Interpretacja Pomorskiego Urzędu Skarbowego
DP/423-0058/06/KK
z 19 czerwca 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
DP/423-0058/06/KK
Data
2006.06.19



Autor
Pomorski Urząd Skarbowy


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Przychody --> Przychody


Słowa kluczowe
gaz płynny
opodatkowanie dochodów
przychód
usługi ciągłe


Pytanie podatnika
Na tle powyższego Spółka ma wątpliwość, jaką datę należy przyjąć dla ustalenia momentu powstania przychodu z tytułu dostaw gazu w systemie przedpłatowym?


POSTANOWIENIE

Naczelnik Pomorskiego Urzędu Skarbowego w Gdańsku, działając na podstawie art. 14a §1 i §4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r., Nr 8, poz. 60 z późn. zm.), po rozpatrzeniu wniosku o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r., Nr 54, poz. 654 z późn. zm.), w sprawie momentu powstania przychodu z tytułu dostaw gazu w systemie przedpłatowym

stwierdza, że stanowisko przedstawione w tym wniosku jest nieprawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego.

UZASADNIENIE

Spółka prowadzi działalność gospodarczą w zakresie dostawy gazu przewodowego klientom indywidualnym i przemysłowym. Spółka zamierza wprowadzić nowy sposób rozliczania dostaw gazu oparty na gazomierzach przedpłatowych, polegający na uiszczaniu "z góry", tzn. przed dostawą gazu, całości należności. Z momentem zawarcia umowy sprzedaży gazu klient zobowiązuje się do zakupu pierwszego kodu, stanowiącego przedpłatę za usługi dostawy gazu realizowanej w terminie i ilości wskazanej w umowie. W ciągu kilku dni od zawarcia umowy Spółka dokona instalacji specjalistycznego gazomierza. Od tego momentu klient będzie miał prawo do wprowadzenia zakupionego kodu i pobierania gazu.

Sprzedaż kodów Spółka zamierza prowadzić w kasach Spółki i innych punktach sprzedaży detalicznej (np. poczcie, supermarketach). Każdorazowa sprzedaż kodu dokonywana przy pomocy programu komputerowego zainstalowanego w/w punktach sprzedaży wygeneruje informację zwrotną do systemu komputerowego Spółki. W oparciu o tą informację w ciągu 7 dni od dnia dokonania sprzedaży wystawiona zostanie faktura.

W przypadku braku zakupu następnego kodu po upływie wskazanego w umowie okresu dopływ gazu zostanie automatycznie zablokowany, nawet w sytuacji, gdy po stronie klienta występować będzie jeszcze nie zużyta ilość gazu.

Umowa sprzedaży gazu zawierać będzie zapisy dot. przedpłatowego charakteru rozliczeń bez wskazanego terminu płatności. W wystawianych fakturach Spółka w rubryce "termin płatności" umieszczać będzie informację "zapłacono dnia...".

Na tle powyższego Spółka ma wątpliwość, jaką datę należy przyjąć dla ustalenia momentu powstania przychodu z tytułu dostaw gazu w systemie przedpłatowym?

Zdaniem Podatnika przychody z tytułu dostaw gazu w systemie przedpłatowym powinny być opodatkowane na zasadzie kasowej, tj. w momencie sprzedaży kodu (analogicznie jak usługi telekomunikacyjne realizowane przy użyciu żetonów i kart).

Na tle zaprezentowanego we wniosku stanu faktycznego Naczelnik Pomorskiego Urzędu Skarbowego w Gdańsku stwierdza, co następuje:

Przychodem osoby prawnej z działalności gospodarczej jest trwałe, bezzwrotne i definitywne przysporzenie majątkowe, stanowiące - niezależnie od tytułu prawnego jego uzyskania - wynik realizacji celu działalności gospodarczej tej osoby prawnej. Do przychodów osoby prawnej należą w szczególności: otrzymane pieniądze, wartości pieniężne, w tym różnice kursowe, wartość otrzymanych nieodpłatnych lub częściowo odpłatnych świadczeń, a przede wszystkim przychody należne związane z działalnością gospodarczą.

Generalnie moment powstania przychodu związanego z działalnością gospodarczą reguluje art.12 ust. 3a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54 poz. 654 z późn. zm.), wyznaczający datę powstania przychodu należnego jako dzień wystawienia faktury (rachunku), nie później jednak niż ostatni dzień miesiąca, w którym wystąpiło zdarzenie określone w tym uregulowaniu.

Wyjątki od ustalonej w powyższy sposób daty uzyskania przychodu należnego określone zostały m.in. w art. 12 ust. 3d ustawy z dnia 15.02.1992 r. i dotyczą usług ciągłych.

Zgodnie bowiem z art. 12 ust. 3d ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych w przypadku rozliczeń z tytułu:

  1. dostaw energii elektrycznej, cieplnej lub gazu przewodowego,
  2. świadczenia usług telekomunikacyjnych, radiokomunikacyjnych, z wyjątkiem usług opłacanych za pomocą żetonów (monet) lub kart, w tym telefonicznych,
  3. usług rozprowadzania wody, gospodarki ściekami oraz wywozu i unieszkodliwiania odpadów
  • za datę powstania przychodu należnego uważa się wynikający z faktury termin płatności, a jeżeli termin ten nie jest określony, ostatni dzień miesiąca, w którym wystawiono fakturę.

Z przepisu tego wynika, iż jedynym wyłączeniem spod tego uregulowania w przypadku usług ciągłych zostały objęte usługi telekomunikacyjne i radiokomunikacyjne opłacane za pomocą żetonów (monet) lub kart, w tym telefonicznych, do których stosuje się zasady wyrażone w art. 12 ust. 3a ustawy z dnia 15.02.1992 r.

Ze stanu faktycznego przedstawionego we wniosku wynika, iż Spółka zamierza wprowadzić nowy sposób rozliczeń z tytułu dostaw gazu przewodowego oparty o system gazomierzy przedpłatowych. Jakkolwiek sposób ten "przypomina" świadczenie usług opłacanych za pomocą żetonów (monet) lub kart, to jednak - jak już wskazano - wyłączenie stosowania art. 12 ust. 3d ustawy może dotyczyć wyłącznie usług telekomunikacyjnych i radiokomunikacyjnych. Zatem Organ I instancji stoi na stanowisku, iż w przedstawionym stanie faktycznym zastosowanie ma przepis art. 12 ust. 3d pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Oznacza to dla Podatnika, iż przychód podatkowy z tytułu dostaw gazu przewodowego z systemie przedpłatowym powstanie w terminie płatności wynikającym z faktury lub w ostatnim dniu miesiąca, w którym wystawiono fakturę. De facto - skoro Spółka na wystawianych fakturach w rubryce termin płatności zamierza wpisywać "zapłacono dnia ..." - data powstania przychodu będzie pokrywać się z momentem faktycznej zapłaty.

Jednocześnie Organ I instancji stoi na stanowisku, iż ze względu na to, że zakup kodu i wystawienie faktury ma charakter rozliczenia definitywnego usługi dostawy gazu przewodowego, w przedstawionym stanie faktycznym nie znajduje zastosowania przepis art. 12 ust. 4 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Reasumując nie jest prawidłowe stanowisko Spółki, iż przychód należy z tytułu dostaw gazu przewodowego w systemie przedpłatowym powstaje analogicznie do usług telekomunikacyjnych realizowanych przy użyciu żetonów lub kart.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj