Interpretacja Urzędu Skarbowego w Bytowie
UBP.III/436-1/P/06
z 3 października 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
UBP.III/436-1/P/06
Data
2006.10.03



Autor
Urząd Skarbowy w Bytowie


Temat
Podatek od spadków i darowizn --> Przedmiot opodatkowania --> Zwolnienia


Słowa kluczowe
dziedziczenie
podatek od spadków i darowizn
spadkodawca
wykonanie zobowiązania
zwolnienie


Pytanie podatnika
Czy w związku z wykonaniem zobowiązania wynikającego z zawarcia przez spadkodawcę umowy warunkowej - przeniesienie prawa użytkowania wieczystego działki gruntu na rzecz nabywców czynność ta nie będzie traktowana jako "pogorszenie stanu zakładu handlowo - usługowego" w rozumieniu art. 4 ust. 1 pkt 10 ustawy o podatku od spadków i darowizn i nie spowoduje utraty zwolnienia od podatku, przewidzianego w tym przepisie.


POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), po rozpatrzeniu podania podatnika, z dnia 29.08.2006r., w którym wnosi się o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie przepisów ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn (t.j. Dz. U. z 2004r., Nr 142, poz. 1514 ze zm.)

stwierdzam, że:

zawarte w tym wniosku stanowisko, w odniesieniu do przedstawionego stanu faktycznego, jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

Zgodnie z treścią art. 14a § 1 Ordynacji podatkowej, stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt, burmistrz (prezydent miasta), starosta albo marszałek województwa na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

Pismem z dnia 29.08.2006 r. wnioskodawczyni zwróciła się do tut. organu podatkowego o wyjaśnienie okoliczności przewidzianych w art. 4 ust. 1 pkt 10 ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn, a dotyczących utrzymania zwolnienia z podatku, określonego w tym przepisie. Dnia 27.12.2005r. nastąpił zgon ojca wnioskodawczyni, a spadek po nim w drodze dziedziczenia testamentowego nabyła w całości wnioskodawczyni. Powyższe jest związane z faktem, że pani ..., jako spadkobierca, kontynuuje działalność gospodarczą prowadzoną wcześniej przez jej ojca.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że w dniu 22.11.2005r. ojciec wnioskodawczyni, prowadzący przedsiębiorstwo "....." w Słupsku, w ramach swojej działalności zawarł umowę sprzedaży prawa użytkowania wieczystego niezabudowanej działki gruntu położonej w Szczecinie. Umowa ta została zawarta pod warunkiem, że gmina miejska Szczecin nie skorzysta z przysługującego jej prawa pierwokupu, co winna wyrazić w terminie miesiąca od powiadomienia jej o zawarciu umowy. Jak wynika z pisma wnioskodawczyni, ww. gmina z tego prawa nie skorzystała.

Jak podaje wnosząca zapytanie, w dniu 07.04.2006 r. Naczelnik Urzędu Skarbowego w Bytowie wydał decyzję ustalającą wysokość podatku od spadków i darowizn oraz stwierdzającą, że część masy spadkowej stanowiąca zakład handlowo-usługowy, na podstawie art. 4 ust. 1 pkt 10 podlega zwolnieniu z tego podatku.

Z uwagi na to, że umowa sprzedaży przedmiotowej nieruchomości nie została wykonana, nabywcy wystąpili do Pani ..... z żądaniem wykonania wskazanej umowy i zawarcia dodatkowego porozumienia o bezwarunkowym przeniesieniu użytkowania wieczystego, zgodnie z postanowieniami tej umowy oraz treścią art. 157 § 2 Kodeksu cywilnego.

Zdaniem wnioskodawczyni, jeśli dojdzie do przeniesienia ww. prawa na rzecz nabywców, zgodnie z umową sprzedaży z dnia 22.11.2005r., czynność ta nie powinna być traktowana jako "pogorszenie stanu zakładu handlowo-usługowego" w rozumieniu art. 4 ust. 1 pkt 10 ustawy o podatku od spadków i darowizn i tym samym nie spowoduje to utraty zwolnienia od tego podatku, przewidzianego w powołanym przepisie.

Rozważając przedstawiony przez Wnioskodawczynię stan faktyczny, tutejszy Organ podatkowy stwierdza co następuje.

Zgodnie z treścią art. 4 ust. 1 pkt 10 ustawy o podatku od spadków i darowizn, zwalnia się od podatku nabycie przez małżonka lub zstępnych w drodze spadku lub darowizny zakładu wytwórczego, budowlanego, handlowego, usługowego lub jego części, pod warunkiem, że zakład ten będzie prowadzony przez nabywcę w stanie niepogorszonym przez okres co najmniej 5 lat od dnia przyjęcia spadku lub darowizny; niedotrzymanie tych warunków powoduje utratę zwolnienia od podatku, z wyjątkiem niemożności dalszego prowadzenia tej działalności na skutek zdarzeń losowych; w wypadkach tych podatek obniża się proporcjonalnie do okresu prowadzenia działalności przez spadkobiercę lub obdarowanego.

Jak wynika z powyższego, zwolnienie od podatku od spadku przewidziane w tym przepisie ma charakter warunkowy, albowiem niedopełnienie wymogów w nim przewidzianych powoduje utratę zwolnienia.

Należy zauważyć, że powołane w ww. przepisie pojęcie, t.j. "zakład wytwórczy, budowlany, handlowy, usługowy", powinno być rozumiane szeroko: jako zespół składników materialnych i niematerialnych przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych i oznacza wyłącznie rzeczy oraz prawa majątkowe zbywalne, gdyż tylko takie mogą być przedmiotem spadku. Z tej to przyczyny, powyższe składniki majątkowe należy traktować jako przedsiębiorstwo w rozumieniu art. 551 Kodeksu cywilnego, zatem w znaczeniu przedmiotowym.

Zdarzeniem, które powoduje powstanie obowiązku podatkowego w omawianej sprawie jest nabycie spadku, punktem wyjścia do dalszych rozważań winien być zatem art. 922 Kodeksu cywilnego, zawierający ustawową definicję spadku. Zgodnie z art. 922 § 1 Kodeksu cywilnego, prawa i obowiązki majątkowe zmarłego przechodzą z chwilą jego śmierci na jedną lub kilka osób stosownie do przepisów księgi niniejszej. Powyższe oznacza zatem, że spadek stanowią zarówno przysługujące spadkodawcy prawa o charakterze majątkowym (np. prawo własności określonych rzeczy, wierzytelności), jak i ciążące na zmarłym obowiązki o charakterze majątkowym ściśle nie związane z jego osobą (np. wymagalne zobowiązania pieniężne). Charakter majątkowy praw i obowiązków stanowi bowiem, jak wyżej zauważono, o ich zbywalności w drodze dziedziczenia. Ponadto zauważa się, że z uwagi na niewykonanie przez spadkodawcę zawartej wcześniej warunkowej umowy sprzedaży, po stronie kupującego istnieje roszczenie sprowadzające się do żądania jej wykonania.

W przedmiotowej sprawie, o której interpretację wniesiono, charakter majątkowy posiada właśnie wynikające z zawartej przez spadkodawcę warunkowej umowy sprzedaży zobowiązanie do przeniesienia własności nieruchomości, tj. do zrealizowania skutku rzeczowego zobowiązania przyjętego przez zmarłego. Dlatego też, w przedstawionym stanie faktycznym, rozporządzenie przez spadkobiercę przedmiotową nieruchomością, zgodne z treścią zawartej przez spadkodawcę warunkowej umowy sprzedaży, nie będzie świadczyć o pogorszeniu stanu odziedziczonego zakładu handlowo-usługowego. Należy bowiem przyjąć, że zobowiązanie do przeniesienia własności nieruchomości będąc objęte zakresem art. 922 Kodeksu cywilnego, stanowi integralną część masy spadkowej.

Przyjmując treść cytowanych wyżej przepisów, uznaje się, że skutek rzeczowy wykonanej przez spadkobiercę ww. umowy sprzedaży, pozostaje bez wpływu na możliwość skorzystania ze zwolnienia przedmiotowego, o którym mowa jest w treści art. 4 ust. 1 pkt 10 ustawy z dnia 28 lipca 1983r. o podatku od spadków i darowizn.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj