Interpretacja Drugiego Urzędu Skarbowego w Gdańsku
PF/415-35KN/II/06
z 8 marca 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PF/415-35KN/II/06
Data
2006.03.08



Autor
Drugi Urząd Skarbowy w Gdańsku


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Szczególne zasady ustalania dochodu --> Wykaz zasad


Słowa kluczowe
dokumentowanie
dowód księgowy
paragony
zakup towarów


Pytanie podatnika
Czy można udokumentować zakup towarów handlowych dokonany za granicą paragonem?


POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa /Dz. U. Nr 8, poz. 60 z 2005r. z późn. zm./ po rozpatrzeniu wniosku z dnia 02.02.2006r. o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie udokumentowania zakupu towaru handlowego zakupionego za granicą, Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Gdańsku stwierdza, że:

stanowisko przedstawione w tym wniosku nie jest prawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego.

Uzasadnienie

Podatnik prowadzący działalność gospodarczą na zasadach ogólnych dokonuje zakupu towarów handlowych za granicą, na podstawie paragonu wystawionego przez kontrahenta. Zdaniem podatnika jest to prawidłowy sposób udokumentowania zakupu towaru przeznaczonego do dalszej odsprzedaży.

Podstawą zapisów w podatkowej księdze przychodów i rozchodów mogą być wyłącznie dowody księgowe spełniające warunki określone w rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 26 sierpnia 2003r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów /Dz. U. Nr 152, poz. 1475 ze zm./. Zgodnie z § 12 ust. 3 powołanego rozporządzenia, dowodami księgowymi są:

  1. faktury VAT, w szczególności faktury VAT marża, faktury VAT RR, faktury VAT MP, dokumenty celne, rachunki oraz faktury korygujące i noty korygujące, zwane "fakturami", odpowiadające warunkom określonym w odrębnych przepisach, lub
  2. inne dowody, wymienione w § 13 i 14 rozporządzenia, stwierdzające fakt dokonania operacji gospodarczej zgodnie z jej rzeczywistym przebiegiem i zawierające co najmniej:

a/ wiarygodne określenie wystawcy lub wskazanie stron /nazwę, adresy/ uczestniczących w operacji gospodarczej, której dowód dotyczy,

b/ datę wystawienia dowodu oraz datę lub okres dokonania operacji gospodarczej, której dowód dotyczy, z tym że jeżeli data dokonania operacji gospodarczej odpowiada dacie wystawienia dowodu, wystarcza podanie jednej daty,

c/ przedmiot operacji gospodarczej i jego wartość oraz ilościowe określenie, jeżeli przedmiot operacji jest wymierny w jednostkach naturalnych,

d/ podpisy osób uprawnionych do prawidłowego udokumentowania operacji gospodarczych

- oznaczone numerem lub w inny sposób umożliwiający powiązanie dowodu z zapisami księgowymi dokonanymi na jego podstawie.

W myśl § 13 pkt 5 ww. rozporządzenia, w przypadku braku faktury, za dowody księgowe uważa się również inne dokumenty zawierające dane, o których mowa w wyżej powołanym § 12 ust. 3 pkt 2 rozporządzenia.

Paragon jako dowód księgowy nie odpowiada powyższym wymaganiom stawianym dla dowodów dokumentujących zakup towarów handlowych, bowiem nie wskazuje podatnika jako nabywcy towaru lub usługi /nie zawiera nazwy i adresu strony ponoszącej wydatek/.

Tak więc przepisy rozporządzenia nie przewidują możliwości dokumentowania paragonami zakupu towarów za granicą.

Oznacza to, że w sytuacji przedstawionej w pytaniu, zakup towarów dokonany za granicą powinien być udokumentowany jednym z dowodów księgowych, o którym mowa w powołanym przepisie § 12 ust. 3 w/w rozporządzenia.

Jednocześnie należy pamiętać, iż stosownie do przepisu § 12 ust. 4 ww. rozporządzenia dowód księgowy powinien być sporządzony w języku polskim. Treść dowodu musi być pełna i zrozumiała; dopuszczalne jest stosowanie skrótów ogólnie przyjętych. Jeżeli w dowodzie księgowym podane jest wartościowe określenie operacji gospodarczej tylko w walucie obcej, podatnik posiadający ten dowód jest obowiązany przeliczyć walutę obcą na złote, po obowiązującym w dniu dokonania operacji kursie, zgodnie z zasadami określonymi w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych. Wynik przeliczenia należy zamieścić w wolnych polach dowodu lub w załączniku do dowodu sporządzonego w walucie obcej. Zasady przeliczania walut obcych na złote zostały określone w art. 22 ust. 1 i ust. 1a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Biorąc pod uwagę stan faktyczny przestawiony przez podatnika oraz treść powyższych przepisów Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Gdańsku stwierdza, że stanowisko podatnika wyrażone w piśmie z dnia 02.02.2006r. w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego jest nieprawidłowe.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj