Interpretacja Urzędu Skarbowego Kraków-Podgórze
PD/415-52/06/R3
z 22 sierpnia 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PD/415-52/06/R3
Data
2006.08.22



Autor
Urząd Skarbowy Kraków-Podgórze


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów --> Pojęcie i wysokość kosztów uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
koszty uzyskania przychodów
prawa autorskie
spadkobiercy


Pytanie podatnika
Czy od przychodu można odliczyć poniesione przez podatnika udokumentowane koszty uzyskania przychodów, powstałe przy sprzedaży rzeczowych praw, przykładowo:
- zakup materiałów biurowych,- koszt obsługi biurowej (prowadzenie sekretariatu),
- honoraria dla kancelarii adwokackiej w zakresie porad prawnych.


POSTANOWIENIE

Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków-Podgórze, działając w trybie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29.08.1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. Z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 09.06.2006 r. w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych stwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowisko jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

Po analizie stanu faktycznego tut. organ uznał, iż podatnik jest uprawniony do złożenia wniosku o wydanie interpretacji, a w sprawie tej nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.
Z informacji zawartych we wniosku wynika, iż Pani odziedziczyła autorskie prawa majątkowe po zmarłym mężu. W związku z tym powstało zagadnienie czy od przychodów uzyskanych ze sprzedaży odziedziczonych praw majątkowych może Pani odliczyć udokumentowane koszty uzyskania przychodów, przykładowo:
- zakup materiałów biurowych,
- koszt obsługi biurowej (prowadzenie sekretariatu),
- honoraria dla kancelarii adwokackiej w zakresie porad prawnych i związanych z nimi usług (np. listy adwokackie) dotyczących odziedziczonych praw autorskich.

Stosownie do art. 18 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14 poz. 176 ze zm.) honoraria z tytułu praw autorskich wypłacone spadkobiercom stanowią przychód z praw majątkowych.
Przychód ten nie jest objęty 50% zryczałtowanymi kosztami uzyskania przychodów, gdyż art. 22 ust. 9 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym wiąże ściśle koszty uzyskania przychodów z twórcą danego utworu i nie można przyjąć, iż przechodzą one na spadkobierców.
Jednakże zgodnie z art. 22 ust. 1 powołanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych kosztami uzyskania przychodów z poszczególnego źródła przychodów są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23 tejże ustawy. Powyższa definicja oznacza, że podatnik osiągający przychody może pomniejszyć je o takie koszty, które nie zostały wymienione w katalogu wydatków wyłączonych z kosztów uzyskania przychodów oraz dla których można znaleźć związek przyczynowo - skutkowy między ich poniesieniem, a powstaniem przychodu.
Tak więc, do zaliczenia konkretnego wydatku do kategorii kosztów uzyskania przychodów konieczne jest istnienie bezpośredniego związku przyczynowego między tym wydatkiem, a uzyskanym przychodem, a ponadto właściwe udokumentowanie tego wydatku, przy czym przesłanki te muszą zostać spełnione łącznie.
Zatem, w świetle powyższych uregulowań oraz stanu faktycznego przedstawionego we wniosku - poniesione przez Panią wydatki, w ocenie tut. organu mogą stanowić koszt uzyskania przychodów, pod tym jednak warunkiem, iż wykaże Pani ich bezpośredni związek ze sprzedażą konkretnego dziedziczonego prawa majątkowego.
Zgodnie z art. 14a § 2 ustawy Ordynacja podatkowa niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę.
Stosownie do art. 14b § 1 i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej i może zostać zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji, w trybie określonym w § 5.

Pouczenie:
Na powyższe postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego Kraków-Podgórze w terminie 7 dni od daty doręczenia niniejszego postanowienia. (art. 236 § 1 pkt 1 Ordynacji podatkowej.)



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj