Interpretacja Pierwszego Wielkopolskiego Urzędu Skarbowego w Poznaniu
ZP/436-10/06
z 30 maja 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
ZP/436-10/06
Data
2006.05.30


Referencje


Autor
Pierwszy Wielkopolski Urząd Skarbowy w Poznaniu


Temat
Podatek od czynności cywilnoprawnych --> Przedmiot opodatkowania --> Czynności podlegające opodatkowaniu


Słowa kluczowe
nabycie praw majątkowych
umorzenie akcji


Pytanie podatnika
Czy nabycie akcji w celu ich umorzenia takze bez wynagrodzenia ), podlega opodatkowaniu podatkiem od czynnosci cywilnoprawnych


W złożonym wniosku Podatnik podnosi, iż w początkowej fazie działalności Spółka kończyła kolejne lata stratą bilansową. W konsekwencji, obecnie w odpowiedniej pozycji bilansu po stronie kapitałów Spółka wykazuje skumulowane straty z lat ubiegłych. W celu uregulowania kwestii prezentacji skumulowanych strat z lat ubiegłych w sprawozdaniu finansowym Spółki, jedyny akcjonariusz Wnioskującej (spółka z ograniczoną odpowiedzialnością) zdecydował o umorzeniu części akcji, w wyniku czego umorzony zostanie kapitał akcyjny, a wartość obniżenia kapitału zostanie przekazana na pokrycie strat z lat ubiegłych. W związku z umorzeniem części akcji, akcjonariusz Spółki nie uzyska żadnego wynagrodzenia z tego tytułu, ani w formie pieniężnej ani w jakiejkolwiek innej. Umorzenie akcji będzie umorzeniem dobrowolnym (zgoda akcjonariusza wyrażona w drodze uchwały). W efekcie końcowym, w pozycji kapitały własne pasywów bilansu, Spółka wykaże mniejszy kapitał akcyjny oraz pokryje kwotę istniejącej straty z lat ubiegłych, a nie będzie wykazywać, tak jak ma to miejsce obecnie, wyższej kwoty kapitału akcyjnego oraz pomniejszającej wartość kapitałów własnych kwoty skumulowanych strat z lat ubiegłych.

Zdaniem Spółki, nabycie akcji w celu ich umorzenia (także bez wynagrodzenia) jest szczególną formą czynności prawnej, niewymienioną w zamkniętym katalogu czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Wnioskująca zwróciła się z prośbą o potwierdzenie Jej stanowiska.

Ustosunkowując się do przedstawionej powyżej kwestii, stwierdza się co następuje;

Stosownie do przepisów art. 1 ust. 1 pkt 1, 2 i 3 ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (tekst jednolity Dz.U. z 2005 r. Nr 41, poz. 399 z późn. zm.), podatkowi podlegają:

1) następujące czynności cywilnoprawne:

a) umowy sprzedaży oraz zamiany rzeczy i praw majątkowych,

b) umowy pożyczki,

c) (uchylony),

d) umowy darowizny - w części dotyczącej przejęcia przez obdarowanego długów i ciężarów albo zobowiązań darczyńcy,

e) umowy dożywocia oraz ustanowienia odpłatnej renty,

f) umowy o dział spadku oraz umowy o zniesienie współwłasności - w części dotyczącej spłat lub dopłat,

g) umowy majątkowe małżeńskie,

h) ustanowienie hipoteki,

i) ustanowienie odpłatnego użytkowania, w tym nieprawidłowego, oraz odpłatnej służebności,

j) umowy depozytu nieprawidłowego,

k) umowy spółki (akty założycielskie);

2) zmiany umów wymienionych w pkt 1, jeżeli powodują one podwyższenie podstawy opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych, z zastrzeżeniem ust. 3 pkt 4;

3) orzeczenia sądów, w tym również polubownych, oraz ugody, jeżeli wywołują one takie same skutki prawne, jak czynności cywilnoprawne wymienione w pkt 1 lub 2.

Uwzględniając powyższe, podkreślić należy, iż ustawa o podatku od czynności cywilnoprawnych zawiera zamknięty katalog czynności objętych tym podatkiem. Oznacza to, że opodatkowaniu podlegają czynności wymienione w przywołanej regulacji art. 1 ust. 1 pkt 1, 2 i 3 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.

Stwierdzić zatem należy, iż nabycie akcji przez Spółkę w celu ich umorzenia, jako szczególny rodzaj czynności nie wymienionej w ww. katalogu przedmiotowym podatku od czynności cywilnoprawnych, nie podlega temu podatkowi.


Referencje


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj