Interpretacja Urzędu Skarbowego w Wejherowie
PB/OPD/415-22/06/MC
z 10 kwietnia 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PB/OPD/415-22/06/MC
Data
2006.04.10



Autor
Urząd Skarbowy w Wejherowie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zryczałtowany podatek dochodowy --> Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych --> Wyłączenia w ryczałcie od przychodów ewidencjonowanych


Słowa kluczowe
działalność pozarolnicza
ryczałt ewidencjonowany
stosunek pracy


Pytanie podatnika
Możliwość opodatkowania przychodów z prowadzonej działalności gospodarczej ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych po rozwiązaniu umowy o pracę


Postanowienie

Na podstawie art. 14a § 1 i 4 ustawy z 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz.60 z późn. zmianami) po rozpatrzeniu wniosku Podatnika z dnia 06.02.2006r. o udzielenie pisemnej informacji w zakresie możliwości dalszego opodatkowania przychodów z prowadzonej działalności gospodarczej ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych, po rozwiązaniu umowy o pracę w ramach której wykonywane były czynności wchodzące w zakres działalności gospodarczej

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Wejherowie

stwierdza, że

stanowisko Podatnika w niniejszej sprawie jest prawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego.

Uzasadnienie

Podatnik od 01 marca 2004r. prowadzi działalność gospodarczą w zakresie instalacji urządzeń elektrycznych, z której przychody opodatkowane są w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. W chwili obecnej Wnioskodawca zamierza wykonać czynności wchodzące w zakres Jego działalności, w ramach stosunku pracy na podstawie umowy o pracę zawartej na czas wykonania określonej pracy. Podatnik w czasie trwania umowy o pracę nie zamierza zawieszać ani likwidować prowadzonej działalności gospodarczej .

W związku z powyższym, Podatnik zwrócił się z zapytaniem, czy po rozwiązaniu umowy o pracę i prowadząc nadal działalność gospodarczą - straci On prawo do opodatkowana przychodów z działalności gospodarczej ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych.

Zdaniem Wnioskodawcy, po rozwiązaniu umowy o pracę, jako osoba kontynuująca działalność gospodarczą zachowa On prawo do opodatkowania przychodów z działalności gospodarczej w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

W myśl art. 6 ust. 1 ustawy z dnia 20 listopada 1998r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. z Nr 144, poz. 930 z późn. zmianami) zwanej dalej ustawą, opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych podlegają przychody osób fizycznych z pozarolniczej działalności gospodarczej, o której mowa w art. 14 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w tym również, gdy działalność ta jest prowadzona w formie spółki cywilnej osób fizycznych lub spółki jawnej osób fizycznych.

W myśl art. 8 ust. 1 ustawy, opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, z zastrzeżeniem art. 6 ust. 1b), nie stosuje się do podatników:

  1. opłacających podatek w formie karty podatkowej na zasadach określonych w rozdziale 3 ustawy
  2. korzystających, na podstawie odrębnych przepisów, z okresowego zwolnienia od podatku dochodowego
  3. osiągających w całości lub w części przychody z tytułu:
    a) prowadzenia aptek
    b) działalności w zakresie udzielania pożyczek pod zastaw (prowadzenie lombardów)
    c) działalność w zakresie kupna i sprzedaży wartości dewizowych
    d) prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej w zakresie wolnych zawodów innych niż określone w art. 4 ust. 1 pkt 11
    e) świadczenia usług wymienionych w załączniku nr 2 do ustawy
  4. wytwarzających wyroby opodatkowane podatkiem akcyzowym, na podstawie odrębnych przepisów, z wyjątkiem wytwarzania energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii
  5. podejmujących wykonywanie działalności w roku podatkowym po zmianie działalności wykonywanej:
    a) samodzielnie na działalność prowadzoną w formie spółki z małżonkiem
    b) w formie spółki z małżonkiem na działalność prowadzoną samodzielnie przez jednego lub każdego z małżonków
    c) samodzielnie przez małżonka na działalność prowadzoną samodzielnie przez drugiego małżonka
    jeżeli małżonek lub małżonkowie przed zmianą opłacali z tytułu prowadzenia tej działalności podatek dochodowy na zasadach ogólnych
  6. rozpoczynających działalność samodzielnie lub w formie spółki, jeżeli podatnik lub co najmniej jeden ze wspólników, przed rozpoczęciem działalności w roku podatkowym lub w roku poprzedzającym rok podatkowy, wykonywał w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy czynności wchodzące w zakres działalności podatnika lub spółki.

Powołany wyżej przepis art. 8 ust. 1 pkt 6 ustawy ma zastosowanie do podatników rozpoczynających działalność gospodarczą, którzy w roku podatkowym lub w roku poprzedzającym rok podatkowy wykonywali w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy czynności wchodzące w zakres działalności gospodarczej podatnika.

Z przedstawionego przez Podatnika stanu faktycznego wynika, że Wnioskodawca nie jest osobą rozpoczynającą działalność gospodarczą, a umowa o pracę, w ramach której będzie świadczył usługi, których zakres jest tożsamy z zakresem prowadzonej działalności gospodarczej, zostanie zawarta po upływie prawie dwóch lat od rozpoczęcia działalności gospodarczej. W związku z powyższym, w przedstawionej przez Podatnika sytuacji, nie mają zastosowania przepisy art. 8 ust. 1 pkt 6 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Tym samym, w ocenie Organu podatkowego, po rozwiązaniu umowy o pracę (z dniem ukończenia pracy), Podatnik świadcząc dotychczasowe usługi w ramach prowadzonej działalności gospodarczej nie utraci prawa do opodatkowania przychodów ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych, a zatem stanowisko Podatnika w tym zakresie należy uznać za prawidłowe.

W tym stanie faktycznym i prawnym postanowiono jak w sentencji.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj