Interpretacja Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie
1471/NUR1/443-315/2/06/GW
z 2 listopada 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1471/NUR1/443-315/2/06/GW
Data
2006.11.02



Autor
Pierwszy Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczanie częściowe podatku oraz korekta podatku naliczonego --> Odliczenie częściowe podatku

Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczenie i zwrot podatku --> Odliczenie podatku


Słowa kluczowe
podatek naliczony
prywatyzacja
usługi prawnicze


Pytanie podatnika
Czy podatek wynikający z faktur dokumentujących nabycie usług prawnych związanych z przyszłą komercjalizacją i prywatyzacją Przedsiębiorstwa, stanowi podatek naliczony podlegający odliczeniu?


Naczelnik Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie #8722; biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny oraz stan prawnypostanawia uznać stanowisko Strony za prawidłowe.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że Wnioskodawca zawiera umowy, których przedmiotem są analizy prawne dotyczące przyszłej komercjalizacji i prywatyzacji Przedsiębiorstwa. Analizy te są związane m.in.. z przygotowaniem projektu ogólnej ustawy o komercjalizacji Przedsiębiorstwa wraz z jej uzasadnieniem oraz opracowaniem aktów wykonawczych do ustawy, dotyczących w szczególności mieszkań służbowych, spraw pracowniczych oraz uregulowania stanu prawnego nieruchomości i infrastruktury oraz konsultacje prawne związane ze zmianą formy prawnej Przedsiębiorstwa. Wątpliwości podatnika dot. prawidłowego odliczenia podatku naliczonego wynikającego z nabycia w/w usług. Wątpliwości podatnika dot. prawidłowego odliczenia podatku naliczonego wynikającego z nabycia w/w usług.

Zdaniem Wnioskodawcy w/w wydatki należy zaliczyć do kosztów ogólnych prowadzonej działalności, a w konsekwencji powyższego Przedsiębiorstwu przysługuje prawo do odliczenia VAT według współczynnika określonego na zasadach wynikających z art. 90 ustawy o VAT (13%). Powyższe prawo podlega realizacji w miesiącu otrzymania faktury lub w miesiącu następnym.

Stosownie do art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124. W myśl ust. 2 pkt 1 lit.a powołanego przepisu kwotę podatku naliczonego stanowi, m.in. suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług.

Co do zasady określonej w art. 86 ust. 10 pkt. 1 prawo do obniżenia podatku należnego powstaje w rozliczeniu za okres, w którym podatnik otrzymał fakturę albo dokument celny, z zastrzeżeniem pkt 2-4 oraz ust. 11, 12,16 i 18. Stosownie do ust. 11 jeżeli podatnik nie dokona obniżenia kwoty podatku należnego w terminach określonych w ust. 10, może obniżyć kwotę podatku należnego w deklaracji podatkowej za następny okres rozliczeniowy.

Zgodnie z art. 90 ust. 1 w/w ustawy w stosunku do towarów i usług, które są wykorzystywane przez podatnika do wykonywania czynności, w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, jak i czynności, w związku z którymi takie prawo nie przysługuje, podatnik jest obowiązany do odrębnego określenia kwot podatku naliczonego związanych z czynnościami, w stosunku do których podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego. Stosownie do ust. 2 powołanego przepisu jeżeli nie jest możliwe wyodrębnienie całości lub części kwot, o których mowa w ust. 1, podatnik może pomniejszyć kwotę podatku należnego o taką część kwoty podatku naliczonego, którą można proporcjonalnie przypisać czynnościom, w stosunku do których podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, z zastrzeżeniem ust. 10.

Jak wynika z przedstawionego stanu faktycznego Wnioskodawca wykonuje zarówno czynności w związku, z którymi przysługuje prawo do obniżenia podatku należnego, jak i czynności w związku z którymi takie prawo nie przysługuje. W ocenie Naczelnika tut. Urzędu nabywane usługi w zakresie analizy prawnej dotyczącej przyszłej komercjalizacji i prywatyzacji Przedsiębiorstwa są związane zarówno z czynnościami w związku, z którymi przysługuje prawo do obniżenia podatku należnego, jak i czynnościami w związku z którymi takie prawo nie przysługuje. Z uwagi na spełnienie przesłanki wynikającej z przepisu art. 90 ust. 2 ustawy o VAT, Wnioskodawca zobowiązany jest do rozliczenia podatku naliczonego wynikającego z faktur dokumentujących nabycie przedmiotowych usług, z uwzględnieniem zasad określonych w art. 90 w/w ustawy, tj. wg proporcji 13%.

Mając powyższe na uwadze postanowiono jak na wstępie.

Niniejsze postanowienie dotyczy wyłącznie stanu faktycznego przedstawionego we wniosku oraz obowiązującego w tym stanie faktycznym stanu prawnego.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj