Interpretacja Izby Skarbowej w Poznaniu
BD-M/436-1/06/Z
z 5 czerwca 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
decyzja w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
BD-M/436-1/06/Z
Data
2006.06.05



Autor
Izba Skarbowa w Poznaniu


Temat
Podatek od spadków i darowizn --> Przedmiot opodatkowania --> Przedmiot podatku


Słowa kluczowe
spadek
umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania


Pytanie podatnika
Czy w przypadku otrzymania spadku z Niemiec i opłaceniem tam podatku od spadku obowiązuje uiszczenie podatku spadkowego w Polsce?


D E C Y Z J A


Działając na podstawie art. 14 b § 5 w związku z art.233 § 1 pkt.1 ustawy z dnia 29.08.1997 r. – Ordynacja podatkowa ( tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.), po rozpatrzeniu zażalenia Pana Jana B. z dnia 08.03.2006r., na postanowienie Naczelnika Urzędu Skarbowego Poznań – Wilda z dnia 05.04.2006r PM-IV-436/1/05 w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego w podatku od spadków i darowizn


utrzymuję w mocy zaskarżone postanowienie i nie uwzględniam zażalenia.


U Z A S A D N I E N I E


Pismem z dnia 08.03.2006r. pan Jan B. zwrócił się do Naczelnika Urzędu Skarbowego Poznań - Wilda z pytaniem, czy nabycie spadku z zagranicy (Niemcy) podlega opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn w Polsce?

Zdaniem strony uiszczenie z tego tytułu podatku na terenie Niemiec skutkuje zwolnieniem z opodatkowania tego nabycia w Polsce.

Postanowieniem z dnia 05.04.2006r. Nr DM-436/2/06 - działając w trybie art. 14a Ordynacji podatkowej - Naczelnik Urzędu Skarbowego Poznań - Wilda, udzielając interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku od spadków i darowizn w indywidualnej sprawie, uznał stanowisko przedstawione przez Stronę we wniosku za nieprawidłowe.

W uzasadnieniu postanowienia organ podatkowy pierwszej instancji stwierdził, iż nabycie rzeczy znajdujących się za granicą oraz praw majątkowych podlegających wykonaniu za granicą podlega opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn, jeżeli w chwili otwarcia spadku lub umowy darowizny nabywca był obywatelem polskim, lub miał miejsce stałego pobytu w Polsce.

Organ ten wskazał również, iż uiszczony tytułem nabycia spadku podatek w Niemczech nie jest okolicznością skutkującą zwolnieniem z podatku według prawa polskiego, stanowi natomiast ciężar spadku i jako taki podlega odliczeniu z wartości masy spadkowej (art. 7 ust. 1 ustawy).

Pismem z dnia 14.04.2006 r. Jan B. złożył zażalenie na powyższe postanowienie, wnosząc o zmianę postanowienia i wydanie decyzji potwierdzającej prawidłowość jego stanowiska.W zażaleniu Strona wywodzi, iż okoliczność , że ustawodawca nie wymienia w ustawie o podatku od spadków i darowizn zapłaconego za granicą podatku jako ciężaru spadku jest dowodem potwierdzającym zwolnienie nabycia spadku z zagranicy z opodatkowania w Polsce.

Rozpoznając sprawę w postępowaniu instancyjnym stwierdza się, co następuje:

W zakresie opodatkowania nabycia spadku z zagranicy organ odwoławczy podziela pogląd organu podatkowego pierwszej instancji.

W przypadku nabycia własności rzeczy lub praw majątkowych znajdujących się w państwie, z którym Polska nie zawarła umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania spadków, podatnicy będący obywatelami Polski lub posiadający miejsce stałego pobytu w naszym kraju, zobowiązani są do uiszczenia podatku tytułem nabycia spadku, według przepisów ustawy z dnia 28 lipca 1983r. o podatku od spadków i darowizn (tekst. jedn. Dz. U. z 2004r. Nr 142, poz. 1514 z późn. zm.).

Mając na uwadze okoliczność, iż Rzeczpospolita Polska nie podpisała z Niemcami umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania spadków, spadek odziedziczony w Niemczech podlega opodatkowaniu w Polsce, na zasadach ogólnych.

W tym miejscu wskazać trzeba art. 2 powołanej wyżej ustawy o podatku od spadków i darowizn, który jednoznacznie stanowi, iż nabycie rzeczy znajdujących się za granicą oraz praw majątkowych podlegających wykonaniu za granicą podlega opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn, jeżeli w chwili otwarcia spadku lub umowy darowizny nabywca był obywatelem polskim, lub miał miejsce stałego pobytu w Polsce.

A zatem uiszczenie w Niemczech, zgodnie z prawem niemieckim, podatku związanego z nabyciem majątku tam położonego nie zwalnia spadkobiercy będącego obywatelem polskim od zapłaty należnego podatku od spadków i darowizn według prawa polskiego.

W myśl art. 7 ust. 1 ustawy o podatku od spadków i darowizn podstawę opodatkowania tym podatkiem stanowi wartość nabytych rzeczy i praw majątkowych po potrąceniu długów i ciężarów (czysta wartość) ustalona według stanu rzeczy i praw majątkowych w dniu nabycia i cen rynkowych z dnia powstania obowiązku podatkowego.

Mając na uwadze wskazany wyżej przepis stwierdzić należy, iż podatek zapłacony przez spadkobiercę w kraju spadkodawcy, jako ciężar spadku podlega odliczeniu z podstawy opodatkowania podatkiem od spadków i darowizn.

W tym stanie rzeczy postanowiono jak w sentencji decyzji.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj