Interpretacja Urzędu Skarbowego Wrocław-Śródmieście
PM 436-4/06
z 9 października 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PM 436-4/06
Data
2006.10.09



Autor
Urząd Skarbowy Wrocław-Śródmieście


Temat
Podatek od spadków i darowizn


Słowa kluczowe
ciężar spadkowy
dług spadkowy
zapis testamentowy


Pytanie podatnika
Czy wykonanie zapisu testamentowego w postaci obowiązku ustanowienia służebności osobistej mieszkania stanowi ciężar spadku pomimo, że zapis nie został jeszcze wykonany.


Na podstawie przepisu art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8 poz. 60 ze zmianami), Naczelnik Urzędu Skarbowego Wrocław - Śródmieście stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku oraz uzupełnione w rozmowie telefonicznej o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej zaliczenia do długów i ciężarów w podatku od spadków i darowizn wykonania zapisu testamentowego w postaci obowiązku ustanowienia służebności osobistej mieszkania jest prawidłowe.
U z a s a d n i e n i e
Do tut. organu podatkowego wpłynął wniosek o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego. Powyższe pismo zostało uzupełnione przez Wnioskodawcę w rozmowie telefonicznej.
Jak stanowi przepis art. 14a § 1 Ordynacji podatkowej stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt, burmistrz (prezydent miasta), starosta albo marszałek województwa na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.
W myśl przepisu art. 14a § 4 cytowanej ustawy, udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, o której mowa w § 1, następuje w drodze postanowienia, na które przysługuje zażalenie.
W sytuacji, gdy z treści wniosku złożonego przez Wnioskodawcę nie wynika, kiedy zdarzenie miało miejsce, organ podatkowy informuje o stanie prawnym obowiązującym w dniu sporządzenia wniosku.
W złożonym piśmie uzupełnionym i sprostowanym wyjaśnieniami telefonicznymi. Wnioskodawca zadał pytanie - czy wykonanie zapisu testamentowego w postaci obowiązku ustanowienia służebności osobistej mieszkania stanowi ciężar spadku pomimo, że zapis nie został jeszcze wykonany.
Z opisanego stanu faktycznego wynika, że Sąd I instancji po rozpatrzeniu sprawy o stwierdzenie nabycia spadku po zmarłym... wydał (nieprawomocne) orzeczenie stwierdzając, że tytułem nabycia spadku przez spadkobierców jest ustawa. Jednocześnie Sąd w ustnych motywach swojego orzeczenia uznał, że mocą oświadczenia (okazanego podczas postępowania spadkowego przez jedną z uczestniczek) został skutecznie ustanowiony zapis na rzecz jednej z uczestniczek postępowania w postaci nałożenia na spadkobierców obowiązku ustanowienia na jej rzecz służebności osobistej mieszkania. Zdaniem Wnioskodawcy podatnik może pomniejszyć podstawę opodatkowania o ciężar w postaci obowiązku wykonania zapisu - ustanowienia osobistej służebności mieszkania, gdyż za tym przemawia fakt, iż zapis został ustanowiony w testamencie (oświadczeniu).
Tut. organ podatkowy informuje, iż przepis art. 7 ust. 1 ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn (Dz. U z 2004 r. Nr 142 poz. 1514 ze zm.) definiuje pojęcie podstawy opodatkowania podatkiem od spadków i darowizn. W świetle tego przepisu podstawę opodatkowania stanowi wartość nabytych rzeczy i praw majątkowych po potrąceniu długów i ciężarów (czysta wartość), ustalona według stanu rzeczy i praw majątkowych w dniu nabycia i cen rynkowych z dnia powstania obowiązku podatkowego. Zgodnie z przepisem art. 7 ust. 2 cytowanej powyżej ustawy o podatku od spadków i darowizn, jeżeli spadkobierca i zapisobierca lub obdarowany został obciążony obowiązkiem wykonania polecenia lub zapisu, wartość obciążenia z tego tytułu stanowi ciężar spadku (zapisu) lub darowizny, o ile polecenie zostało wykonane.
Zgodnie z przepisem art. 968 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (Dz. U. z 1964 r. Nr 16 poz. 93 ze zm.) spadkodawca może przez rozrządzenie testamentowe zobowiązać spadkobiercę ustawowego lub testamentowego do spełnienia określonego świadczenia majątkowego na rzecz oznaczonej osoby (zapis). Na mocy ww. przepisu powstaje zobowiązanie między spadkobiercą (jako dłużnikiem), a zapisobiercą (jako wierzycielem), który może żądać spełnienia świadczenia objętego zapisem.
W związku z powyższym, jeżeli spadkobierca został obciążony obowiązkiem wykonania polecenia lub zapisu, wartość obciążenia z tego tytułu stanowi ciężar spadku lub zapisu w tym wypadku wartość ustanowienia służebności osobistej mieszkania na rzecz zapisobiercy, przy czym w przypadku polecenia testamentowego o ile polecenie zostało wykonane, a w przypadku zapisu także gdy zapis jest jeszcze niewykonany.
Mając na uwadze powyższe, stanowisko Wnioskodawcy w przedmiotowej sprawie jest prawidłowe.
Zgodnie z art. 14a § 2 Ordynacja podatkowa, niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę oraz stanu prawnego obowiązującego w dniu sporządzenia wniosku.
Jak stanowi art. 14b § 1 i § 2 Ordynacji podatkowej, interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj