Interpretacja Urzędu Skarbowego Warszawa-Ursynów
1438/DF-1/415-150/232/06/AG
z 6 września 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1438/DF-1/415-150/232/06/AG
Data
2006.09.06



Autor
Urząd Skarbowy Warszawa-Ursynów


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Podstawa obliczenia i wysokość podatku


Słowa kluczowe
odliczenie od dochodu
odsetki od kredytu
zakup mieszkania


Pytanie podatnika
Czy kwota spłaconych w danym roku podatkowym odsetek z tytułu spłaty zaciagniętego kredytu mieszkaniowego powinna zostać odliczona w całościod dochodu tylko przez podatniczkę, czy też powinna zostać równomiernie podzielona pomiędzy troje kredytobiorców?


POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 216 i art. 14a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa(Dz. U z 2005r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 06.06.2006r.(data wpływu do tut. organu podatkowego 07.06.2006r.) w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w indywidualnej sprawie, w kwestii odliczenia od podstawy obliczenia podatku wydatków poniesionych na spłatę odsetek od kredytu zaciągniętego na zakup mieszkania przez podatnika,w przypadku gdy został on udzielony trzem osobom (w tym podatnikowi) - Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Ursynów postanawia uznać stanowisko Pani wyrażone we wniosku– za prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 07.06.2006r. wpłynął do tut. organu wniosek o udzielenie pisemnej interpretacjico do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie,w kwestii odliczenia od podstawy obliczenia podatku wydatków poniesionych na spłatę odsetekod kredytu zaciągniętego na zakup mieszkania przez podatnika, w przypadku gdy zostałon udzielony trzem osobom (w tym podatnikowi).

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, iż w dniu 06.06.2003r. podatniczka wraz z rodzicami zaciągnęła kredyt mieszkaniowy „Własny Kąt”, przeznaczonyna zaspokojenie jej potrzeb mieszkaniowych. Kredyt został udzielony przez Bank PKO BP Oddział w Płocku na rzecz trzech osób z powodu zbyt niskiej zdolności kredytowej wnioskodawczyni.Podatniczka jest jedynym właścicielem zakupionego za pieniądze uzyskane z kredytu mieszkania. Również odsetki od zaciągniętego kredytu spłacane są w całości bezpośrednio z jej rachunku bankowego.

W związku z zaistniałą sytuacją podatniczka prosi o udzielenie odpowiedzi na pytanie- czy kwota spłaconych w danym roku podatkowym odsetek powinna zostać odliczona w całościod dochodu tylko przez nią, czy też powinna zostać równomiernie podzielona pomiędzy troje kredytobiorców?

Zdaniem wnioskodawczyni, spełnione zostały wszystkie warunki wynikające z przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych uprawniające do skorzystania z ulgi odsetkowej i pomimo że kredyt został zaciągnięty przez trzy osoby, tylko ona jest uprawniona do dokonania odliczenia od dochodu całej kwoty poniesionych wydatków z tytułu spłaty odsetek kredytu, ponieważ tylko ona ponosi koszty związane z jego spłatą. W związku z tym ma ona prawo uwzględnienia w zeznaniu podatkowym całej kwoty odsetek zapłaconych w danymroku podatkowym.

Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Ursynów dokonując oceny stanu faktycznegoi stanowiska wnioskodawcy przedstawionego we wniosku w świetle obowiązujących przepisów prawa podatkowego, stwierdza co następuje:

Stosownie do treści art. 26b ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowymod osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. nr 14, poz. 176 ze zm.) od podstawy obliczenia podatku, ustalonej zgodnie z art. 26 ust. 1, odlicza się, z zastrzeżeniem ust. 2-4, faktycznie poniesione w roku podatkowym wydatki na spłatę odsetek od kredytu (pożyczki) udzielonego podatnikowi, o którym mowa w art. 3 ust. 1, na sfinansowanie inwestycji mającej na celu zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych, związanej m.in. z zakupem nowo wybudowanego budynku mieszkalnegolub lokalu mieszkalnego w takim budynku od gminy albo od osoby, która wybudowała ten budynek w wykonywaniu działalności gospodarczej. Zasady i warunki dokonywania odliczeń wydatkówna spłatę odsetek od kredytu mieszkaniowego zawiera art. 26b ust. 2-9 ww. ustawy. I tak, zgodniez treścią art. 26b ust. 2 pkt. 6 lit. a) tej ustawy - odliczenie stosuje się, jeżeli odsetki zostały faktycznie zapłacone, a ich wysokość i termin zapłaty zostały udokumentowane dowodem wystawionym przez podmiot udzielający kredytu.

W świetle powołanych przepisów art. 26b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, dla skorzystania z odliczenia od podstawy obliczenia podatku, wydatków poniesionych na spłatę odsetek od kredytu, udzielonego na sfinansowanie inwestycji mającej na celu zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych, istotne jest, czyje potrzeby mieszkaniowe zaspokaja zakupiony lokal, a także kto faktycznie dokonuje spłaty przedmiotowych odsetek.Zatem w przypadku, gdy w umowie kredytowej figuruje więcej niż jedna osoba, to prawodo odliczania odsetek przysługuje temu współkredytobiorcy, który faktycznie spłacał odsetkiod kredytu. Przy czym podatnik powinien posiadać dokument wystawiony przez bank,z którego będzie wynikała kwota zapłaconych odsetek, termin dokonania ich spłaty oraz imięi nazwisko osoby spłacającej kredyt wraz z odsetkami. Jednocześnie muszą zostać spełnione pozostałe warunki określone w ww. ustawie.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż zakupiony lokal mieszkalny zaspokajał wyłącznie potrzeby mieszkaniowe wnioskodawczyni i tylko ona dokonuje spłaty odsetekod kredytu zaciągniętego na sfinansowanie przedmiotowej inwestycji mieszkaniowej.W związku z powyższym to podatniczce przysługuje ulga z tytułu spłaty odsetek od zaciągniętego na cele mieszkaniowe kredytu, o ile spełnione zostały pozostałe warunki określone w ustawieo podatku dochodowym od osób fizycznych. A zatem w rocznym zeznaniu podatkowym, wnioskodawczyni może odliczyć od dochodu kwotę odsetek od przedmiotowego kredytu, zapłaconych w danym roku podatkowym (zgodnie z zaświadczeniem banku), do wysokości przysługującego zgodnie z art. 26b ust. 4 ww. ustawy, limitu ulgi odsetkowej, tj. od tej części kredytu, która nie przekracza kwoty 189.000 zł.

A zatem stanowisko wyrażone we wniosku jest prawidłowe.

Powyższa interpretacja odnosi się jedynie do stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj