Interpretacja Urzędu Skarbowego w Cieszynie
PP/443-86/06
z 30 października 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP/443-86/06
Data
2006.10.30



Autor
Urząd Skarbowy w Cieszynie


Temat
Podatek od towarów i usług


Słowa kluczowe
rolnik ryczałtowy
usługi leśne


Pytanie podatnika
Pan ..świadczy usługi leśne. Ponadto pomaga rodzicom w pracy w gospodarstwie rolnym, które jest ich własnością. Wątpliwości Pana ..dotyczą tego, czy może korzystać ze statusu rolnika ryczałtowego.


POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (tekst jedn. z 2005r. Dz. U.Nr 8, poz.60 ze zm. ) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Cieszynie stwierdza, że stanowisko Pana - przedstawione we wniosku z dnia 04.09.2006r. (data wpływu do tut. Urzędu 05.09.2006r) o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 05.09.2006r.do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Cieszynie wpłynął wniosek o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.

Jak stanowi art. 14a §1 ustawy Ordynacja podatkowa stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt, burmistrz (prezydent miasta), starosta albo marszałek województwa na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. W myśl art. 14a § 4 cytowanej ustawy, udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, o której mowa w § 1, następuje w drodze postanowienia, na które przysługuje zażalenie.

Stan faktyczny oraz stanowisko wnioskodawcy w sprawie:

Pan świadczy usługi leśne. Ponadto pomaga rodzicom w pracy w gospodarstwie rolnym, które jest ich własnością. Wątpliwości Pana dotyczą tego, czy może korzystać ze statusu rolnika ryczałtowego.

Zdaniem Wnioskodawcy może korzystać ze statusu rolnika ryczałtowego i może być zwolniony z podatku VAT świadcząc usługi leśne, gdyż pomaga rodzicom w prowadzeniu gospodarstwa rolnego.

Ocena prawna stanowiska pytającego z przytoczeniem przepisów prawa

Zgodnie z art. 2 pkt 16 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (DZ. U Nr 43, poz. 535 ze zm.) kiedy mowa o gospodarstwie rolnym – rozumie się przez to gospodarstwo rolne w rozumieniu przepisów o podatku rolnym. Na podstawie art. 1 ust. 2 ustawy z dnia 15 listopada 1984r. o podatku rolnym ( Dz. U. Nr z 1993r. , Nr 94, poz. 431 ze zm.) za gospodarstwo rolne dla celów podatku rolnego uważa się obszar gruntów sklasyfikowanych w ewidencji gruntów i budynków jako użytki rolne lub jako grunty zadrzewione i zakrzewione na użytkach rolnych, z wyjątkiem gruntów zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej innej niż działalność rolnicza, o łącznej powierzchni przekraczającej 1 ha lub 1ha przeliczeniowy, stanowiących własność lub znajdujących się w posiadaniu osoby fizycznej, osoby prawnej albo jednostki organizacyjnej, w tym spółki nieposiadającej osobowości prawnej.

Natomiast, zgodnie z treścią art. 2 pkt 15 cyt. ustawy o VAT, ilekroć w przepisach jest mowa o działalności rolniczej rozumie się przez to produkcję roślinną i zwierzęcą, w tym również produkcję materiału siewnego, szkółkarskiego, hodowlanego oraz reprodukcyjnego. produkcję warzywniczą, gruntową, szklarniową i pod folią, produkcje roślin ozdobnych, grzybów uprawnych i sadowniczą, chów, hodowlę i produkcję materiału zarodkowego zwierząt, ptactwa i owadów użytkowych, produkcję zwierzęca typu przemysłowego lub fermowego oraz chów i hodowlę ryb i innych organizmów żyjących w wodzie, a także uprawy w szklarniach ”in vitro”, fermową hodowlę i chów zwierząt futerkowych i laboratoryjnych, chów i hodowlę dżdżownic, entomofagów i jedwabników, prowadzenie pasiek oraz chów i hodowlę innych zwierząt poza gospodarstwem rolnym oraz sprzedaż produktów gospodarki leśnej i łowieckiej, z wyjątkiem drewna okrągłego z drzew tropikalnych ( PKWiU 02.01.13) oraz bambusa (PKWiU 02.01.42-00.11), a także świadczenie usług rolniczych.

Zgodnie z art. 43 ust. 1 zwalnia się od podatku dostawę produktów rolnych pochodzących z własnej działalności rolniczej, dokonywana przez rolnika ryczałtowego oraz świadczenie usług rolniczych przez rolnika ryczałtowego.

Zaś rolnikiem ryczałtowym, według definicji zawartej w art. 2 pkt 19 cyt. ustawy, jest rolnik dokonujący dostawy produktów rolnych pochodzących z własnej działalności rolniczej lub świadczący usługi rolnicze, korzystający ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 3, z wyjątkiem rolnika obowiązanego na podstawie odrębnych przepisów do prowadzenia ksiąg rachunkowych.

Ustawa nie precyzuje pojęcia „rolnik”. Jednakże z wyżej przytoczonych definicji można wyprowadzić wniosek, że rolnikiem jest (w potocznym rozumieniu tego słowa) osoba posiadające na własność bądź współwłasność gospodarstwo rolne.

Z uwagi na fakt, iż nie posiada Pan gospodarstwa rolnego, nie jest Pan rolnikiem, a zatem nie może Pan korzystać ze statusu rolnika ryczałtowego.

Zgodnie z art. 14a § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę oraz stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania postanowienia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj