Interpretacja Urzędu Skarbowego w Pile
DD/415/7189/42/06
z 3 listopada 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
DD/415/7189/42/06
Data
2006.11.03



Autor
Urząd Skarbowy w Pile


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów


Słowa kluczowe
działalność pozarolnicza
działalność wykonywana osobiście
koszty uzyskania przychodów
obowiązek płatnika
osoba nie będąca pracownikiem
przychody ze stosunku pracy
przychód
umowa zlecenia
wynagrodzenia
zwrot kosztów


Pytanie podatnika
Jakie skutki podatkowe rodzi refundacja przez pracodawcę opłaty poniesionej przez kierowcę z tytułu obowiazku posiadania przez niego karty kierowcy, zatrudnionego na umowę o pracę oraz dla kierowcy, który świadczy usługi transportowe na podstawie umowy - zlecenie?
Jakie są skutki podatkowe w przypadku zwrotu przez kierowcę pracodawcy uprzednio zrefundowanej przez niego opłaty?
Jakie są skutki podatkowe dla kierowcy w przypadku zwrotu uprzednio zrefundowanej opłaty przez pracodawcę?


Zgodnie z zasadą powszechności opodatkowania wyrażoną w art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych /Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz.176 z późn. zmian./ opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art.21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Zatem wszelkie dochody podatnika nie wymienione enumeratywnie w katalogu zwolnień przedmiotowych podlegają opodatkowaniu.

Ze stanu faktycznego będącego przedmiotem zapytania wynika, że płatnik Zakład postanowił refundować poniesione przez pracowników – kierowców zatrudnionych na podstawie umowy o pracę przedmiotową opłatę na podstawie delegacji ustawowej zawartej przepisie art. 20 ust. 7 ustawy z dnia 29 lipca 2005 roku o systemie tachografów cyfrowych /Dz. U. Nr 180 poz. 1494/.

W myśl art. 20 ust. 7 powołanej ustawy kierowcy pozostającemu w stosunku pracy i wykonującemu przewozy z wykorzystaniem pojazdów wyposażonych w tachografy cyfrowe poniesioną opłatę za wydanie, wznowienie lub wymianę karty kierowcy pracodawca może refundować na podstawie imiennego dowodu uiszczenia tej opłaty.

Ponadto płatnik postanowił również refundować przedmiotową opłatę, poniesioną przez kierowców zatrudnionych na podstawie umowy zlecenia.

Odnosząc stan faktyczny na grunt art. 21 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych /Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zmian./ przedmiotowy zwrot kosztów nie został przez ustawodawcę wymieniony w katalogu zwolnień.

Otrzymany zatem zwrot kosztów będący przedmiotem zapytania jest przychodem podlegającym opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych:

- dla pracowników zatrudnionych na podstawie umowy o pracę jest przychodem ze stosunku pracy na podstawie art. 12 ust. 1ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych /Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz.176 z późn. zmian./.

W świetle przepisu art. 12 ust. 1 powołanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych za przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej oraz spółdzielczego stosunku pracy, uważa się wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń, a w szczególności: wynagrodzenia zasadnicze, wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, różnego rodzaju dodatki, nagrody, ekwiwalenty za niewykorzystany urlop i wszelkie inne kwoty niezależnie od tego czy ich wysokość została z góry ustalona, a ponadto świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika, jak również wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych.

Z treści cytowanego przepisu wynika, iż do przychodów pracownika zaliczane są wszystkie otrzymane przez niego świadczenia, do których zaliczane są nie tylko wynagrodzenia wynikające z zawartych umów o pracę.

- dla kierowców zatrudnionych na podstawie umowy zlecenia jest przychodem z działalności wykonywanej osobiście na podstawie art. 13 pkt 8 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych /Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz.176 z późn. zmian./.

Zgodnie z art. 742 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 roku Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 z późn. zmian) zleceniodawca zobowiązany jest zwrócić zleceniobiorcy wydatki, które ten poczynił w celu należytego wykonania zlecenia.

Stosownie do postanowień art. 11 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych /Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zmian./, przychodami z zastrzeżeniem art. 14 -16, art. 17 ust. 1 pkt 6 i 9, art. 19 i art. 20 ust. 3 są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń.

W związku z tym, że przedmiotowa wypłata pozostaje w bezpośrednim związku z realizacją zlecenia stanowi zgodnie z treścią art. 13 pkt 8 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych /Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zmian./ przychód z działalności wykonywanej osobiście /.../.

Natomiast dla pracodawcy, tj. Zakładu wypłacony pracownikom pozostającym w stosunku pracy, jak też z kierowcom świadczącym usługi na podstawie umowy zlecenia zwrot kosztów z tyt. poniesionej przez nich opłaty za wydanie karty kierowcy stanowić będzie koszt uzyskania przychodów.

Podstawą zaliczenia tego wydatku do kosztów uzyskania przychodów będzie ogólna reguła wynikająca z art. 22 ust.1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych /Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zmian./ zgodnie z którą kosztami uzyskania przychodów z poszczególnego źródła są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23 tej ustawy.

W przypadku rozwiązania umowy o pracę lub umowy zlecenia na wniosek albo z winy kierowcy, w trakcie obowiązywania zawartych z nimi umów na podstawie, których kierowcy będą zobowiązani do zwrotu uprzednio zrefundowanej opłaty, Zakład występujący jako płatnik, będzie miał obowiązek na podstawie przepisu art. 41b ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych /Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zmian./ odjąć od dochodu podatnika kwotę dokonanego zwrotu, łącznie z pobranym podatkiem (zaliczką).

Zwróconą przez pracowników pozostającym w stosunku pracy, jak też przez kierowców świadczących usługi na podstawie umowy zlecenia przedmiotową opłatę o której mowa we wniosku, Zakład kwalifikuje do przychodów z tyt. prowadzonej działalności gospodarczej.

Jak stanowi przepis art. 14 ust. 3 pkt 3a ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych /Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zmian./, do przychodów nie zalicza się zwróconych innych wydatków nie zaliczonych do kosztów uzyskania przychodów.

Natomiast w przypadku, gdy zwrócona kwota została wcześniej zaliczona do kosztów uzyskania przychodów, to należy ją zaliczyć do przychodów z tyt. działalności gospodarczej.Będą one przychodem w momencie faktycznego dokonania zwrotu (otrzymania).

Zatem w opisanym stanie prawnym, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Pile uznaje za prawidłowe stanowisko przedstawione przez stronę we wniosku z dnia 29.08.2006 roku /wpływ do Urzędu 31.08.2006 r./.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego we wniosku i stanu prawnego obowiązującego na dzień wydania niniejszego postanowienia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj