Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Białymstoku
RO-XV/415/PODF-416/512/BDŚ/06
z 21 listopada 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
RO-XV/415/PODF-416/512/BDŚ/06
Data
2006.11.21



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Białymstoku


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zwolnienia przedmiotowe

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Przychody ze stosunku pracy i stosunków pokrewnych

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Przedmiot i podmiot opodatkowania --> Przedmiot opodatkowania


Słowa kluczowe
odprawa pieniężna
odszkodowania
rozwiązanie umowy


Pytanie podatnika
Czy od odprawy wypłaconej przez szkołę na podstawie art.20 ust.2 ustawy Karta Nauczyciela został słusznie potrącony podatek dochodowy, czy też odprawa powinna była być wypłacona bez potrącenia podatku?


P O S T A N O W I E N I E

Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Białymstoku, działając na podstawie art.14a §1 i §4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity z 2005r. Dz. U. Nr 8, poz. 60 ze zm.), po rozpatrzeniu wniosku z dnia 15.09.2006r. stwierdza, że wypłacona na podstawie art.20 ust.2 ustawy z dnia 26 stycznia 1982r. - Karta Nauczyciela (tekst jednolity z 2006r Dz. U. Nr 97, poz. 674 ze zm.) odprawa w wysokości sześciomiesięcznego wynagrodzenia zasadniczego, podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

U Z A S A D N I E N I E

Pismem z dnia 15.09.2006r., uzupełnionym w dniu 29.09.2006r., zwrócił się Pan z prośbą o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, przedstawiając następujący stan faktyczny:

Od 01.09.2004r. był Pan zatrudniony w Szkole Policealnej Nr 2 Pracowników Medycznych i Społecznych w Białymstoku na umowę o pracę jako nauczyciel mianowany. W dniu 31.08.2006r. rozwiązano z Panem, po uprzednim trzymiesięcznym okresie wypowiedzenia, umowę o pracę z powodu zlikwidowania etatu nauczyciela języka angielskiego. Z tego też tytułu na podstawie art.20 ust.2 ustawy Kara Nauczyciela otrzymał Pan odprawę w wysokości sześciomiesięcznego wynagrodzenia zasadniczego pomniejszoną o podatek.

W związku z powyższym zwraca się Pan z pytaniem:

Czy od w/w odprawy został słusznie potrącony podatek dochodowy, czy też odprawa powinna była być wypłacona bez potrącenia podatku?

Sformułował Pan też własne stanowisko w sprawie stwierdzając, iż:

Zwolnieniu od podatku dochodowego od osób fizycznych podlegają m.in.: odszkodowania i odprawy związane ze zmianą stosunku pracy, jako dochody o charakterze odszkodowań i świadczeń socjalnych.

Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Białymstoku, mając na uwadze przedstawiony przez wnioskodawcę stan faktyczny i stan prawny obowiązujący w dacie zaistnienia tego zdarzenia, postanawia udzielić następującej interpretacji, co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.

Zgodnie z art.9 ust.1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jednolity z 2000r. Dz. U. Nr 14,poz. 176 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art.21, 52, 52a i 52c oraz dochodów od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Źródłem przychodów, z którego dochód podlega opodatkowaniu, jest m.in. stosunek pracy, co wynika z treści art.10 ust.1 pkt 1 powołanej ustawy. Stosownie do art.11 ust 1 tej ustawy, przychodami z tego źródła są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń.

Zgodnie zaś z art.12 ust.1 wyżej cytowanej ustawy za przychody ze stosunku pracy uważa się wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń, a w szczególności: wynagrodzenia zasadnicze, wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, różnego rodzaju dodatki, nagrody, ekwiwalenty za niewykorzystany urlop i wszelkie inne kwoty niezależnie od tego, czy ich wysokość została z góry ustalona, a ponadto świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika, jak również wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych.

Należy jednak mieć na uwadze, że niektóre wypłaty pieniężne otrzymane przez pracowników od zakładów pracy zostały zwolnione z opodatkowania podatkiem dochodowym. Katalog tych zwolnień zawiera art.21 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Stosownie do postanowień art.21 ust.1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, wolne od podatku dochodowego są otrzymane odszkodowania, jeżeli ich wysokość lub zasady ustalania wynikają wprost z przepisów odrębnych ustaw lub przepisów wykonawczych wydanych na podstawie tych ustaw, z wyjątkiem przypadków określonych w punktach a - g.

Z przedstawionego przez Pana we wniosku stanu faktycznego wynika, iż był Pan zatrudniony w Szkole Policealnej Nr 2 Pracowników Medycznych i Społecznych w Białymstoku jako nauczyciel mianowany. W związku z likwidacją przez w/w szkołę etatu nauczyciela języka angielskiego rozwiązano z Panem stosunek pracy i w związku z tym na podstawie art.20 ust. 2 ustawy Karta Nauczyciela wypłacono Panu odprawę w wysokości sześciomiesięcznego wynagrodzenia zasadniczego pomniejszonego o podatek.

Rozwiązanie stosunku pracy z nauczycielem mianowanym zostało uregulowane w ustawie z dnia 26 stycznia 1982r. Karta Nauczyciela. Stosownie do art.20 ust. 1 pkt 2 ustawy Karta Nauczyciela, dyrektor szkoły w razie częściowej likwidacji szkoły albo w razie zmian organizacyjnych powodujących zmniejszenie liczby oddziałów w szkole lub zmian planu nauczania uniemożliwiających dalsze zatrudnianie nauczyciela w pełnym wymiarze zajęć rozwiązuje z nim stosunek pracy lub, na wniosek nauczyciela, przenosi go w stan nieczynny. Nauczyciel zatrudniony na podstawie minowania może wyrazić zgodę na ograniczenie zatrudnienia w trybie określonym w art.22 ust.2, w świetle brzmienia którego, nauczycielowi zatrudnionemu na podstawie mianowania, z którym rozwiązano stosunek pracy przyczyn określonych w ust.1, przysługuje odprawa w wysokości sześciomiesięcznego wynagrodzenia zasadniczego.

Biorąc powyższe pod uwagę należy uznać, iż mimo że wypłacona Panu odprawa pieniężna jest świadczeniem związanym z niezawinioną utratą pracy, a jej wysokość i zasady ustalania wynikają wprost z przepisów odrębnej ustawy - w tym przypadku z przepisów ustawy Karta Nauczyciela, to nie podlega zwolnieniu od podatku dochodowego, gdyż nie ma charakteru odszkodowania.

Zatem otrzymana przez Pana odprawa pieniężna jest przychodem ze stosunku pracy określonym w art.12 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym z tego źródła.

Zatem Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Białymstoku uznaje Pana stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 15.09.2006r. odnośnie zwolnienia z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych wypłaconej Panu odprawy pieniężnej, za nieprawidłowe.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj