Interpretacja Opolskiego Urzędu Skarbowego
PP/443-64-4-GK/06
z 7 listopada 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP/443-64-4-GK/06
Data
2006.11.07



Autor
Opolski Urząd Skarbowy


Temat
Podatek od towarów i usług --> Miejsce świadczenia --> Miejsce świadczenia przy świadczeniu usług


Słowa kluczowe
miejsce świadczenia usług
podatek od towarów i usług
usługi transportowe
usługi wspomagające


Pytanie podatnika
Czy świadczenie usług sklasyfikowanych jako "usługi wspomagające i pomocnicze na rzecz transportu, pozostałe" podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług?


POSTANOWIENIE

Działając na podstawie art. 14a § 4 i art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) Naczelnik Opolskiego Urzędu Skarbowego w Opolu stwierdza, iż stanowisko Spółki przedstawione w piśmie z dnia 02 sierpnia 2006 r. w sprawie podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania świadczonych usług wspomagających i pomocniczych na rzecz transportu, jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

Pismem z dnia 02 sierpnia 2006 r. ( data wpływu do tut. Urzędu 07 sierpnia 2006 r.) uzupełnionym pismem z dnia 18 października 2006 r. (data wpływu do tut. Urzędu 23 października 2006 r.) Jednostka zwróciła się do Naczelnika Opolskiego Urzędu Skarbowego w Opolu z wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w Jej indywidualnej sprawie, w której nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

Spółka przedstawiła następujący stan faktyczny:

Spółka zawarła ze swoim kontrahentem z siedzibą na terytorium Niemiec umowę o świadczenie usług. Usługa ma charakter kompleksowy i obejmuje swoim zakresem:

1. dostarczanie przesyłek spedytorowi, który dokonuje ich dostawy do ostatecznego odbiorcy poza terytorium Polski, która obejmuje:
- pobranie towaru z magazynu,
- przygotowanie towaru do transportu,
- łączenie towarów w jedną zbiorczą przesyłkę,
2. udzielenie spedytorowi zlecenia na dokonanie transportu, które obejmuje:
- przygotowanie odpowiedniej dokumentacji przesyłki,
- przekazanie spedytorowi instrukcji odnośnie miejsca przeznaczenia towaru, odbiorcy oraz terminu (kolejności) dostaw,
3. przekazanie odbiorcy przesyłki informacji na temat terminu i specyfikacji dostawy oraz wszelkich zmian w tym zakresie,
4. nadzór nad dostawą realizowaną przez spedytora.

Kontrahent Spółki jest zarejestrowanym podatnikiem podatku od wartości dodanej na terytorium Niemiec i podaje Spółce numer, pod którym jest zidentyfikowany na potrzeby tego podatku. Transport towarów, z którym związane jest świadczenie ww. usługi rozpoczyna się na terytorium Polski i kończy na terytorium Niemiec. W odpowiedzi na pismo Spółki z dnia 30.06.2006 r. Urząd Statystyczny w Łodzi pismem z dnia 12.07.2006 r. zakwalifikował przedmiotową usługę w grupowaniu 63.40.20-00.00 "Usługi wspomagające i pomocnicze na rzecz transportu, pozostałe", zgodnie z Polską Klasyfikacją Wyrobów i Usług (PKWiU), wprowadzoną rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 18 marca 1997 r. (Dz. U. Nr 42, poz. 264 ze zm.).

Pismem z dnia 18.10.2006 r. Spółka poinformowała ponadto, tut. organ podatkowy, iż towary są pobierane z prowadzonego przez Nią magazynu. Właścicielem transportowanych towarów jest co do zasady zleceniodawca, w pojedynczych przypadkach, pobrany z magazynu towar stanowi własność Spółki.

Spółka zadała pytanie czy świadczenie przedmiotowej usługi podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

W opinii Podatnika świadczenie ww. usługi nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Po przeanalizowaniu przedstawionego stanowiska w sprawie, oraz obowiązującego stanu prawnego Naczelnik Opolskiego Urzędu Skarbowego w Opolu informuje, iż:

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm. - zwanej dalej "ustawą") opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, zwanym dalej "podatkiem", podlega m.in. odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Z powyższego wynika, iż opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają jedynie usługi świadczone na terytorium kraju.

Dla ustalenia miejsca opodatkowania (świadczenia) wykonywanych usług niezbędnym jest sięgnięcie do Działu V ustawy, Rozdziału 3 "Miejsce świadczenia przy świadczeniu usług". Zasadą wyrażoną w art. 27 ust. 1 ustawy jest, iż w przypadku świadczenia usług miejscem świadczenia jest miejsce, gdzie świadczący usługę posiada siedzibę, a w przypadku posiadania stałego miejsca prowadzenia działalności, z którego świadczy usługi - miejsce, gdzie świadczący usługę posiada stałe miejsce prowadzenia działalności; w przypadku braku takiej siedziby lub stałego miejsca prowadzenia działalności - miejsce stałego zamieszkania, z zastrzeżeniem ust. 2-6 i art. 28. Zgodnie z art. 28 ust. 1 ustawy w przypadku transportu towarów, którego rozpoczęcie i zakończenie ma miejsce odpowiednio na terytorium dwóch różnych państw członkowskich, zwanego dalej "wewnątrzwspólnotową usługą transportu towarów", miejscem świadczenia usługi jest miejsce, gdzie transport towarów się rozpoczyna, z zastrzeżeniem ust. 3. Zgodnie natomiast z art. 28 ust. 3 ustawy w przypadku gdy nabywca usługi, o której mowa w ust. 1 i 2, podał dla tej czynności świadczącemu wewnątrzwspólnotową usługę transportu towarów numer, pod którym jest zidentyfikowany na potrzeby podatku lub podatku od wartości dodanej na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium państwa członkowskiego rozpoczęcia transportu, miejscem świadczenia usługi (transportu wewnątrzwspólnotowego) jest terytorium państwa członkowskiego, które wydało nabywcy ten numer. Ponadto zgodnie z art. 28 ust. 4 ustawy przepis ust. 3 stosuje się również odpowiednio do usług, o których mowa w art. 27 ust. 2 pkt 3 lit. b, jeżeli usługi te są bezpośrednio związane z wewnątrzwspólnotową usługą transportu towarów.

Z powyższego wynika, iż w przypadku świadczenia usług, o których mowa w art. 27 ust. 2 pkt 3 lit. b) ustawy, jeżeli usługi te są bezpośrednio związane z wewnątrzwspólnotowymi usługami transportu towarów, dla których ich nabywca podał numer, pod którym jest zidentyfikowany na potrzeby podatku od wartości dodanej na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium państwa członkowskiego rozpoczęcia transportu, miejscem świadczenia usługi jest terytorium państwa członkowskiego, które wydało nabywcy ten numer. Jednocześnie w art. 27 ust. 2 pkt 3 lit. b) ustawy wymieniono usługi pomocnicze do usług transportowych, takie jak załadunek, rozładunek, przeładunek i podobne czynności. W ocenie tut. organu podatkowego kompleksowa usługa świadczona przez Spółkę stanowi usługę wymienioną w art. 27 ust. 2 pkt 3 lit b) ustawy.

Z przytoczonych przepisów wynika, iż aby usługa świadczona przez Spółkę mogła zostać uznana za świadczoną poza terytorium kraju, niezbędnym jest bezpośredni związek tej usługi z wewnątrzwspólnotową usługą transportu towarów, który to związek winien być przez Spółkę odpowiednio udokumentowany.

Z przytoczonych zapisów wynika, iż miejscem świadczenia (opodatkowania) usługi świadczonej przez Spółkę, jest miejsce gdzie nabywca usługi posiada swoją siedzibę lub miejsce prowadzenia działalności w przypadku posiadania przez Spółkę dokumentów, z których będzie wynikał bezpośredni związek świadczonej usługi z wewnątrzwspólnotowymi usługami transportu towarów, o których mowa w art. 28 ust. 1 ustawy. Z uwagi na brzmienie art. 8 ust. 3 ustawy, który stanowi, iż usługi wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej są identyfikowane za pomocą tych klasyfikacji, z wyjątkiem usług elektronicznych, oraz z uwagi na fakt, iż właściwy urząd statystyczny zakwalifikował przedmiotową usługę do usług wspomagających i pomocniczych na rzecz transportu, pozostałych, w przypadku Spółki miejscem opodatkowania świadczenia usługi jest terytorium Niemiec. Powyższe powoduje, iż usługa wskazana przez Spółkę (Usługi wspomagające i pomocnicze na rzecz transportu, pozostałe) w przedstawionym stanie faktycznym nie będą podlegały opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, jednakże, co zaznaczono powyżej, Spółka winna posiadać dokumentację potwierdzającą bezpośredni związek tej usługi z wewnątrzwspólnotową usługą transportu towarów.

Mając na uwadze zaistniałe okoliczności postanowiono jak na wstępie.

Jednocześnie Naczelnik Opolskiego Urzędu Skarbowego w Opolu informuje, iż przedmiotowa interpretacja o zakresie stosowania prawa podatkowego ma zastosowanie wyłącznie w przedstawionym stanie faktycznym i w stanie prawnym obowiązującym na dzień jej wydania.

Ponadto informuje się, iż zgodnie z art. 14b § 1 oraz art. 14b § 2 ustawy Ordynacja podatkowa niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, ale jest wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej właściwych dla Strony do czasu jej zmiany, uchylenia przez organ odwoławczy lub zmiany przepisów prawnych.

Na podstawie art. 14a § 4, art. 236 § 2 pkt 1 oraz art. 223 § 1 w związku z art. 239 ustawy - Ordynacja podatkowa, na niniejsze postanowienie służy zażalenie, które wnosi się do Dyrektora Izby Skarbowej w Opolu, za pośrednictwem tut. organu podatkowego w terminie 7 dni od dnia otrzymania niniejszego postanowienia.

Zażalenie podlega opłacie skarbowej.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj