Interpretacja Urzędu Skarbowego w Wejherowie
PP/443-52/06/5
z 21 sierpnia 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP/443-52/06/5
Data
2006.08.21



Autor
Urząd Skarbowy w Wejherowie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Obowiązek podatkowy --> Zasady ogólne --> Moment powstania obowiązku podatkowego


Słowa kluczowe
eksport (wywóz)
obowiązek podatkowy
opodatkowanie zaliczek
podatek od towarów i usług


Pytanie podatnika
Czy w przypadku wystąpienia nadwyżki podatku naliczonego nad należnym podatnik ma prawo do otrzymania zwrotu bezpośredniego na rachunek bankowy w sytuacji gdy w deklaracji wykazał obroty z tytułu zaliczek na poczet eksportu oraz wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów?


POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14 a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60), Naczelnik Urzędu Skarbowego w Wejherowie, po rozpatrzeniu wniosku Pani X z dnia 26.06.2006r. (data wpływu do tut. urzędu), o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie zwrotu na rachunek bankowy kwoty różnicy podatku

stwierdza, że

stanowisko przedstawione w tym wniosku jest prawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego.

UZASADNIENIE

Pismem z dnia 26.06.2006r. (data wpływu do tut. urzędu) Podatnik, działając na podstawie art. 14a ustawy Ordynacja podatkowa, wniósł o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego. Jednocześnie Podatnik wskazał, że w przedmiotowej sprawie nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą w zakresie produkcji mebli. W ramach prowadzonej działalności gospodarczej Podatnik dokonuje eksportu a także wewnątrzwspólnotowej dostawy wyprodukowanych przez siebie mebli, na poczet czego otrzymuje zaliczki.

Podatnik stoi na stanowisku, iż w przypadku wystąpienia nadwyżki podatku naliczonego nad należnym ma on prawo do otrzymania jej zwrotu bezpośredniego na rachunek bankowy w sytuacji gdy w deklaracji wykazał obroty z tytułu zaliczek na poczet eksportu oraz wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów.

Zgodnie z art. 87 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz.U z 2004r. Nr 54 poz.535 ze zm.), zwanej dalej "ustawą", w przypadku gdy kwota podatku naliczonego, o której mowa w art. 86 ust.2, jest w okresie rozliczeniowym wyższa od kwoty podatku należnego, podatnik ma prawo do obniżenia lub zwrotu różnicy na rachunek bankowy.

W myśl ust. 2 w/w artykułu, z zastrzeżeniem ust. 3 i 3a, zwrot różnicy podatku następuje na rachunek bankowy podatnika w banku mającym siedzibę na terytorium kraju wskazanym w zgłoszeniu identyfikacyjnym, o którym mowa w odrębnych przepisach, w terminie 60 dni od dnia złożenia rozliczenia przez podatnika. Jeżeli zasadność zwrotu wymaga dodatkowego sprawdzenia, naczelnik urzędu skarbowego może przedłużyć ten termin do czasu zakończenia postępowania wyjaśniającego. Jeżeli przeprowadzone postępowanie wykaże zasadność zwrotu, o którym mowa w zdaniu poprzednim, urząd skarbowy wypłaca podatnikowi należną kwotę wraz z odsetkami z wysokości odpowiadającej opłacie prolongacyjnej lub jego rozłożenia na raty.

Z kolei ust. 3 w/w artykułu, wskazuje, że różnica podatku podlegająca zwrotowi w kwocie przekraczającej wartość podatku naliczonego związanego z nabyciem towarów lub usług, które na podstawie przepisów o podatku dochodowym są zaliczane przez podatnika do środków trwałych oraz wartości materialnych i prawnych podlegających amortyzacji, oraz gruntów i praw wieczystego użytkowania gruntów, jeżeli zostały one zaliczone do środków trwałych nabywcy, powiększonej o 22% obrotu podatnika opodatkowanego stawkami niższymi niż określona w art. 41 ust. 1 oraz obrotu z tytułu dostaw towarów lub świadczenia usług, o których mowa w art. 86 ust. 8 pkt 1, podlega zwrotowi w terminie 180 dni od dnia złożenia deklaracji podatkowej.

Jednocześnie ust. 3a w/w artykułu stanowi, że do obrotu, o którym mowa w ust. 3, wlicza się obrót z tytułu otrzymania należności, dla którego obowiązek podatkowy powstaje zgodnie z art. 19 ust. 12 albo art. 20 ust. 3, pod warunkiem przedstawienia w urzędzie skarbowym zabezpieczenia majątkowego w kwocie odpowiadającej kwocie podatku jaka byłaby należna gdyby obrót ten dotyczył dostawy towarów na terytorium kraju, do czasu przedstawienia dokumentów potwierdzających eksport towarów albo wewnątrzwspólnotową dostawę towarów, objętych tą należnością.

Zgodnie z art. 19 ust. 11 ustawy, jeżeli przed wydaniem towaru lub wykonaniem usługi otrzymano część należności, w szczególności: przedpłatę, zaliczkę, zadatek, ratę, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą jej otrzymania w tej części.

W myśl ust. 12 cytowanego artykułu, przepis ust. 11 stosuje się odpowiednio w przypadku eksportu towarów, jeżeli wywóz towarów nastąpi w ciągu 6 miesięcy, licząc od dnia otrzymania części należności.

Natomiast art. 20 ust. 1 ustawy stanowi, że w wewnątrzwspólnotowej dostawie towarów obowiązek podatkowy powstaje 15 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano dostawy towarów, z zastrzeżeniem ust. 2-4.

Z kolei ust. 3 w/w artykułu stanowi, że jeżeli przed dokonaniem dostawy, o której mowa w ust. 1, otrzymano całość lub część ceny, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury potwierdzającej otrzymanie całości lub części ceny.

Z przytoczonych powyżej przepisów wynika, że co do zasady w przypadku, gdy w danym okresie rozliczeniowym wystąpi nadwyżka podatku naliczonego nad należnym, podatnik ma prawo do obniżenia o tę różnicę podatku należnego za następne okresy rozliczeniowe lub do zwrotu różnicy na rachunek bankowy w terminie 60 dni.

Zwrot różnicy podatku w terminie 60 dni od dnia złożenia deklaracji następuje jednak jedynie odnośnie tej części żądanego zwrotu różnicy wykazanej w deklaracji podatnika, która odpowiada kwocie stanowiącej sumę:

- podatku naliczonego z tytułu nabycia towarów i usług, które na podstawie przepisów o podatku dochodowym są zaliczone do środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych,

- podatku naliczonego od zakupu gruntów i praw wieczystego użytkowania gruntów, jeżeli zostały one zaliczone do środków trwałych nabywcy,

- kwoty stanowiącej 22% obrotu opodatkowanego stawkami niższymi niż 22%,

- kwoty stanowiącej 22% obrotu z tytułu zaliczek dotyczących eksportu i wewnątrzwspólnotowych dostaw towarów, pod warunkiem przedstawienia we właściwym urzędzie skarbowym zabezpieczenia majątkowego w kwocie odpowiadającej kwocie podatku, jaki byłby gdyby obrót ten dotyczył dostawy towarów na terytorium kraju, do czasu przedłożenia dokumentów potwierdzających eksport towarów lub wewnątrzwspólnotową dostawę towarów.

Kwota zwrotu przewyższająca tak określoną kwotę - podlega zwrotowi w terminie 180 dni.

Podatnik stoi na stanowisku, że w przypadku wykazania w złożonej deklaracji zaliczek na poczet eksportu towarów i wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów ma prawo do zwrotu różnicy podatku w przypadku gdy kwota podatku naliczonego jest w okresie rozliczeniowym wyższa od kwoty podatku należnego. Z przytoczonego powyżej stanu prawnego oraz przedstawionego przez Podatnika stanu faktycznego wynika, że Wnioskodawca ma prawo do żądania zwrotu różnicy podatku w przypadku, gdy kwota podatku naliczonego jest w okresie rozliczeniowym wyższa od kwoty podatku należnego, jednak na zasadach i zgodnie z warunkami opisanymi powyżej.

Wobec powyższego, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Wejherowie uznaje stanowisko Wnioskodawcy za prawidłowe.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj