Interpretacja Drugiego Urzędu Skarbowego w Kielcach
OG-005/159/2006/PD/415-61/06
z 21 listopada 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
OG-005/159/2006/PD/415-61/06
Data
2006.11.21



Autor
Drugi Urząd Skarbowy w Kielcach


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zwolnienia przedmiotowe


Słowa kluczowe
dodatki
fundusz unijny
refundacja
szkolenie
środki pomocowe


Pytanie podatnika
Czy podlegają zwolnieniu od podatku dochodowego od osób fizycznych wypłacane przez Jednostkę dodatki szkoleniowe ?


Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Kielcach działając na podstawie art. 14a § 1 i 4 oraz art. 216 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku Jednostki z dnia 12.09.2006 r. (data wpływu - 13.09.2006 r.) w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych dot. zwolnienia od podatku dochodowego dodatków szkoleniowych stwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowisko nie jest prawidłowe.

Z przedstawionego stanu faktycznego we wniosku z dnia 12.09.2006 r. (data wpływu - 13.09.2006 r.) wynika, iż Jednostka podpisała umowę z Wojewódzkim Urzędem Pracy w Kielcach na okres od dnia 01.08.2006 r. do dnia 30.09.2007 r. na realizację projektu pod nazwą "Gruntowna wiedza - nowym polem rozwoju" umowa nr Z/2.26/II/2.3/8/06/U/06. Jest to projekt finansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego.

W ramach projektu beneficjenci ostateczni otrzymują dodatek szkoleniowy za każdy dzień uczestnictwa w szkoleniu. Dodatek szkoleniowy wypłacany jest w wysokości 20% miesięcznego zasiłku określonego w art. 72 ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Jest to 20% z kwoty zasiłku dla bezrobotnych - czyli z 532,90 zł., a więc 106,60 zł.

Beneficjentami ostatecznymi w ramach podpisanej umowy będą osoby posiadające status:

  • rolnika - pełnoletnia osoba fizyczna, zamieszkująca i prowadząca na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej, osobiście i na własny rachunek, działalność rolniczą w pozostającym w jej posiadaniu gospodarstwie rolnym, w tym również w ramach grupy producentów rolnych, a także osobę, która przeznaczyła grunty prowadzonego przez siebie gospodarstwa rolnego do zalesienia;
  • domownika - pełnoletnia osoba fizyczna bliska rolnikowi;
  • osoby zatrudnionej w rolnictwie - to osoba zatrudniona na podstawie stosunku pracy u osób fizycznych i prawnych prowadzących działalność rolniczą.

Dodatkowo każda z tych osób nie może być emerytem, rencistą ani osobą zarejestrowaną jako bezrobotna.

Jednostka stoi na stanowisku, że wypłaty tych dodatków szkoleniowych dla beneficjentów ostatecznych są wolne od podatku dochodowego od osób fizycznych zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 114.

Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Kielcach dokonując oceny stanu faktycznego i stanowiska wnioskodawcy przedstawionego we wniosku w świetle obowiązujących przepisów prawa podatkowego, stwierdza co następuje.

Zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 114 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jednolity Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) wolna od podatku dochodowego jest wartość otrzymanych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych oraz wartość świadczeń rzeczowych (w naturze) finansowanych lub współfinansowanych ze środków budżetu państwa, jednostek samorządu terytorialnego, ze środków agencji rządowych lub ze środków pochodzących od rządów państw obcych, organizacji międzynarodowych lub międzynarodowych instytucji finansowych, w ramach rządowych programów.

Tylko świadczenia o charakterze niepieniężnym otrzymane w ramach Programów przez osoby fizyczne, w tym w postaci:

  • szkoleń
  • zakwaterowania, wyżywienia podczas szkoleń odbywających się poza miejscem zamieszkania,
  • usług doradczych, w tym usług doradczych i szkoleniowych dla osób zamierzających rozpocząć działalność gospodarczą,
  • praktycznej nauki zawodu,
  • informacji zawodowej, pośrednictwa pracy,
  • stypendiów rzeczowych,

korzystają ze zwolnienia od podatku na podstawie powołanego wyżej przepisu.

W związku z powyższym przepis ten nie ma zastosowania do zwolnienia od podatku dochodowego dodatków szkoleniowych, o których mowa we wniosku.

Ponadto stosownie do art. 21 ust. 1 pkt 46 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wolne od podatku dochodowego są dochody otrzymane przez podatnika, jeżeli:

  1. pochodzą od rządów państw obcych, organizacji międzynarodowych lub międzynarodowych instytucji finansowych ze środków bezzwrotnej pomocy, w tym ze środków programów ramowych badań, rozwoju technicznego i prezentacji Unii Europejskiej i z programów NATO, przyznanych na podstawie jednostronnej deklaracji lub umów zawartych z tymi państwami, organizacjami lub instytucjami przez Radę Ministrów, właściwego ministra lub agencje rządowe, w tym również w przypadkach, gdy przekazanie tych środków jest dokonywane za pośrednictwem podmiotu upoważnionego do rozdzielania środków bezzwrotnej pomocy oraz
  2. podatnik bezpośrednio realizuje cel programu finansowanego z bezzwrotnej pomocy; zwolnienie nie ma zastosowania do dochodów osób fizycznych, którym podatnik bezpośrednio realizujący cel programu zleca - bez względu na rodzaj umowy - wykonanie określonych czynności w związku z realizowanym przez niego programem.

Zwolnienie powyższe może mieć zastosowanie tylko wówczas, gdy zostaną spełnione łącznie oba te kryteria:

  • bezzwrotna pomoc musi pochodzić od rządów państw obcych, organizacji międzynarodowych, międzynarodowych instytucji finansowych lub agencji rządowych,
  • podatnik musi bezpośrednio realizować cel programu finansowanego z bezzwrotnej pomocy.

Zwolnienie zawarte w wyżej powołanym przepisie art. 21 ust. 1 pkt 46 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych dotyczy wyłącznie dochodów osób fizycznych realizujących cele programów finansowanych ze środków przedakcesyjnych (np. SAPARD, ISPA, PHARE). Przepis ten nie może mieć zastosowania do przychodów osób fizycznych finansowanych (współfinansowanych) ze środków pochodzących z funduszy strukturalnych, w tym Europejskiego Funduszu Społecznego, gdyż pomoc ta stanowi refundację wcześniej poniesionych wydatków, których źródłem finansowania były krajowe środki publiczne.

Beneficjent ostateczny projektu Projektu "Gruntowna wiedza - nowym polem rozwoju" jako osoba fizyczna nie jest bezpośrednim realizatorem celu programu finansowanego z bezzwrotnej pomocy a jego odbiorcą. Z tych względów przepis ten również nie może mieć zastosowania w przedmiotowej sprawie.

Mając powyższe na uwadze należy stwierdzić, że przedmiotowe dodatki szkoleniowe wypłacane przez Jednostkę, stanowią dla otrzymujących je osób przychód z innych źródeł, podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

W związku z powyższym stanowisko przedstawione we wniosku nie jest prawidłowe.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj