Interpretacja Urzędu Skarbowego w Pabianicach
USIIIVAT/443/I/77/2006/MO
z 10 października 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
USIIIVAT/443/I/77/2006/MO
Data
2006.10.10



Autor
Urząd Skarbowy w Pabianicach


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania


Słowa kluczowe
nieodpłatne używanie
podatek od towarów i usług
umowa użyczenia


Pytanie podatnika
Czy naliczony w bilansach przychód (oszacowany na podstawie umowy użyczenia) stanowiący podstawę opodatkowania do naliczenia podatku od osób prawnych jest jednocześnie opodatkowany podatkiem VAT ?


Na podstawie art. 14a § 1, § 4 ustawy z dnia 29.08.1997r. Ordynacja podatkowa(Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), Naczelnik Urzędu Skarbowegow Pabianicach uznaje za nieprawidłowe stanowisko przedstawione w złożonym wnioskuz dnia 17.08.2006r. (data wpływu 18.08.2006r.), uzupełnione w dniach 12 i 21.09.2006r.

W odpowiedzi na pismo z dnia 17.08.2006r. (data wpływu 18.08.2006r.), uzupełnione w dniach 12 i 21.09.2006r., Naczelnik Urzędu Skarbowego w Pabianicach informuje:

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że Spółka X chroniąc miejsca pracy ponad stu pracowników utworzyła wraz z innymi podmiotami i osobami fizycznymi Spółdzielnię X. Zgodnie z prawem spółdzielczym oraz statutem spółdzielni członkowie wnieśli do Spółdzielni wpisowe oraz wkłady. Zgodnie z umowąz ....2004r. wkładem Spółki X są użyczone na czas określony maszynyi urządzenia oraz powierzchnie produkcyjne. Korzystanie z powyższego wkładu przez Spółdzielnię jest nieodpłatne i określone w czasie do 31.12.2006r.

Wysokość przychodu jaki powinno przynosić dla Spółki X takie użyczenie oszacowano i wykazano w bilansie za rok 2004, 2005 traktując go jako pozycję statystyczną (tzn. nie przynoszącą rzeczywistego przychodu, a służącą jedynie do określenia wysokości podatku dochodowego).

Biegła badająca bilans wskazała na fakt, iz przychód powyższy powinien być jednocześnie opodatkowany stawką VAT. W związku z tym Likwidator Spółki X złożył korekty deklaracji VAT-7 za okres XII/2004, I - XII/2005 oraz I - II/2006r.

Z załączonej umowy "wkładu Członka Spółdzielni do Spółdzielni X" zawartej dnia ...2004r. pomiędzy:

Spółką X z siedzibą w ..... aSpółdzielnią X z siedzibą przy ul.... wynika, iż przedmiotem niniejszej umowy są:

  • maszyny i urządzenia do produkcji środków opatrunkowych, będące własnością Spółki X., znajdujące się w pomieszczeniach i nieruchomościach przy ul. ...,
  • pomieszczenia i budynki przy ul....,
  • logo i znaki firmowe Spółki X wraz z wszelkimi dopuszczeniami, certyfikatami, etc.

nazywane dalej "wkładem".

Szczegółowe zasady przekazania wkładu regulują oddzielne umowy, tj. umowy użyczenia.

Z załączonych umów użyczenia zawartych w dniu ... 2004r. wynika m.in., iż:

  • zasadniczym celem umowy jest stworzenie podstawy prawnej do władania przez Spółdzielnię X nieruchomością, maszynami i urządzeniami do produkcji,
  • nieruchomości, maszyny, urządzenia stanowią przedmiot użyczenia od dnia podpisania umowy do 31.12.2006r.
  • użyczający oddaje na zasadach wyłączności w bezpłatne używanie przedmiot użyczenia.
  • Jednocześnie Spółka zwraca uwagę, że przekazała do Spółdzielni oprócz maszyn także swoich pracowników w trybie art. 23 1 Kodeksu Pracy.

    Mając na uwadze iż powyższe użyczenie nastąpiło wskutek zawarcia umowy czasowego wniesienia wkładu niepieniężnego do Spółdzielni X, strona stoi na stanowisku, że w tym przypadku mają zastosowanie przepisy § 67 rozporządzenia Ministra Finansów z 22 marca 2002r., które wymienia wkłady niepieniężne jako zwolnione od podatku VAT.

    W odniesieniu do przedstawionego stanu faktycznego organ podatkowy stwierdzaco następuje:

    Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarówi usług (Dz. U. Nr 54 poz. 535 z późn. zm.), opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, zwanym dalej "podatkiem", podlegają:

    1. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju;
    2. eksport towarów;
    3. import towarów;
    4. wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju;
    5. wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.

    W myśl art. 8 ust. 2 cytowanej wyżej ustawy z dnia 11 marca 2004r. przez odpłatne świadczenie usług rozumie się także wszelkie nieodpłatne świadczenie usług, jeżeli nie są one związane z prowadzeniem przedsiębiorstwa, a podatnikowi przysługiwało prawodo obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług związanych z tymi usługami, w całości lub w części.

    Biorąc powyższe pod uwagę należy stwierdzić, że czynności polegającena nieodpłatnym użyczeniu rzeczy, stanowiące nieodpłatne świadczenie usług nie mieszczą się w zakresie opodatkowania podatkiem VAT - art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy i jako takienie podlegają opodatkowaniu tym podatkiem. Zgodnie jednak z cytowanym wyżej przepisem art. 8 ust. 2 ustawy o podatku VAT, czynności te podlegałyby opodatkowaniu, jeżeli nie byłyby związane z prowadzeniem przedsiębiorstwa, a podatnikowi przysługiwałoby prawo do obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług związanych z tymi usługami w całości lub części. Oba te warunki muszą być spełnione łącznie. Jeśli którykolwiek z nich nie wystąpi, użyczenie nie będzie objęte VAT.

    Podsumowując, jak wynika z powołanego przepisu, w sytuacji, określonejw zapytaniu, opodatkowanie umowy użyczenia podatkiem od towarów i usług jest uzależnione od dwóch czynników:

    1. Braku związku świadczonych usług z przedmiotem działalności przedsiębiorstwa,
    2. Prawa do odliczenia podatku z tytułu nabycia przez podatnika towarów i usług związanych z użyczeniem.

    Przedstawione zatem we wniosku użyczenie będzie się mieścić w katalogu czynności podlegających przepisom ustawy o podatku od towarów i usług (tzn. będzie opodatkowane podstawową stawką VAT 22%) tylko wtedy gdy łącznie zostaną spełnione wyżej wymienione dwa warunki. Brak spełnienia któregokolwiek z nich spowoduje, że czynność użyczenia nie będzie w ogóle podlegać przepisom ustawy o podatku od towarów i usług.

    W przedmiotowej sprawie przekazanie na czas określony maszyn i urządzeń oraz powierzchni produkcyjnych (będących przedmiotem zapytania) do bezpłatnego używania zdaniem tut. Organu podatkowego nie jest związane z prowadzeniem przedsiębiorstwa (celami dla których powołano Spółkę X).

    W związku z powyższym, w opinii tut. organu podatkowego, w opisanym stanie faktycznym usługa nieodpłatnego użyczenia będzie traktowana na równi z odpłatnym świadczeniem usług, podlegającym opodatkowaniu podatkiem VAT, jeżeli podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług związanych z tymi usługami, w całości lub w części.

    Ponadto tut. organ podatkowy informuje, iż przedstawione we wniosku użyczenie maszyn i urządzeń oraz powierzchni produkcyjnych (będące wkładem) nie mieści sięw katalogu czynności zwolnionych z opodatkowania podatkiem od towarówi usług. Zwolnione z opodatkowania są bowiem tylko te czynności, które znajdują sięw obszarze uregulowanym ustawą i zostały w niej określone jako zwolnioneod opodatkowania. Zatem stanowisko podatnika, iż ww. czynność jest zwolniona na mocy § 67 rozporządzenia Ministra Finansów z 22 marca 2002r. należy uznać za nieprawidłowe.

    Niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie wydania niniejszego postanowienia,interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmianylub uchylenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj