Interpretacja Izby Skarbowej w Warszawie
1401/PD-006-167/06/JG
z 10 lipca 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
decyzja w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1401/PD-006-167/06/JG
Data
2006.07.10



Autor
Izba Skarbowa w Warszawie


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
akcja
cel wydatku
cena nabycia
nabycie
objęcie (nabycie) akcji
opłata notarialna
podatek od czynności cywilnoprawnych
potrącalność kosztów
zakup akcji


Pytanie podatnika
Czy koszty finansowania nabycia akcji tj. prowizja, odsetki od kredytu oraz odsetki z tytułu odroczonej płatności za nabyte akcie stanowią koszt uzyskania przychodu w momencie ich poniesienia. Oraz czy wydatki na objęcie akcji typu podatek od czynności cywilnoprawnych, koszty wyceny akcji , opłaty notarialne stanowią koszt uzyskania przychodu w momencie sprzedaży akcji.


D E C Y Z J A


Na postawie art. 233 § 1 pkt 2 w związku z art. 239 i art. 14b § 5 pkt 2 ustawy z dnia 29.08.1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie zmienia z urzędu postanowienie Naczelnika Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie z dnia 30.01.2006 r. Nr 1472/ROP1/423/366-23/05/AJ w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie spółki akcyjnej GRUPA O., która z dniem 29.03.2006 r. zmieniła siedzibę z Warszawy na Kraków, uznając za prawidłowe stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 15.12.2005 r. w części dotyczącej zaliczenia wydatku na opłacenie podatku od czynności cywilnoprawnych i wydatków na wycenę akcji do wydatków na nabycie akcji, o których mowa w art. 16 ust. 1 pkt 8 updop.


UZASADNIENIE


Zgodnie ze stanem faktycznym wynikającym z wniosku Spółki z dnia 15.12.2005r, Spółka nabyła 25% akcji w Spółce GRUPA O. S.A. od I. S.A. Powstałe zobowiązanie Spółka uregulowała w części poprzez potrącenie swojej wierzytelności z tytułu zakupionych obligacji wyemitowanych przez I. SA, a w części z zaciągniętego kredytu w banku. Obligacje wyemitowane przez I. SA denominowane były w złotówkach oraz dolarach amerykańskich.

W wyniku potrącenia wzajemnych wierzytelności GRUPA O. S.A. zaliczyła odsetki naliczone od zakupionych obligacji do dnia potrącenia do przychodów podatkowych.

W wyniku powyższej transakcji powstały również ujemne różnice kursowe na obligacjach denominowanych w dolarach amerykańskich.

W związku z nabyciem akcji GRUPA O. SA poniosła wydatki związane z podatkiem od czynności cywilnoprawnych, wydatki na wycenę nabywanych akcji oraz opłaty notarialne. Oprócz tego Spółka zapłaciła prowizję i odsetki z tytułu zaciągniętego kredytu oraz odsetki z tytułu odroczonej płatności za nabyte od I. akcje.

Wniosek Spółki z dnia 15.12.2005 r. o interpretację przepisów podatkowych dotyczył zapytania - czy koszty finansowania nabycia akcji tj. prowizja, odsetki od kredytu oraz odsetki z tytułu odroczonej płatności za nabyte akcie stanowią koszt uzyskania przychodu w momencie ich poniesienia.

Zdaniem Spółki zawarte w treści art. 16 ust. 1 pkt 8 pdop określenie "wydatki na nabycie" - dotyczy tego, że do kosztów uzyskania przychodu z chwilą sprzedaży akcji zalicza się wszelkie koszty bezpośrednio warunkujące nabycie tych akcji, bez których poniesienia nie byłoby możliwe skuteczne nabycie akcji. Do wydatków tych należy zaliczyć:

  • zapłaconą cenę akcji,
  • oraz inne koszty bezpośrednio związane z zakupem (tj. podatek od czynności cywilnoprawnych, koszty wyceny akcji oraz opłaty notarialne).

Wydatki te staną się kosztami z chwilą sprzedaży akcji.

Natomiast koszty związane z zaciągniętym kredytem (tj. prowizja i odsetki) nie są traktowane jako wydatki na nabycie akcji, lecz jako zapłata za kredyt, więc będą kosztem uzyskania przychodów w dacie ich faktycznego poniesienia. Odsetki z tytułu odroczonej płatności za nabyte akcje również powinny być zaliczane do kosztów uzyskania przychodu w dacie ich faktycznej zapłaty. Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego postanowieniem z dnia 30.01.2006 r. Nr 1472/ROP1/423-366-23/05/AJ uznał stanowisko Spółki za nieprawidłowe w części dotyczącej zaliczenia podatku od czynności cywilnoprawnych oraz kosztów wyceny akcji do kosztów uzyskania przychodów w chwili odpłatnego zbycia akcji.

Zdaniem Naczelnika Urzędu podatek od czynności cywilnoprawnych oraz koszty wyceny akcji mogą być zaliczone przez Spółkę do kosztów uzyskania przychodów w momencie ich poniesienia zgodnie z treścią art. 15 ust. 1 pdop - pod warunkiem jednak wykazania przez podatnika celowości poniesienia takiego wydatku.

Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie uznając, iż postanowienie Naczelnika Urzędu rażąco narusza prawo w ten sposób, że jego treść pozostaje w sprzeczności z treścią art. 16. ust. 1 pkt 8 pdop -wszczął postępowanie z urzędu postanowieniem z dnia 05 .06.2006 r. Nr 1401/PD/006-167/06/JG/1. Dyrektor Izby Skarbowej nie zgadza się ze stanowiskiem Naczelnika Urzędu, wg którego podarek od czynności cywilnoprawnych oraz koszty wyceny akcji mogą być zaliczone bezpośrednio do kosztów uzyskania przychodu w momencie ich poniesienia zgodnie z treścią art. 15 ust. 1 pdop, pod warunkiem wykazania celowości ich poniesienia, (który to obowiązek spoczywa na podatniku).

Zdaniem Dyrektora Izby Skarbowej wydatki na zakup akcji oraz inne koszty bezpośrednio związane, z tym zakupem tj, podatek od czynności cywilnoprawnych (PCC), koszty wyceny akcji i opłaty notarialne zalicza się do kosztów uzyskania przychodów z chwilą sprzedaży akcji.

Zgodnie bowiem z treścią art. 16 ust. 1 pkt 8 ustawy o pop "nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków na objęcie lub nabycie udziałów albo wkładów w Spółdzielni, udziałów albo akcji w spółce oraz innych papierów wartościowych, a także wydatków na nabycie tytułów uczestnictwa lub jednostek uczestnictwa w funduszach kapitałowych; wydatki takie są jedna k kosztem uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia tych wkładów udziałów akcji oraz innych papierów wartościowych, w tym z tytułu wykupu przez emitenta papierów wartościowych, a także odkupienia tytułów uczestnictwa w funduszach kapitałowych albo umorzenia jednostek uczestnictwa, tytułów uczestnictwa oraz certyfikatów inwestycyjnych w funduszach kapitałowych.

W związku z powyższym w przypadku objęcia udziałów w zamian za świadczenia pieniężne � wydatki na objęcie (także nabycie) stają się kosztem uzyskania przychodów dopiero w momencie zbycia udziałów.

W momencie poniesienia wydatku, jest on wyłączony z kosztów uzyskania przychodów na podstawie treści art. 16 ust. 1 pkt 8 pdop.

Sytuacja ta dotyczy zarówno wydatku na objęcie, jak i nabycie udziałów, podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC) oraz kosztów wyceny akcji (udziałów), jak również opłat notarialnych.

Mając powyższe na względzie należy stwierdzić, iż błędne jest twierdzenie zawarte w postanowieniu Naczelnika Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego z dnia 30.01.2006 r. Nr 1472.ROP1/423-366-23/05/AJ o tym, że zgodnie z treścią art. 15 ust. 1 pdop zarówno podatek od czynności cywilnoprawnych oraz koszty wyceny akcji mogą być zaliczone przez Spółkę do kosztów uzyskania przychodów w momencie poniesienia tych wydatków, pod warunkiem wykazania przez Spółkę celowości tych wydatków.

Wobec tego, że postanowienie Naczelnika Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego rażąco narusza prawo w ten sposób, że jego treść pozostaje w sprzeczności z art. 16 ust. 1 pkt 8 pdop - Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie zmienia przedmiotowe postanowienie, jak na wstępie.

Od decyzji na podstawie art. 221 Ordynacji podatkowej służy odwołanie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie, które wnosi się terminie 14 dni liczonych od dnia następnego po dniu doręczenia niniejszej decyzji.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj