Interpretacja Urzędu Skarbowego w Siedlcach
1426/US210/MK/443-42a/06
z 8 listopada 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1426/US210/MK/443-42a/06
Data
2006.11.08



Autor
Urząd Skarbowy w Siedlcach


Temat
Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania


Słowa kluczowe
leasing operacyjny
towar używany
zwolnienia z podatku od towarów i usług


Pytanie podatnika
Czy użytkowanie pojazdu na podstawie umowy leasingu operacyjnego może być zaliczone do okresu używania pojazgu w rozumieniu przepisu art. 43 ust.2 pkt 2 ustawy VAT i stanowić podstawę do skorzystania przy sprzedaży tego pojazdu ze zwolnienia przewidzianego pzepisami §8 ust.1 pkt 5 rozporządzenia Min. Fin. z dnia 27.04.2004r ?


P o s t a n o w i e n i e

Na podstawie art. 14a § 1, 3 i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r Ordynacja podatkowa (j.t. Dz.U.Nr 8 z 2005r, poz. 60 ze zm.) w związku ze złożonym dnia 09.10.2006r ( data wpływu ) przez S.C wnioskiem o wydanie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego – Naczelnik Urzędu Skarbowego nie podziela stanowiska wnioskodawcy przedstawionego we wniosku , że użytkowanie pojazdu na podstawie umowy leasingu operacyjnego może być zaliczone do okresu używania pojazdu w rozumieniu przepisu art. 43 ust. 2 pkt 2 ustawy VAT i jednocześnie stanowić podstawę do skorzystania przy sprzedaży tego pojazdu ze zwolnienia przewidzianego przepisami §8 ust.1 pkt 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004r w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz.U.Nr 97, poz. 970 ze zm.) .

U z a s a d n i e n i e

Wnioskiem z dnia 09.10.2006r Spółka Cywilna na podstawie przepisów art. 14 a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r Ordynacja podatkowa (j.t. Dz.U.nr 8, poz. 60 z 2005r ze zm.) zwróciła się o pisemną interpretację przepisów co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług , przedstawiając następujący stan faktyczny:

Wspólnicy Spółki cywilnej od dnia 16.09.2003r na podstawie umowy leasingu operacyjnego użytkowali samochód ciężarowy Fiat Punto Van 1,2 o dopuszczalnej ładowności 501 kg i ilości 4 miejsc. Zgodnie z obowiązującym w dniu zawarcia umowy stanem prawnym Spółka odliczyła w pełnej wysokości podatek VAT od opłaty wstępnej i rat leasingowych.W związku ze zmianą od 1 maja 2004r przepisów ustawy o podatku od towarów i usług , które spowodowały, że użytkowany przez Spółkę pojazd nie spełniał warunku dopuszczalnej ładowności z tzw. „wzoru Lisaka”. Uwzględniając przepisy przejściowe w tym zakresie art. 154 ustawy po zarejestrowaniu umowy leasingu w dniu 11.05.2004r w Urzędzie Skarbowym w Siedlcach Spółka w dalszym ciągu dokonywała odliczeń podatku VAT od rat leasingowych.

Wnioskodawca zwraca się z pytaniem, czy sprzedaż przedmiotowego pojazdu jako towaru używanego będzie zwolniona z opodatkowania podatkiem VAT .

Zdaniem wnioskodawcy sprzedaż przedmiotowego auta , użytkowanego ponad 3 lata będzie korzystała ze zwolnienia z podatku VAT na podstawie §8 ust.1 pkt 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004r w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz.U.Nr 97, poz. 970 ze zm.) . Zakupiony przez Spółkę po okresie leasingu pojazd samochodowy zdaniem wnioskodawcy należy traktować jako towar używany.

Uwzględniając stan faktyczny przedstawiony przez wnioskodawcę oraz stan prany obowiązujący w dacie zaistnienia zdarzenia, tutejszy organ podatkowy stwierdza co następuje;

Zgodnie z § 8 ust. 1 pkt 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004r w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz.U.Nr 97, poz. 970 ze zm.) zwalnia się od podatku VAT dostawę samochodów osobowych i innych pojazdów samochodowych, przez podatników, którym przy ich nabyciu przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego, o którym mowa w art. 86 ust. 3 i 5 ustawy, jeżeli te samochody i pojazdy są towarami używanymi w rozumieniu art. 43 ust. 2 pkt 2 ustawy. Przez towary używane stosownie do treści wskazanego przepisu rozumie się min. pozostałe towary, z wyjątkiem gruntów, których okres używania przez podatnika dokonującego ich dostawy wyniósł co najmniej pół roku.

W przedstawionym stanie faktycznym dostawa przedmiotowego samochodu będzie korzystała ze zwolnienia przewidzianego ww przepisem, pod warunkiem , że sprzedaż samochodu będzie miała miejsce po półrocznym okresie użytkowania, liczonym od wykupu pojazdu po zakończonej umowie leasingu.

Tutejszy organ podatkowy nie może podzielić stanowiska wnioskodawcy, iż w czasie trwania umowy leasingu przedmiotowy pojazd był przez Spółkę używany w rozumieniu przepisu art. 43 ust. 2 pkt.2 ustawy VAT. Zdaniem tutejszego organu podatkowego okres używania, o którym mowa powyżej , należy liczyć od momentu wykupu pojazdu po zakończonej umowie leasingu.

Niniejszej informacji udzielono w oparciu o przedstawiony przez wnioskodawcę stan faktyczny zgodnie z przepisami obowiązującymi w dacie zaistnienia tego zdarzenia.

Udzielona interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia w myśl przepisów art. 14 b § 2 ustawy Ordynacja podatkowa.

Na niniejsze postanowienie służy stronie zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie za pośrednictwem Naczelnika tutejszego Urzędu Skarbowego w terminie 7 dni od daty doręczenia .



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj