Interpretacja Urzędu Skarbowego Warszawa-Wola
US40/VAT/1327/2006/ES
z 25 lipca 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
US40/VAT/1327/2006/ES
Data
2006.07.25



Autor
Urząd Skarbowy Warszawa-Wola


Temat
Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Zwolnienia --> Zwolnienie od podatku

Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Dostawa towarów i świadczenie usług --> Dostawa towarów

Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Przepisy ogólne --> Czynności opodatkowane


Słowa kluczowe
lokal użytkowy
majątek wspólny małżonków
osoby fizyczne
spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu
sprzedaż


Pytanie podatnika
Czy podlega opodatkowaniu podatkiem VAT sprzedaż spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu użytkowego?


POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a § 1, 3, 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005r. Nr 8 poz. 60 z późn. zm.), art. 5 ust. 1 pkt 1, art. 7 ust. 1 pkt 5, art 43 ust. 1 pkt 2, ust. 2, ust. 6 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) po rozpatrzeniu wniosku Strony z dnia 18.05.2006r. (data wpływu 23.05.2006r.) sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego /podatku od towarów i usług/, Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa-Wolap o s t a n o w i łuznać stanowisko wnioskodawcy dotyczące opodatkowania podatkiem od towarów i usług sprzedaży spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu użytkowego - za prawidłowe

UZASADNIENIE

Wnioskiem z dnia 18.05.2006r. (data wpływu 23.05.2006r.) strona zwróciła się w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług.
Z przedmiotowego wniosku wynika:
Stan faktyczny
Podatnik, wraz z żoną (ustawowa wspólność majątkowa) są członkami spółdzielni mieszkaniowej i od lat 1995-1998 posiadaczami spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu użytkowego (ograniczonego prawa rzeczowego) w budynku mieszkalnym. Prawo to zamierzają sprzedać. Lokal użytkowy został wybudowany w 1928r. Wnioskodawcy nabyli prawo do lokalu od spółdzielni mieszkaniowej jako osoby fizyczne w wyniku uzyskania czterech decyzji przydziału wydanych przez Zarząd spółdzielni. W latach 1995-1998 podatnicy wpłacali do spółdzielni wymagany wkład budowlany nieopodatkowany podatkiem od towarów i usług. Lokal nigdy nie stanowił składnika majątkowego i nie figurował w ewidencji środków trwałych podatnika, który prowadził działalność gospodarczą. Pan Janusz Kulesza jest podatnikiem VAT z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej, w związku z tym miał obowiązek wystawienia faktur VAT z tytułu najmu przedmiotowego lokalu. Wnioskodawcy od dnia wejścia w posiadanie lokalu nie dokonywali w lokalu nakładów inwestycyjnych. Od marca 2005r. do chwili obecnej, lokal nie jest wynajmowany i obecnie wnioskodawcy nie osiągając dochodów z najmu, zamierzają sprzedać przysługujące im własnościowe prawo do tego lokalu.
Zapytanie
Czy podlega opodatkowaniu podatkiem VAT sprzedaż spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu użytkowego?
Stanowisko wnioskodawcy
Zdaniem składającego zapytanie – sprzedaż ta jest zwolniona od podatku od towarów i usług.

Działając na podstawie art. 14a § 1, 3, 4 ww. ustawy Ordynacja podatkowa, Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa-Wola rozpatrzył przedmiotowy wniosek i postanowił uznać stanowisko podatnika w nim zawarte za prawidłowe.
Ocena prawna stanowiska wnioskodawcy
Po przeanalizowaniu przedmiotowej sprawy Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa-Wola stwierdza, że zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), /zwanej dalej Ustawą/ opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.
Stosownie do art. 7 ust. 1 pkt 5 w/w ustawy przez dostawę towarów rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel, w tym również ustanowienie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego, ustanowienie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu oraz przekształcenie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego na spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, a także ustanowienie na rzecz członka spółdzielni mieszkaniowej odrębnej własności lokalu mieszkalnego lub lokalu o innym przeznaczeniu oraz przeniesieniu na rzecz członka spółdzielni własności lokalu lub własności domu jednorodzinnego.
W myśl tego przepisu, spółdzielcze prawo do lokalu zostało zrównane (dla celów podatkowych) z prawem do rozporządzania tym lokalem jak właściciel. Dlatego też przeniesienie w/w prawa do lokalu w drodze sprzedaży należy traktować również jako dostawę towarów, która ta czynność co do zasady podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.
Art. 43 ust. 1 pkt. 2 w/w ustawy stanowi, że dostawę towarów używanych zwalnia się od podatku, pod warunkiem, że w stosunku do tych towarów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.
Zgodnie z art. 43 ust. 2 pkt. 1 ustawy o podatku od towarów i usług przez towary używane rozumie się budynki, budowle, lub ich części, jeżeli od końca roku, w którym zakończono budowę tych obiektów, minęło co najmniej 5 lat.
Ponadto zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 6 zwolnienia o których mowa w ust. 1 pkt 2, nie stosuje się do dostawy towarów wymienionych w ust. 2 pkt 1, jeżeli przed wprowadzeniem ich do ewidencji środków trwałych lub w trakcie użytkowania wydatki poniesione przez podatnika na ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, stanowiły, co najmniej 30% wartości początkowej, a podatnik:
1) miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych wydatków;
2) użytkował te towary w okresie krótszym niż 5 lat w celu wykonania czynności opodatkowanych.
Dokonując analizy stanu faktycznego, w oparciu o wyżej cytowane przepisy, Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Wola stwierdza, że sprzedaż spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu użytkowego, którego dotyczy zapytanie będzie zwolniona od podatku od towarów i usług. Prawo to - jako zrównane z towarem – spełnia bowiem warunki, określone w ustawie o podatku od towarów i usług do uznania go za towar używany, gdyż od zakończenia budowy tego lokalu minęło powyżej 5 lat. Podatnik nabył przedmiotowe prawo do lokalu na podstawie decyzji przydziału wydanych przez zarząd spółdzielni, jako osoba fizyczna, a więc nie przysługiwało mu prawo do odliczenia podatku naliczonego. W okresie użytkowania – ponad 5 lat – podatnik nie poniósł wydatków na ulepszenie lokalu, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym.
Reasumując – należy uznać, iż sprzedaż spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu użytkowego, o którym mowa w zapytaniu, będzie zwolniona od podatku od towarów i usług, na mocy wyżej cytowanego przepisu art.43 ust.1 pkt 2.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj