Interpretacja Urzędu Skarbowego w Gnieźnie
N-DOFN/415/11/06
z 18 października 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
N-DOFN/415/11/06
Data
2006.10.18



Autor
Urząd Skarbowy w Gnieźnie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zwolnienia przedmiotowe


Słowa kluczowe
osoby zagraniczne
podatek dochodowy
stypendium naukowe


Pytanie podatnika
Czy stypendium naukowe dla doktoranta z Republiki Bułgarii podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych?


W piśmie z dnia 12.10.2006 r. wnioskodawca podaje, że zgodnie z uchwałą w sprawie ufundowania stypendium naukowego im. Jana Pawła II dla doktoranta studiującego w Polsce, przyznano stypendium naukowe studentce, obywatelce Republiki Bułgarii, mającej tam miejsce zamieszkania, a przebywającej czasowo w Polsce. Stypendium będzie wypłacane w okresie od 1 października danego roku kalendarzowego do 30 września następnego roku w kwocie 1.100 zł. miesięcznie. Zgodnie z rozporządzeniem Ministra finansów z dnia 14 czerwca 2006 r. w sprawie szczegółowej klasyfikacji dochodów, wydatków, przychodów i rozchodów oraz środków pochodzących ze źródeł zagranicznych, stypendium ujęte jest w budżecie Powiatu w rozdziale 80309 ( pomoc materialne dla studenta) i wypłacone będzie w paragrafie wydatkowym 325 (stypendia różne). Dodatkowo wnioskodawca podaje, że studentka nie posiada żadnych źródeł przychodu.Zdaniem wnioskodawcy wypłacane stypendium powinno być wolne od podatku od osób fizycznych, z uwagi na to, iż jest świadczeniem pomocy materialnej dla uczestnika studiów doktoranckich.

Zgodnie z art. 3 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych ( Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), zwanej dalej ustawą, osoby fizyczne, jeżeli nie mają na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej miejsca zamieszkania, podlegają obowiązkowi podatkowemu tylko od dochodów z pracy wykonywanej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej na podstawie stosunku służbowego lub stosunku pracy, bez względu na miejsce wypłaty wynagrodzenia, oraz innych dochodów osiąganych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (ograniczony obowiązek podatkowy). Powyższa zasada stosowana jest z uwzględnieniem umów w sprawie zapobieżenia podwójnemu opodatkowaniu, których stroną jest Rzeczpospolita Polska ( art. 4a ustawy). W przedmiotowej sprawie są to przepisy umowy między Rzeczpospolitą Polską a Republiką Bułgarii w sprawie unikania podwójnego opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i majątku, sporządzona w Warszawie dnia 11 kwietnia 1994 r. opublikowana w Dz. U. z 1995 r. Nr 137, poz. 679.

W art. 20 umowy postanowiono, że należności otrzymywane na utrzymanie się, kształcenie lub odbywanie praktyki przez studenta, stypendystę lub praktykanta, który przebywa w Umawiającym się Państwie wyłącznie w celu kształcenia się lub odbywania praktyki i który ma albo bezpośrednio przed przybyciem do tego Państwa miał miejsce zamieszkania w drugim Państwie, nie podlegają opodatkowaniu w tym Państwie, jeżeli należności te pochodzą ze źródeł spoza tego Państwa.

Stan faktyczny sprawy przesądza o tym, że wypłacane stypendium powinno być opodatkowane w Polsce, ponieważ tutaj znajduje się źródło finansowania stypendium, zaś studentka przebywa w Polsce wyłącznie w celu kształcenia się. Oceny skutków podatkowych wynikających z tego faktu, należy zatem dokonać w oparciu o przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Przechodząc na grunt ustawy, by ustalić zasady opodatkowania stypendiów, należy odwołać się do postanowień art. 35 ust. 1 pkt 2 ustawy, który stanowi, że do poboru zaliczek miesięcznych jako płatnicy są obowiązane jednostki organizacyjne uczelni, placówki naukowe, zakłady pracy oraz inne jednostki organizacyjne – od wypłacanych przez nie stypendiów. Należy też mieć na uwadze art. 21 zawierający zwolnienia przedmiotowe, a w szczególności zapisy ust. 1 pkt 40 i 40b.

Zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 40 wolne od podatku dochodowego są świadczenia pomocy materialnej dla uczniów, studentów, uczestników studiów doktoranckich i osób uczestniczących w innych formach kształcenia, pochodzące z budżetu państwa, budżetów jednostek samorządu terytorialnego oraz ze środków własnych szkół i uczelni – przyznane na podstawie przepisów o systemie oświaty, Prawo o szkolnictwie wyższym, a także przepisów o stopniach naukowych i tytule naukowym oraz o stopniach i tytule w zakresie sztuki. Warunkiem zwolnienia od podatku dochodowego świadczeń pomocy materialnej dla studenta na mocy tego przepisu jest to, że świadczenie musi pochodzić z budżetu państwa, budżetów jednostki samorządu terytorialnego oraz musi być przyznane na podstawie wymienionych w nim przepisów.

Z przedstawionej sytuacji wynika, że przedmiotowe stypendium zostało przyznane i będzie wypłacane przez jednostkę samorządu terytorialnego, na warunkach określonych w uchwale organu stanowiącego tej jednostki. Z tego też względu, świadczenie to nie może korzystać ze zwolnienia, o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 40, niezależnie od tego, że zostało ujęte w budżecie Powiatu, jako pomoc materialna dla studentów. Uprawnione jest natomiast zastosowanie w stosunku do wypłaty tego świadczenia dyspozycji art. 21 ust. 1 pkt 40b ustawy, który zwalnia od podatku stypendia dla uczniów i studentów, których wysokość i zasady udzielania zostały określone w uchwale organu stanowiącego jednostki samorządu terytorialnego (...) do wysokości nieprzekraczającej miesięcznie kwoty 380 zł.

Powyższa interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i przytoczonego w treści postanowienia oraz stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj