Interpretacja Pierwszego Wielkopolskiego Urzędu Skarbowego w Poznaniu
ZP/443-206/1/06
z 5 grudnia 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
ZP/443-206/1/06
Data
2006.12.05



Autor
Pierwszy Wielkopolski Urząd Skarbowy w Poznaniu


Temat
Podatek od towarów i usług --> Miejsce świadczenia --> Miejsce świadczenia przy świadczeniu usług --> Miejsce świadczenia usług transportowych

Podatek od towarów i usług --> Miejsce świadczenia --> Miejsce świadczenia przy świadczeniu usług --> Miejsce świadczenia usług


Słowa kluczowe
miejsce świadczenia
usługi na majątku rzeczowym


Pytanie podatnika
Spółka wykonuje dla francuskiego kontrahenta usługę przerobu uszlachetniającego. Towary po wykonaniu na nich przedmiotowych usług zostają niezwłocznie, nie później jednak niż w terminie 30 dni od wykonania na nich usług, wywiezione poza terytorium Polski. Aktualnie część tych towarów, na zlecenie kontrahenta francuskiego Spółka będzie wysyłać do Rumunii. Za wykonaną usługę Spółka obciąża kontrahenta francuskiego, który podał Jej swój NIP UE.W związku z tak przedstawionym stanem faktycznym, Spółka zwróciła się z zapytaniem, w jaki sposób rozliczyć powyższą usługę?


P O S T A N O W I E N I E

Naczelnik Pierwszego Wielkopolskiego Urzędu Skarbowego w Poznaniu, działając na podstawie przepisów:

- art. 14 a § 1, § 3, § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005 r., Nr 8, poz. 60 z późn. zm.),

po rozpatrzeniu wniosku w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, postanawia uznać za prawidłowy pogląd Podatnika, wyrażony w złożonym wniosku, w części dotyczącej świadczenia usług przerobu uszlachetniającego.

U Z A S A D N I E N I E

Z przedstawionego w złożonym wniosku stanu faktycznego wynika, że Spółka wykonuje dla francuskiego kontrahenta usługę przerobu uszlachetniającego. Towary po wykonaniu na nich przedmiotowych usług zostają niezwłocznie, nie później jednak niż w terminie 30 dni od wykonania na nich usług, wywiezione poza terytorium Polski. Aktualnie część tych towarów, na zlecenie kontrahenta francuskiego Spółka będzie wysyłać do Rumunii. Za wykonaną usługę Spółka obciąża kontrahenta francuskiego, który podał Jej swój NIP UE.

W związku z tak przedstawionym stanem faktycznym, Spółka zwróciła się z zapytaniem, w jaki sposób rozliczyć powyższą usługę?

Zdaniem Wnioskującej, stosownie do przepisów art. 28 ust. 7 i 8 ustawy o podatku od towarów i usług, towar nie musi wrócić do państwa członkowskiego UE, z którego został pierwotnie wysłany do Polski, jeżeli tylko jest wywożony poza terytorium Polski.

Ustosunkowując się do przedstawionej powyżej kwestii, stwierdza się co następuje;

Stosownie do art. 27 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004 r. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), w przypadku świadczenia usług miejscem świadczenia jest miejsce, gdzie świadczący usługę posiada siedzibę, a w przypadku posiadania stałego miejsca prowadzenia działalności, z którego świadczy usługi - miejsce, gdzie świadczący usługę posiada stałe miejsce prowadzenia działalności; w przypadku braku takiej siedziby lub stałego miejsca prowadzenia działalności - miejsce stałego zamieszkania, z zastrzeżeniem ust. 2-6 i art. 28.

Zgodnie zaś z art. 27 ust. 2 pkt 3 lit. d) ww. ustawy, w przypadku świadczenia usług na ruchomym majątku rzeczowym - miejscem świadczenia usług jest miejsce, gdzie usługi są faktycznie świadczone, z zastrzeżeniem art. 28.

Natomiast, w myśl regulacji art. 28 ust. 7 wskazywanej ustawy, w przypadku usług, o których mowa w art. 27 ust. 2 pkt 3 lit. c) i d), świadczonych dla nabywcy, który podał wykonującemu te usługi numer, pod którym jest zidentyfikowany na potrzeby podatku lub podatku od wartości dodanej na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium państwa członkowskiego, na którym usługi są wykonywane, miejscem świadczenia usług jest terytorium państwa członkowskiego, które wydało nabywcy usługi ten numer, pod warunkiem że towary po wykonaniu tych usług zostaną wywiezione z terytorium państwa członkowskiego, na którym usługi te zostały faktycznie wykonane. Jednocześnie, w myśl ust. 8 tegoż artykułu, w przypadku gdy usługodawcą jest podatnik, o którym mowa w art. 15, przepis ust. 7 stosuje się, jeżeli towary po wykonaniu usług zostaną niezwłocznie, nie później jednak niż w terminie 30 dni od wykonania na nich usług, wywiezione poza terytorium kraju.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że Spółka świadczy usługi na ruchomym majątku rzeczowym dla kontrahenta francuskiego, który dla tej czynności podaje Spółce swój NIP UE. Towary po wykonaniu na nich usług niezwłocznie, nie później jednak niż 30 dni od wykonania na nich usług zostaną wysłane do Rumunii. Mając zatem na uwadze przywołane regulacje oraz stan faktyczny opisany we wniosku stwierdzić należy, że miejscem opodatkowania przedmiotowych usług, świadczonych przez Wnioskującą, będzie terytorium państwa członkowskiego, które wydało nabywcy tej usługi NIP UE. Skoro kontrahent francuski podaje Spółce dla tej czynności swój NIP UE, pod którym jest zidentyfikowany na potrzeby podatku od wartości dodanej na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium Polski, zatem to on będzie zobowiązany do opodatkowania przedmiotowej usługi. Wnioskująca zaś, stosownie do przepisów § 27 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 25 maja 2005 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 95, poz. 798 z późn. zm.), winna wystawić fakturę VAT z tym numerem oraz z informacją, iż do rozliczenia podatku zobowiązany jest nabywca.

Ponadto, należy wskazać, że wywiezienie towarów po wykonaniu na nich przedmiotowych usług do innego kraju niż ten, z którego zostały pierwotnie przywiezione do Spółki, nie ma znaczenia. Ważne jest, by towary te, po wykonaniu na nich tych usług, niezwłocznie, nie później jednak niż w terminie 30 dni od wykonania na nich usług, zostały wywiezione poza terytorium kraju.

W związku z powyższym, stanowisko wyrażone przez Podatnika należało uznać za prawidłowe, wobec czego postanowiono jak w sentencji.

Przedmiotowa interpretacja co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Podatnika i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj