlegają uwzględnieniu przy ustalaniu dochodu podlegającego opodatkowaniu w rozumieniu art. 7 ust. 1 i ust. 2 oraz nie będą wpływały na wysokość podstawy opodatkowania, o której mowa w art. 18 ust. 1 ww. ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych. Uznając za prawidłowe stanowisko Spółki zaprezentowane we wniosku Naczelnik Łódzkiego Urzędu Skarbowego w Łodzi postanowił jak w sentencji.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie wydania postanowienia. Interpretacja nie jest wiążąca dla Wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia na podstawie art. 14 b § 1 i 2 Ordynacji podatkowej.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj