Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Kielcach
OG/005/167A/PDII/415-88/06
z 20 grudnia 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
OG/005/167A/PDII/415-88/06
Data
2006.12.20



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Kielcach


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych


Słowa kluczowe
stolarka okienna
zwrot nakładów
zwrot wydatków
źródła przychodu


Pytanie podatnika
Czy otrzymany przez członków spółdzielni zwrot kosztów wymiany stolarki okiennej i drzwiowej oraz instalacji w mieszkaniach stanowi dla nich przychód z innych źródeł podlegający opodatkowaniu i czy wobec tego spółdzielnia ma obowiązek sporządzić deklarację PIT-8C?


Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Kielcach działając na podstawie art. 216, art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. Nr 8 z 2005 r., poz. 60 ze zmian.) po rozpatrzeniu wniosku o interpretację z dnia 29.09.2006r., uzupełnionego w dniu 19.10.2006r. przez Spółdzielnię Mieszkaniową co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie dotyczącej obowiązku sporządzania informacji PIT-8C od wypłaconych przez spółdzielnię kwot stanowiących częściowy zwrot nakładów ponoszonych przez członków spółdzielni tytułem wymiany stolarki okiennej i drzwiowej stwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowisko podatnika nie jest prawidłowe.



Z wniosku wynika, że Spółdzielnia Mieszkaniowa częściowo refunduje dla członków spółdzielni koszty wymiany stolarki okiennej i drzwiowej oraz instalacji w mieszkaniach zgodnie z „Regulaminem napraw i usług wewnątrz lokali”. Wypłata następuje z funduszu remontowego, który pochodzi w całości ze składek członków spółdzielni.

Spółdzielnia Mieszkaniowa uważa, iż zwrot w/w kosztów nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym ponieważ refundacja kosztów następuje ze środków funduszu remontowego, który pochodzi w całości ze składek członków, a więc nie jest to przychód z innych źródeł o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 9 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Ponadto zwrotu części poniesionych przez członków nakładów na wymianę stolarki okiennej i drzwiowej oraz instalacji w mieszkaniach nie można traktować jako dotacji, dopłaty czy nieodpłatnego świadczenia.

Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Kielcach wyjaśnia: Rodzaje dochodów, które podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych zostały enumeratywnie wymienione w art. 10 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jednolity Dz. U. z 2005r. Nr 14, poz 176 ze zmian.).Zwrot kosztów za wymianę stolarki okiennej i drzwiowej oraz instalacji w mieszkaniach nie można zakwalifikować do żadnego ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 w punktach od 1 do 8.W przypadku braku możliwości przyporządkowania określonego przychodu do źródeł o których mowa wyżej ustawodawca określił w art. 10 ust. 1 pkt 9 wyżej cytowanej ustawy, że źródłami przychodów są „inne źródła”.

Zgodnie zaś z art. 20 ust. 1 przywołanej ustawy za przychody z innych źródeł, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 9, uważa się w szczególności: kwoty wypłacone po śmierci członka otwartego funduszu emerytalnego wskazanej przez niego osobie lub członkowi jego najbliższej rodziny, w rozumieniu przepisów o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych, zasiłki pieniężne z ubezpieczenia społecznego, alimenty, z wyjątkiem alimentów na rzecz dzieci, stypendia, dotacje (subwencje) inne niż wymienione w art. 14, dopłaty, nagrody i inne nieodpłatne świadczenia nie należące do przychodów określonych w art. 12-14 i 17 oraz przychody nie znajdujące pokrycia w ujawnionych źródłach.Użyte przez ustawodawcę w tym przepisie określenie „w szczególności” powoduje, że katalog wymienionych przychodów z innych źródeł nie jest zamknięty i ma jedynie charakter przykładowy.

W związku z powyższym w przypadku otrzymania przez członka spółdzielni zwrotu wydatków poniesionych przez niego na wymianę stolarki okiennej i drzwiowej oraz instalacji w mieszkaniach, kwota otrzymanego zwrotu stanowi przychód podlegający opodatkowaniu z innych źródeł, o którym mowa w art. 20 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Jednocześnie ustawodawca w art. 42a przywołanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym od 01.01.2004r. unormował, iż osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą, osoby prawne i ich jednostki organizacyjne oraz jednostki organizacyjne nie mające osobowości prawnej, które dokonują wpłat należności lub świadczeń, o których mowa w art. 20 ust. 1, z wyjątkiem dochodów (przychodów) wymienionych w art. 21, art. 52a i art. 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku, od których nie są obowiązane pobierać zaliczki na podatek lub zryczałtowanego podatku dochodowego – są obowiązane sporządzić informację według ustalonego wzoru o wysokości przychodów i w terminie do końca lutego następnego roku podatkowego przekazać podatnikowi oraz urzędowi skarbowemu, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca zamieszkania podatnika, a w przypadku podatników, o których mowa w art. 3 ust. 2a, urzędowi skarbowemu, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy w sprawach opodatkowania osób zagranicznych.

Tak więc zdaniem tyt. organu podatkowego, spółdzielnia mieszkaniowa stosując się do wyżej wskazanych unormowań prawnych, ma obowiązek sporządzania informacji PIT-8C.

Reasumując, zwrócone kwoty członkom spółdzielni z tytułu zwrotu wydatków poniesionych przez nich na wymianę stolarki okiennej i drzwiowej oraz instalacji w mieszkaniach, potraktować należy jako przychód z innych źródeł i sporządzić PIT-8C.

Zatem stanowisko wyrażone przez spółdzielnię mieszkaniową we wniosku należy uznać za nieprawidłowe.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj