Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu
ILPB4/423-91/12-4/DS
z 25 maja 2012 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
ILPB4/423-91/12-4/DS
Data
2012.05.25



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów

Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów --> Pojęcie kosztów uzyskania przychodów

Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów --> Wydatki nieuznawane za koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
amortyzacja
aport
koszty uzyskania przychodów
metody amortyzacji
odpisy amortyzacyjne
przedsiębiorstwa
środek trwały
wartości niematerialne i prawne
zorganizowana część przedsiębiorstwa


Istota interpretacji
1. Czy Spółka kapitałowa, w odniesieniu do składników majątku nabytych w formie aportu przedsiębiorstwa, będzie zobowiązana do uwzględnienia odpisów amortyzacyjnych dokonanych przez Wnioskodawcę oraz kontynuowania metody amortyzacji przyjętej przez Wnioskodawcę, wybranej spośród metod amortyzacji przewidzianych przepisami ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych?
2. Czy w odniesieniu do odpisów amortyzacyjnych dokonywanych przez Spółkę kapitałową od środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych otrzymanych w ramach Aportu do Spółki kapitałowej w formie przedsiębiorstwa, po stronie Spółki kapitałowej nie znajdzie zastosowania art. 16 ust. 1 pkt 63 lit. d) ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych?



Wniosek ORD-IN 2 MB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 06 marca 2012 r. (data wpływu 07 marca 2012 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie skutków podatkowych związanych z wniesieniem aportu do spółki kapitałowej z tytułu uwzględnienia odpisów amortyzacyjnych dokonanych przez Wnioskodawcę oraz kontynuowania wybranej metody amortyzacjijest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 07 marca 2012 r. został złożony ww. wniosek – uzupełniony pismem z dnia 21 maja 2012 r. (data wpływu 22.05.2012 r.) – o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie skutków podatkowych związanych z wniesieniem aportu do spółki kapitałowej z tytułu:

  • uwzględnienia odpisów amortyzacyjnych dokonanych przez Wnioskodawcę oraz kontynuowania wybranej metody amortyzacji,
  • zastosowania art. 16 ust. 1 pkt 63 lit. d) ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący opis zdarzenia przyszłego.

Wnioskodawca, spółka z ograniczoną odpowiedzialnością jest podatnikiem, o którym mowa w art. 3 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, podlegającym obowiązkowi podatkowemu w Polsce od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania.

Wnioskodawca przewiduje, iż w przyszłości może zostać udziałowcem spółki z ograniczoną odpowiedzialnością (dalej: Spółka kapitałowa), dlatego też działając jako Zainteresowany, planujący utworzenie spółki, występuje o interpretację dla Spółki kapitałowej.

Wnioskodawca przewiduje, iż w przyszłości może wnieść wkład niepieniężny do Spółki kapitałowej w postaci wszystkich składników niematerialnych i materialnych przeznaczonych do prowadzenia działalności gospodarczej. W zamian za przedmiotowy wkład niepieniężny (dalej: Aport do Spółki kapitałowej) Wnioskodawca otrzymałby udziały w Spółce kapitałowej, których wartość nominalna odpowiadać będzie wartości wkładu niepieniężnego. Ponieważ Aport do Spółki kapitałowej obejmowałby przeniesienie całego majątku wykorzystywanego przez Wnioskodawcę w prowadzonej działalności gospodarczej, toteż należy przyjąć, iż Aport do Spółki kapitałowej będzie równoznaczny z wniesieniem przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 4a pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. W skład przedsiębiorstwa, które będzie wnoszone Aportem do Spółki kapitałowej, wejdą środki trwałe lub wartości niematerialne i prawne, które będą przedmiotem amortyzacji po stronie Wnioskodawcy.

Część składników majątku, które mogą być wnoszone Aportem do Spółki kapitałowej, Wnioskodawca uprzednio otrzyma w formie wkładu niepieniężnego od swojego udziałowca. Przy aporcie otrzymywanym przez Wnioskodawcę od swojego udziałowca zastosowanie może znaleźć mechanizm agio (tj. Wnioskodawca wyda w zamian za wkład niepieniężny udziały o wartości nominalnej niższej aniżeli wartość otrzymywanego wkładu niepieniężnego). Wkład niepieniężny wnoszony do Wnioskodawcy nie będzie mógł zostać zakwalifikowany jako aport przedsiębiorstwa ani jego zorganizowanej części, ponieważ aport ten będzie obejmował poszczególne rzeczowe składniki majątku, które z perspektywy udziałowca Wnioskodawcy nie będą mogły zostać zakwalifikowane jako zorganizowana część przedsiębiorstwa (udziałowiec posiada jeszcze szereg innych składników majątków, poza tymi, jakie otrzyma Wnioskodawca, i prowadzi działalność gospodarczą w szerszym rozmiarze). Niemniej jednak na późniejszym etapie, tj. u Wnioskodawcy, składniki majątku, o których mowa, będą stanowiły całość składników majątku wykorzystywanych przez Wnioskodawcę do prowadzenia działalności gospodarczej. Wnioskodawca podkreśla nadto, że gdy sam dokona wkładu do Spółki kapitałowej, nie będzie stosował mechanizmu agio.

Pismem z dnia 21 maja 2012 r. Wnioskodawca doprecyzował opis zdarzenia przyszłego o informację, iż w przyszłości może On zostać udziałowcem spółki z ograniczoną odpowiedzialnością (dalej: Spółka kapitałowa), dlatego też działając jako zainteresowany, planujący utworzenie Spółki kapitałowej, występuje o interpretację dla Spółki kapitałowej.

W chwili obecnej, formowanie Spółki kapitałowej pozostaje w fazie konsultacji prawnych i przygotowywania projektu umowy Spółki.

Planowane dane Spółki kapitałowej to:

  • firma: X
  • siedziba: Y

Wnioskodawca zaznaczył także, iż wskazane powyżej orientacyjne dane dotyczące Spółki kapitałowej stanowią jedynie założenia i na dalszym etapie zakładania Spółki kapitałowej mogą ulec zmianie (np. ze względu na odmowę rejestracji firmy Spółki kapitałowej przez KRS).

W związku z powyższym zadano następujące pytania.

  1. Czy Spółka kapitałowa, w odniesieniu do składników majątku nabytych w formie aportu przedsiębiorstwa, będzie zobowiązana do uwzględnienia odpisów amortyzacyjnych dokonanych przez Wnioskodawcę oraz kontynuowania metody amortyzacji przyjętej przez Wnioskodawcę, wybranej spośród metod amortyzacji przewidzianych przepisami ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych...
  2. Czy w odniesieniu do odpisów amortyzacyjnych dokonywanych przez Spółkę kapitałową od środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych otrzymanych w ramach Aportu do Spółki kapitałowej w formie przedsiębiorstwa, po stronie Spółki kapitałowej nie znajdzie zastosowania art. 16 ust. 1 pkt 63 lit. d) ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych...

Przedmiotem niniejszej interpretacji indywidualnej jest odpowiedź na pytanie nr 1. Wniosek Spółki w zakresie pytania nr 2 został rozpatrzony odrębną interpretacją wydaną w dniu 25 maja 2012 r. nr ILPB4/423-91/12-5/DS.

Zdaniem Wnioskodawcy, dokonując odpisów amortyzacyjnych od składników majątku nabytych w formie aportu przedsiębiorstwa, Spółka kapitałowa będzie zobowiązana do uwzględnienia odpisów amortyzacyjnych dokonanych przez Wnioskodawcę oraz kontynuowania metody amortyzacji przyjętej przez Wnioskodawcę.

Uzasadnienie.

Zgodnie z art. 16h ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, podmioty, o których mowa w art. 16g ust. 9, tj. powstałe m.in. w wyniku przekształcenia, podziału albo połączenia, dokonują odpisów amortyzacyjnych z uwzględnieniem dotychczasowej wysokości odpisów oraz kontynuują metodę amortyzacji przyjętą przez podmiot przekształcony, podzielony, połączony. Metody dokonywania odpisów amortyzacyjnych, spośród których podatnik powinien dokonać wyboru zostały określone w art. 16i - 16k ww. ustawy.

Stosownie do art. 16h ust. 3a tej ustawy, powyższe znajduje odpowiednie zastosowanie w odniesieniu do nabycia przedsiębiorstwa, jeżeli składniki majątku wchodzące w skład wkładu niepieniężnego były wprowadzone do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych podmiotu wnoszącego wkład.

Zdaniem Wnioskodawcy, ww. przepisy jednoznacznie przesądzają o tym, że Spółka kapitałowa, w odniesieniu do składników majątku otrzymanych w ramach otrzymanego aportu przedsiębiorstwa, zobowiązana będzie - dokonując odpisów amortyzacyjnych od tych składników - uwzględniać dotychczas dokonane odpisy oraz kontynuować zasadę amortyzacji wybraną przez Wnioskodawcę spośród wymienionych w art. 16i - 16k ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Spółka kapitałowa przejmie zatem wartość początkową, stawkę i metodę amortyzacji, jak również uwzględni odpisy amortyzacyjne już dokonane przez Wnioskodawcę przed wniesieniem wkładu (tzn. ta część odpisów, która dokonana zostanie przez Wnioskodawcę, nie będzie już mogła zostać zaliczona do kosztów podatkowych Spółki kapitałowej).

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu, ul. Ratajczaka 10/12, 61-815 Poznań po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t. j. Dz. U z 2012 r., poz. 270). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj