Interpretacja Urzędu Skarbowego w Kędzierzynie-Koźlu
PP/443-32/06/KR
z 13 listopada 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP/443-32/06/KR
Data
2006.11.13



Autor
Urząd Skarbowy w Kędzierzynie-Koźlu


Temat
Podatek od towarów i usług --> Miejsce świadczenia --> Miejsce świadczenia przy świadczeniu usług --> Miejsce świadczenia usług


Słowa kluczowe
miejsce (kraj) płatności podatku od towarów i usług
czynności opodatkowane podatkiem od towarów i usług
czynności opodatkowane podatkiem od towarów i usług
faktura wewnętrzna
import usług
podatek od towarów i usług


Pytanie podatnika
Czy zakup, od norweskiej firmy, licencji na używanie programu komputerowego do własnych potrzeb, za którą użytkownik obowiązany jest zapłacić jednorazową opłatę z tytułu uruchomienia programu, roczne opłaty za użytkowanie programu oraz kompensatę z tytułu różnicy kursu USD w stosunku do NOK stanowi import usług, który podlega opodatkowaniu na terytorium Polski i powinien być udokumentowany fakturami wewnętrznymi?


POSTANOWIENIE

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Kędzierzynie-Koźlu działając na podstawie art. 216 i art. 14a-14c ustawy z dn. 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz.U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 29.09.2006 r. w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji w zakresie stosowania przepisów podatkowych

postanawia

uznać za prawidłowe stanowisko podatnika, iż zakup od norweskiej firmy licencji na używanie programu komputerowego do własnych potrzeb, za którą użytkownik obowiązany jest zapłacić jednorazową opłatę z tytułu uruchomienia programu, roczne opłaty za użytkowanie programu oraz kompensatę z tytułu różnicy kursu USD w stosunku do NOK stanowi import usług, który podlega opodatkowaniu na terytorium Polski i powinien być udokumentowany fakturami wewnętrznymi.

UZSADNIENIE

Zgodnie z art. 14a Ordynacji podatkowej Naczelnik Urzędu Skarbowego na pisemny wniosek podatnika ma obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.

W dniu 29.09 2006 r. "X" złożył wniosek o wydanie interpretacji w sprawie opodatkowania podatkiem VAT zakupu licencji na użytkowanie patentu intelektualnego wraz z niezbędnym oprogramowaniem i klucza zabezpieczenia sprzętu komputerowego.

Stan faktyczny przedstawia się następująco:

spółka kupiła od norweskiej firmy prawo do użytkowania programu komputerowego Chemcad i Cctherm. Zawarta umowa przewiduje zakup licencji na użytkowanie patentu intelektualnego wraz z niezbędnym oprogramowaniem i klucza zabezpieczenia sprzętu komputerowego. Zgodnie z umową licencjodawca udostępnia firmie program komputerowy do używania na własne potrzeby bez możliwości powielania go i rozpowszechniania. Za możliwość korzystania z programu spółka musi zapłacić jednorazową opłatę z tytułu uruchomienia programu, roczne opłaty za użytkowanie programu oraz kompensatę z tytułu różnicy kursu USD w stosunku do NOK.

Zdaniem podatnika spółka będąc usługobiorcą usług świadczonych przez podatników posiadających siedzibę poza terytorium kraju jest zgodnie z art. 17 ust. 4 ustawy o podatku od towarów i usług podatnikiem obowiązanym do naliczenia i odprowadzenia należnego podatku, a jednocześnie może skorzystać z prawa do odliczenia tego podatku.

Naczelnik Urzędu Skarbowego podziela pogląd podatnika i uznaje, że zakup licencji na używanie programu komputerowego stanowi import usług, który podlega opodatkowaniu na terytorium Polski i powinien być udokumentowany fakturami wewnętrznymi. Faktura na import usług dokumentuje podatek należny, a także stanowi podstawę do odliczenia podatku wynikającego z tej faktury.

Zgodnie z art.8 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) świadczeniem usług jest również przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych. W art. 2 pkt 9 ww. ustawy zdefiniowano import usług jako świadczenie usług z tytułu wykonania których podatnikiem jest usługobiorca, o którym mowa w art. 17 ust. 1 pkt 4. Artykuł 17 ust. 1 pkt 4 wskazuje, że podatnikami są również osoby prawne, jednostki organizacyjne nie mające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne będące usługobiorcami usług świadczonych przez podatników posiadających siedzibę lub miejsce zamieszkania albo pobytu poza terytorium kraju. W przypadku świadczenia usług istotnym jest również ustalenie miejsca świadczenia usług. Zgodnie z art. 27 ust. 4 pkt 1w związku z ust. 3 pkt 2 ustawy o podatku od towarów i usług dla usług sprzedaży praw lub udzielania licencji i sublicencji świadczonych na rzecz podatników mających siedzibę lub miejsce zamieszkania na terytorium Wspólnoty, ale w kraju innym niż kraj świadczącego usługę miejscem świadczenia tych usług jest miejsce gdzie nabywca usługi posiada siedzibę, stałe miejsce prowadzenia działalności, dla którego dana usługa jest świadczona, a w przypadku braku stałego miejsca prowadzenia działalności, stały adres lub miejsce zamieszkania.

Zdaniem Naczelnika tut. Urzędu będąca przedmiotem zapytania transakcja zakupu od firmy norweskiej prawa użytkowania programu komputerowego dokonana przez spółkę mającą siedzibę w Polsce spełnia przesłanki do uznania jej za import usług, a miejscem opodatkowania tej transakcji jest miejsce gdzie nabywca posiada siedzibę czyli terytorium Polski. Wystawione przez kontrahenta zagranicznego faktury zarówno za jednorazową zapłatę z tytułu uruchomienia programu, jak i za roczne opłaty za użytkowanie programu oraz kompensatę dokumentują sprzedaż prawa do użytkowania programu, a więc usługę, która dla polskiego kontrahenta stanowi import usług. Dla udokumentowania tego importu nabywca wystawia zgodnie z art. 106 ust. 7 ustawy o podatku od towarów i usług fakturę wewnętrzną. Faktura ta dokumentuje podatek należny, a także stanowi podstawę do odliczenia podatku wynikającego z tej faktury (art. 86 ust. 2 pkt 4 ww. ustawy).

Powyższa interpretacja dotyczy wyłącznie stanu faktycznego przedstawionego przez podatnika i stanu prawnego obowiązującego w dacie wydania niniejszego postanowienia.

Zgodnie z art. 14b § 1 i 2 Ordynacji podatkowej powyższa interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika. Interpretacja jest natomiast wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej właściwych dla wnioskodawcy do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Na niniejsze postanowienie zgodnie z art. 14a § 4 Ordynacji podatkowej służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Opolu za pośrednictwem Naczelnika tut. Urzędu w terminie 7 dni od daty jego otrzymania (art. 236 § 2 pkt 1 Ordynacji podatkowej).



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj