Interpretacja Urzędu Skarbowego Warszawa-Wola
US40/VAT/1326/2006/ES
z 25 lipca 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
US40/VAT/1326/2006/ES
Data
2006.07.25



Autor
Urząd Skarbowy Warszawa-Wola


Temat
Podatek od towarów i usług --> Obowiązek podatkowy --> Zasady ogólne --> Moment powstania obowiązku podatkowego


Słowa kluczowe
moment powstania obowiązku podatkowego
odbiór
usługi budowlane


Pytanie podatnika
Jaką datę należy przyjąć jako datę wykonania usługi, co ma znaczenie przy określeniu momentu powstania obowiązku podatkowego.


POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a § 1, 3, 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005r. Nr 8 poz. 60 z późn. zm.), art.19 ust.1, ust.13 pkt 2 lit. d, ust.14 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) po rozpatrzeniu wniosku Strony z dnia 30.05.2006r. sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego /podatku od towarów i usług/, Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa-Wolap o s t a n o w i łuznać stanowisko wnioskodawcy dotyczące powstania obowiązku podatkowego w podatku od towarów i usług przy świadczeniu usług budowlanych - za nieprawidłowe

UZASADNIENIE

Wnioskiem z dnia 30.05.2006r. Strona zwróciła się w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług.
Z przedmiotowego wniosku wynika:
Stan faktyczny
Podatnik prowadzi działalność gospodarczą w zakresie świadczenia usług budowlanych /wod-kan. i c.o./. Pierwszy odbiór wykonanych usług – zwany odbiorem technicznym, jest dokonywany przez użytkownika. Drugiego odbioru dokonuje inspektor nadzoru, po kilku lub kilkunastu dniach. Faktura jest wystawiana dopiero po odbiorze przez inspektora nadzoru, gdyż często dokonuje on korekty wartości wykazanej w kosztorysie. Firma nie otrzymuje zaliczek ani przedpłat. Kontrahentami w większości są spółdzielnie mieszkaniowe i wspólnoty mieszkaniowe, które dokonują zapłaty po otrzymaniu faktury, często z dużym opóźnieniem.
Zapytanie
Jaką datę należy przyjąć jako datę wykonania usługi, co ma znaczenie przy określeniu momentu powstania obowiązku podatkowego.
Stanowisko wnioskodawcy
Zdaniem składającego pytanie - datą wykonania usługi winna być data wystawienia faktury.

Działając na podstawie art. 14a § 1, 3, 4 ww. ustawy Ordynacja podatkowa, Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa-Wola rozpatrzył przedmiotowy wniosek i postanowił uznać stanowisko podatnika w nim zawarte za nieprawidłowe.
Ocena prawna stanowiska wnioskodawcy
Po przeanalizowaniu przedmiotowej sprawy Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa-Wola stwierdza, że zgodnie z art.19 ust.1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), /zwanej dalej ustawą/ obowiązek podatkowy, w podatku od towarów i usług powstaje z chwilą wydania towaru lub wykonania usługi z zastrzeżeniem ust. 2-21, art. 20 i art. 21 ust.1.
Zgodnie z art.19 ust.13 pkt 2 lit.d ww. ustawy obowiązek z tytułu wykonania usług budowlanych oraz budowlano-montażowych powstaje z chwilą otrzymania całości lub części zapłaty, nie później jednak niż 30 dnia licząc od dnia wykonania usługi.
Jak z powyższego wynika, w przypadku usług budowlanych, dla prawidłowego określenia momentu powstania obowiązku podatkowego, istotne jest (poza terminem zapłaty) także zidentyfikowanie momentu, w którym usługa została wykonana, czy też może zostać uznana za wykonaną. Wykonanie usługi jest bowiem drugim po zapłacie terminem decydującym o momencie powstania obowiązku podatkowego. Ustawa o podatku od towarów i usług nie definiuje momentu wykonania usługi, ani nie precyzuje w żaden sposób jakimi kryteriami należy posługiwać się dla jego określenia. W przypadku usług budowlanych określenie „wykonanie usług” powszechnie rozumie się jako odbiór techniczny robót, potwierdzony stosownym protokołem, czyli dzień wykonania usługi budowlanej to dzień podpisania jej odbioru.
Pośrednio potwierdzenie tej interpretacji można znaleźć w art.19 ust.14 ustawy, z którego wynika, iż cytowany powyżej przepis dotyczący powstania obowiązku podatkowego stosuje się również do usług wykonywanych częściowo, których odbiór jest dokonywany na podstawie protokołów zdawczo-odbiorczych.
Jeżeli wykonawca zgłosił wykonanie robót, to obowiązek dokonania ich odbioru jest niezależny nawet od kwestionowania ich jakości, czy też, co zostało poruszone we wniosku podatnika, od zmiany wartości wykazanej w kosztorysie.
Dokonując analizy powyższego, Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Wola stwierdza, iż za datę wykonania usługi budowlanej należy przyjąć datę dokonania odbioru technicznego przez użytkownika. W tej bowiem dacie wykonawca zgłasza zakończenie wykonania usługi. Obowiązek podatkowy z tytułu wykonanej usługi budowlanej powstanie - zgodnie z wyżej cytowanym art.19 ust.13 pkt 2 lit.d ustawy - z chwilą otrzymania zapłaty, nie później jednak niż 30 dnia licząc od dnia wykonania usługi (zgodnie z datą odbioru technicznego).



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj