Interpretacja Urzędu Skarbowego Poznań-Grunwald
BP/443-75/06
z 31 października 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
BP/443-75/06
Data
2006.10.31



Autor
Urząd Skarbowy Poznań-Grunwald


Temat
Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Stawki --> Stawki podatku


Słowa kluczowe
dostawca towaru
przedstawiciel dyplomatyczny


Pytanie podatnika
Czy zastosowanie §7c rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz.U. Z 2004r. Nr 97, poz.970 ze zm.),może dotyczyć sprzedaży towarów dokonywanej przez podatnika na rzecz ambasady RP?


Z przedstawionego w złożonym wniosku stanu faktycznego, wynika iż ambasada RP w Paryżu dokonała od pytającego zakupu tkanin. Zgodnie z oświadczeniem strona jest zobowiązana do udokumentowania przedmiotowej transakcji fakturą VAT. Kupujący tj. ambasada nie posiada numeru identyfikacji podatkowej NIP, w związku z powyższym w przypadku tej sprzedaży nie można mówić o wewnątrzwspólnotowej dostawie towarów.

W związku z powyższym zdaniem podatnika dokonaną sprzedaż towarów na rzecz ambasady należy opodatkować 0% stawką podatku od towarów i usług zgodnie §7c rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług.

Naczelnik Urzędu Skarbowego Poznań-Grunwald wyjaśnia iż w przedmiotowym przypadku będą miały zastosowanie następujące przepisy prawne:

art.41 ust.16 ustawy z dnia 11 marca 2004 r o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004r., Nr 54, poz.535 ze zm.) Minister właściwy do spraw finansów publicznych, w drodze rozporządzenia, może obniżać stawki podatku do wysokości 0%, 3% lub 7% dla dostaw niektórych towarów i świadczenia niektórych usług, albo dla części tych dostaw lub części świadczenia usług oraz określić warunki stosowania obniżonych stawek, uwzględniając: 1) specyfikę obrotu niektórymi towarami i świadczenia niektórych usług, 2) przebieg realizacji budżetu państwa, 3) przepisy Wspólnoty Europejskiej.

§7c ust.1 pkt.4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz.U. Z 2004r. Nr 97, poz.970 ze zm.) obniżoną do wysokości 0% stawkę podatku stosuje się również do dostawy towarów lub świadczenia usług na rzecz: posiadających przedstawicielstwo na terytorium innego państwa członkowskiego niż terytorium kraju innych misji dyplomatycznych i urzędów konsularnych oraz członków ich personelu, a także innych osób zrównanych z nimi na podstawie ustaw, umów lub zwyczajów międzynarodowych,

§7c ust.2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz.U. Z 2004r. Nr 97, poz.970 ze zm.) przepis ust.1 stosuje się pod warunkiem, że podmioty, o których mowa w ust.1, dla nabywanych towarów lub usług przekażą przed dokonaniem dostawy towarów lub wykonaniem usługi dokonującemu dostawy towarów lub usługodawcy: 1) wypełniony odpowiednio dla potrzeb podatku dokument, o którym mowa w rozporządzeniu Komisji (WE) nr 31/96 z dnia 10 stycznia 1996r. w sprawie świadectwa zwolnienia z podatku akcyzowego (Dz.Urz. WE L 8 z 11.01.1996r., Dz.Urz. Polskie wydanie specjalne, rozdz. 9, t. 1, s. 297), potwierdzony przez właściwe władze państwa członkowskiego, na terytorium którego podmioty te posiadają siedzibę lub przedstawicielstwo, 2) zamówienie dotyczące towarów lub usług (wraz z ich specyfikacją), do których odnosi się dokument określony w pkt 1.

Mając na uwadze treść powołanych wyżej przepisów tutejszy organ podatkowy informuje, iż od dnia 20 października 2005r. zaczął obowiązywać przepis §7c rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004r., w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004r. Nr 97, poz.970 ze zm.), zgodnie z którym obniżoną do wysokości 0% stawkę podatku stosuje się również do dostawy towarów lub świadczenia usług na rzecz:

instytucji Wspólnot Europejskich, do których ma zastosowanie Protokół w sprawie przywilejów i immunitetów Wspólnot Europejskich posiadających siedzibę lub przedstawicielstwo na terytorium innego państwa członkowskiego niż terytorium kraju – do celów służbowych tych instytucji,

organizacji międzynarodowych posiadających siedzibę lub przedstawicielstwo na terytorium innego państwa członkowskiego niż terytorium kraju – do celów służbowych tych organizacji,

sił zbrojnych, o których mowa w art.1 ust.1 lit.a Umowy miedzy Państwami-Stronami Traktatu Północnoatlantyckiego z dnia 19 czerwca 1951r. (Dz.U. z 2000r. Nr 21, poz.257), posiadających siedzibę lub przedstawicielstwo na terytorium innego państwa członkowskiego niż terytorium kraju – do celów służbowych tych sił,

zagranicznych misji dyplomatycznych i urzędów konsularnych oraz członków ich personelu posiadających przedstawicielstwo na terytorium innego państwa członkowskiego niż terytorium kraju.

Wskazane przepisy §7c ust.1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004r. (obowiązujące od 20.10.2005r.) są implementacją do systemu ustawodawstwa obowiązującego na terytorium RP (państwa członkowskiego Unii Europejskiej) przepisów zawartych w VI Dyrektywie Rady z dnia 17 maja 1977r. w sprawie harmonizacji przepisów państw członkowskich, dotyczących podatków obrotowych – Wspólny system podatku od wartości dodanej: ujednolicona podstawa opodatkowania (77/388/EWG) - tj. art.15 ust.10.

Zdaniem tutejszego organu podatkowego w przedmiotowej sytuacji opisanej stanem faktycznym będzie miał zastosowanie §7c ust.1 pkt.4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz.U. Z 2004r. Nr 97, poz.970 ze zm.).

Naczelnik Urzędu Skarbowego Poznań-Grunwald jednocześnie nadmienia, iż w powyższym przypadku stawkę 0% stosuje się pod warunkiem, że wskazane podmioty, dla nabywanych towarów lub usług przekażą przed dokonaniem dostawy towarów lub wykonaniem usługi dokonującemu dostawy towarów lub usługodawcy: 1) wypełniony odpowiednio dla potrzeb podatku dokument, o którym mowa w rozporządzeniu Komisji (WE) nr 31/96 z dnia 10 stycznia 1996r. w sprawie świadectwa zwolnienia z podatku akcyzowego (Dz. Urz. WE L 8 z 11.01.1996r., Dz. Urz. Polskie wydanie specjalne , rozdz.9 t.1 s.297), potwierdzony przez właściwe władze państwa członkowskiego, na terytorium którego podmioty te posiadają siedzibę lub przedstawicielstwo, 2) zamówienie dotyczące towarów lub usług (wraz z ich specyfikacją), do których odnosi się powyższy dokument.

Powyższe oznacza, iż aktualizacja wskazanych przesłanek skutkowała będzie zastosowaniem obniżonej do wysokości 0% stawki podatku od towarów i usług.

Mając na uwadze cytowane na wstępie przepisy prawne tutejszy organ podatkowy stwierdza, że stanowisko jednostki w przedmiocie zapytania wyrażone w niniejszym wniosku jest prawidłowe.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj