Interpretacja Małopolskiego Urzędu Skarbowego
PMO/436-10/06/UM
z 5 października 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PMO/436-10/06/UM
Data
2006.10.05



Autor
Małopolski Urząd Skarbowy


Temat
Podatek od czynności cywilnoprawnych --> Przedmiot opodatkowania --> Wyłączenia

Podatek od czynności cywilnoprawnych --> Przedmiot opodatkowania --> Czynności podlegające opodatkowaniu


Słowa kluczowe
obrót wierzytelnościami
przelew wierzytelności
wierzytelność


Pytanie podatnika
Czy umowa przelewu wierzytelności podlega podatkowi od czynności cywilnoprawnych?


P O S T A N O W I E N I E

Naczelnik Małopolskiego Urzędu Skarbowego, działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy 29 sierpnia 1997 roku Ordynacja podatkowa (Dz. U. Z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku Strony z dnia 29 sierpnia 2006 roku (wpływ do Urzędu 1 września 2006 roku) uzupełnionego znakami opłaty skarbowej w dniu 04.09.2006 r. w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego w zakresie podatku od czynności cywilnoprawnych stwierdza że stanowisko przedstawione w zapytaniu jest prawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że Spółka w dniu 22 sierpnia 2006 r. zawarła umowę przelewu wierzytelności, której przedmiotem jest przelew na rzecz Spółki (Cesjonariusza) wierzytelności przysługującej Cedentowi wobec Dłużnika Wierzytelności, wynikającej z faktur VAT za świadczone przez Cedenta na rzecz Dłużnika Wierzytelności usługi. Przelew zostanie dokonany po spełnieniu się warunku zawieszającego tj. nabycia przez Spółkę 85% akcji Dłużnika Wierzytelności. Z chwilą dokonania przelewu wierzytelności Spółka wypłaci Cedentowi należną kwotę.

Spółka stoi na stanowisku, że w zakresie podatku od czynności cywilnoprawnych zgodnie z art. 1 ust. 1 lit. a ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz. U. Nr 41 poz. 399 z 2005 r. ze zmianami) podatkowi temu podlega sprzedaż i zamiana praw majątkowych. Do praw takich zalicza się m.in. wierzytelności. Zdaniem Spółki przedmiotowa umowa przelewu wierzytelności jest umową sprzedaży i podlega opodatkowaniu PCC, gdyż nie znajduje w tym przypadku zastosowania przepis art. 2 pkt. 4 ustawy o PCC.

Ustosunkowując się do złożonego wniosku Naczelnik tut. Urzędu stwierdza co następuje:
Art. 1 ust. 1 ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz. U. Nr 41 poz. 399 z 2005 r. ze zmianami) zawiera zamknięty katalog czynności cywilnoprawnych podlegających temu podatkowi. Umowa przelewu wierzytelności jako nie wymieniona w katalogu czynności cywilnoprawnych, co do zasady nie podlega temu podatkowi. Natomiast jeżeli umowa o przeniesienie wierzytelności dokonana zostanie na podstawie przepisów art. 509 i następnych Kodeksu Cywilnego, regulujących przelew wierzytelności i przybierze postać którejkolwiek z umów wymienionych w art. 1 ust. 1 pkt. 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, a w szczególności umowy sprzedaży - to będzie rodzić obowiązek uiszczenia podatku.
W rozpatrywanej sprawie ma zastosowanie art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a ustawy z 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz. U. Nr 41 poz. 399 z 2005 r. ze zm.), który określa, iż podatkowi podlegają umowy sprzedaży oraz zamiany rzeczy i praw majątkowych, co obejmuje sprzedaż wierzytelności.
Stosownie do postanowień art. 2 pkt. 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych nie podlegają podatkowi czynności cywilnoprawne, jeżeli przynajmniej jedna ze stron z tytułu dokonania tej czynności jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług lub jest z niego zwolniona. Natomiast w przypadku, gdy przedmiotem czynności cywilnoprawnych nie jest towar lub usługa w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług i do tej czynności nie mają zastosowania przepisy ustawy podatku od towarów i usług, to czynność ta podlega podatkowi od czynności cywilnoprawnych.
Ustosunkowując się do przedstawionej kwestii, stwierdza się, iż umowa sprzedaży wierzytelności podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych w przypadku, gdy sprzedający nie staje się w wyniku zawartej umowy podatnikiem podatku od towarów i usług tzn. nie jest strona opodatkowaną lub zwolnioną od podatku VAT, z tytułu zawarcia konkretnej umowy. Jeżeli Strona zbywając wierzytelności nie świadczyła usług pośrednictwa finansowego i nie podlega z tytułu dokonania tej czynności regulacji ustawy o podatku od towarów i usług to czynności takie będą podlegały podatkowi od czynności cywilnoprawnych.
Rozstrzygnięcie niniejsze dotyczy wyłącznie zapytania z zakresu podatku od czynności cywilnoprawnych. Odpowiedź z zakresu podatku od towarów i usług podlega udzieleniu odrębnym postanowieniem.

Zgodnie z art. 14a § 2 ustawy Ordynacja podatkowa niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę.
Stosownie do art. 14b § 1 i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej i może zostać zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji, w trybie określonym w § 5.
W dniu wydania postanowienia nie toczyło się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa ani postępowanie przed sądem administracyjnym w zakresie objętym wnioskiem.

Pouczenie:
Na powyższe postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie za pośrednictwem Naczelnika Małopolskiego Urzędu Skarbowego - w terminie 7 dni licząc od dnia doręczenia postanowienia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj