Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Lublinie
D-3/443/9/06
z 20 października 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
D-3/443/9/06
Data
2006.10.20



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Lublinie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczenie i zwrot podatku


Słowa kluczowe
badania techniczne
odliczenie podatku od towarów i usług
paliwo
samochód ciężarowy
uchybienie terminowi


Pytanie podatnika
Prawo do odliczenia podatku naliczonego na fakturze przy zakupie paliwa od 22.08.2005 r. - badanie techniczne pojazdu po terminie.


POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 216, art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz.U. nr 8 poz. 60 z późn. zm.) Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Lublinie postanawia uznać przedstawione stanowisko w złożonym wniosku o interpretację przepisów prawa podatkowego za prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 20 lipca 2006 r. wpłynął Pana wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, w którym przedstawiono następujący stan faktyczny:

Przedmiotem prowadzonej przez Podatnika działalności jest handel. Jest zarejestrowany jako podatnik VAT czynny. W ramach prowadzonej działalności gospodarczej wykorzystuje samochód marki Mercedes Benz Sprinter 316 CDI. W/w samochód wprowadzony jest do ewidencji środków trwałych i amortyzowany. Masa całkowita pojazdu nie przekracza 3,5 tony. Dnia 02.06.2006 r. Podatnik przeprowadził badanie techniczne w/w pojazdu. Zgodnie z zaświadczeniem wystawionym przez okręgową stację kontroli pojazdów samochód spełnia wymagania określone w art. 86 ust. 4 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.).

Zapytanie Strony: czy Podatnikowi przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego na fakturze przy zakupie paliwa do w/w samochodu ? Czy podatek VAT Podatnik może odliczać począwszy od 22.08.2005 r. tj. od dnia wejścia w życie znowelizowanych przepisów ustawy o VAT ?

Zajęto stanowisko: zgodnie z nowelizacją przepisów ustawy o podatku od towarów i usług dotyczących odliczania podatku, które weszły w życie z dniem 22.08.2006 r. Podatnik może odliczać podatek naliczony od zakupionego paliwa, jeżeli w terminie najbliższego obowiązkowego okresowego badania technicznego lub do dnia 31.05.2006 r. przeprowadzi badanie techniczne pojazdu przez okręgową stację kontroli pojazdów. Ponadto zgodnie z wydanym zaświadczeniem pojazd musi spełniać jeden z dodatkowych warunków technicznych przewidzianych w art. 86 ust. 4 cytowanej ustawy. Samochód, który podatnik wykorzystuje w działalności gospodarczej zgodnie z zaświadczeniem wystawionym przez okręgową stację kontroli pojazdów spełnia warunek określony w art. 86 ust. 4 pkt 1 ustawy o VAT i tym samym ma prawo do odliczenia podatku naliczonego od zakupionego paliwa. Żaden z przepisów cytowanej ustawy nie mówi wprost o zakazie odliczania podatku naliczonego od paliwa, jeżeli spełnione jest jedno z wymagań określonych w art.86 w/w ustawy, a badanie techniczne zostało przeprowadzone w późniejszym terminie, niż ten o którym mówią przepisy ustawy. Zgodnie z art. 5 ustawy z dnia 21 kwietnia 2005 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz zmianie niektórych ustaw (Dz.U. Nr 90, poz. 756), dodatkowe badanie techniczne, o którym mowa w art.86 ust.5, powinno być przeprowadzone w terminie najbliższego obowiązkowego okresowego badania technicznego, nie później jednak niż przed upływem 12 miesięcy od dnia wejścia wżycie ustawy tj. do 31.05.2006 r. Przepis art. 5 mówi, że badanie techniczne powinno być przeprowadzone w tym terminie, a nie, że Podatnik ma obowiązek wykonania badania technicznego. Podatnik uważa, że jeśli badanie, o którym mowa wykonałem w późniejszym terminie to nie traci prawa do odliczania podatku naliczonego od zakupionego paliwa, gdyż posiada wymagane zaświadczenie wydane przez okręgową stację kontroli pojazdów potwierdzające spełnienie warunku z art. 86 ust. 4 ustawy o VAT.

Zgodnie z art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U nr 8 poz. 60 z 2005 r. ze zm.) stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego (...) na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta ma obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

W związku z powyższym udzielam interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego następująco:

Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Uprawnienie to ograniczone jest na podstawie art. 88 ustawy. Zgodnie z art. 88 ust. 1 pkt 3 ustawy w brzmieniu nadanym przez art. 1 pkt 22 lit. a) ustawy z dnia 21 kwietnia 2005 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz.U. Nr 90, poz. 756) obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika paliw silnikowych, oleju napędowego oraz gazu, wykorzystywanych do napędu samochodów osobowych i innych pojazdów samochodowych, o których mowa w art. 86 ust. 3. W przepisie tym mowa jest o samochodach osobowych oraz innych pojazdów samochodowych o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony. Przepis ten nie dotyczy jednak, zgodnie z art. 86 ust. 4 ustawy, pojazdów które spełniają wymogi w tym przepisie określone. Dodatkowo spełnienie tych wymagań dla pojazdów wymienionych w art. 86 ust. 4 pkt 1-4 stwierdza się na podstawie dodatkowego badania technicznego przeprowadzonego przez okręgową stację kontroli pojazdów, potwierdzonego zaświadczeniem wydanym przez tę stację oraz dowodu rejestracyjnego pojazdu, zawierającą właściwą adnotację o spełnieniu tych wymagań (art. 86 ust. 5 ustawy).

Zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 21.04.2005 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz o zmianie niektórych innych ustaw na potrzeby art. 88 ust. 1 pkt 3 ustawy w stosunku do samochodów osobowych i innych pojazdów samochodowych, o których mowa w art. 86 ust. 4 pkt 1-4 ustawy, nabytych przed dniem 1.06.2005 r., dodatkowe badanie techniczne powinno być przeprowadzone w terminie najbliższego obowiązkowego okresowego badania technicznego, nie później jednak niż przed upływem 12 miesięcy od dnia wejścia w życie niniejszej ustawy.

Zarówno więc ustawa zmieniająca ustawę o VAT jak i ustawa o podatku od towarów i usług nie wprowadziły prawnych regulacji związanych z niedotrzymaniem ustawowego terminu przeprowadzenia badań technicznych pojazdu. W związku z tym należy wnioskować, że uchybienie terminu do przeprowadzenia takich badań nie pozbawia podatnika prawa do odliczenia podatku VAT z faktur dotyczących nabycia paliwa. Ustawodawca uzależnił bowiem prawo podatnika do odliczenia podatku od spełnienia przez dany pojazd samochodowy wymagań określonych w art. 86 ust. 4 ustawy. Zaświadczenie okręgowej stacji kontroli pojazdów, o którym mowa w cytowanym wyżej art. 86 ust. 5 ustawy ma jedynie potwierdzać prawo podatnika do odliczenia podatku naliczonego z tytułu nabycia paliwa.

Wobec powyższego, jeżeli Podatnik uzyskał zaświadczenie potwierdzające spełnienie przez konkretny pojazd samochodowy wymagań określonych w art. 86 ust. 4 pkt 1-4 w/w ustawy o podatku od towarów i usług to pomimo, że miało to miejsce po ustawowym terminie, zachowuje prawo do odliczenia podatku naliczonego przy nabyciu paliwa wykorzystywanego do napędu tego samochodu.

Informuje się, że interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.

Interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej – do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Zgodnie z art. 14a § 4 w związku z art. 236 § 2 pkt 1 Ordynacji podatkowej na niniejsze postanowienie służy stronie zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Lublinie za pośrednictwem Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w Lublinie w terminie 7 dni od dnia doręczenia postanowienia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj