Interpretacja Urzędu Skarbowego Warszawa-Targówek
1437/ZI/423/385A/JS/06
z 30 listopada 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1437/ZI/423/385A/JS/06
Data
2006.11.30



Autor
Urząd Skarbowy Warszawa-Targówek


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
koszt
zaliczka


Pytanie podatnika
Kiedy dokonana przedpłata będzie stanowiła koszt podatkowy?


P O S T A N O W I E N I E


Na podstawie art. 14a, art. 216 §. 1 i § 2 oraz art. 236 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku - Ordynacja podatkowa /Dz. U. z 2005r. Nr 8 poz.60 z późn. zm./ Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Targówek


p o s t a n a w i a


uznać stanowisko wnioskodawcy przedstawione we wniosku złożonym w dniu 23 października 2006 r., w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego za prawidłowe.


U Z A S A D N I E N I E


Ze stanu faktycznego przedstawionego we wniosku wynika, że prowadzi Pan działalność związaną z organizacją wycieczek. Jednym z elementów wycieczki jest usługa najmu samochodu, na poczet której pobiera Pan od klienta zaliczkę na kilka miesięcy wcześniej ponieważ Pan również dokonuje przedpłaty na wynajem samochodu u usługodawcy zagranicznego przed wykonaniem usługi.

W związku z powyższym wystąpił Pan z zapytaniem kiedy dokonana przedpłata będzie stanowiła koszt podatkowy?

Uważa Pan, że dokonana przedpłata nie stanowi kosztu uzyskania przychodu do czasu kiedy nie zostanie wystawiona faktura za faktycznie wykonaną usługę.

Biorąc pod uwagę przedstawiony we wniosku stan faktyczny oraz obowiązujące w tym zakresie przepisy prawa podatkowego Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Targówek stwierdza, co następuje:

Zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r o podatku dochodowym od osób fizycznych /Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm./ kosztami uzyskania przychodów z poszczególnego źródła są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23. Z ustawowej definicji kosztu podatkowego wynika, że muszą być spełnione równocześnie dwa warunki, a mianowicie :- poniesienie wydatku musi nastąpić w celu uzyskania przychodu, - nie może to być koszt wymieniony w katalogu wydatków wyszczególnionych w art. 23 cyt. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Zaliczka na poczet wykonania prac jest formą spłaty przyszłego zobowiązania i nie jest u osoby płacącej zaliczkę kosztem uzyskania przychodów, a u przedsiębiorcy przyjmującego tą zaliczkę - przychodem. Skoro wydatek jest zaliczką na poczet wykonania w przyszłości usługi i został on poniesiony w celu osiągnięcia w przyszłości przychodów, to nie może stanowić kosztów uzyskania przychodu. Z chwilą zakończenia zlecenia cała jego wartość staje się przychodem a poniesione wydatki (z wyjątkiem wymienionych w art. 23 cyt. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych) kosztem uzyskania przychodów. Stanowisko takie znajduje swoją podstawę w § 2 ust 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 26 sierpnia 2003 r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów ( Dz. U. z 2003 r. Nr 152, poz. 1475 ze zm.) Powołany w tym przepisie załącznik Nr 1 określa wzór podatkowej księgi przychodów i rozchodów i objaśnienia do poszczególnych rubryk tej księgi. Wg objaśnień zaliczki otrzymane/zapłacone ewidencjonuje się w rubryce 17 uwagi, co oznacza, że nie są one przychodem ani kosztem w dniu ich zapłaty.Z chwilą zrealizowania dostawy towaru/usługi/materiału i otrzymania faktury wydatek w niej określony jest kosztem uzyskania przychodów

Reasumując poniesione przedpłaty na poczet dostaw towarów i usług nie stanowią kosztów uzyskania przychodów, gdyż wydatki te nie wiążą się z osiągniętym przychodem.

W związku z powyższym Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa-Targówek postanowił jak w sentencji.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj