Interpretacja Urzędu Skarbowego Warszawa-Targówek
1437/ZI/423/351/JS/06
z 29 listopada 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1437/ZI/423/351/JS/06
Data
2006.11.29



Autor
Urząd Skarbowy Warszawa-Targówek


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Szczególne zasady ustalania dochodu


Słowa kluczowe
umorzenie udziałów
zaliczka na podatek


Pytanie podatnika
Czy spółka ma obowiązek pobrać zryczałtowany podatek i czy rozliczenia należy dokonać na druku PIT 8A


P O S T A N O W I E N I E


Na podstawie art. 14a, art. 216 §. 1 i § 2 oraz art. 236 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku - Ordynacja podatkowa /Dz. U. z 2005r. Nr 8 poz.60 z późn. zm./ Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Targówek


p o s t a n a w i a


uznać stanowisko wnioskodawcy przedstawione we wniosku złożonym w dniu 26 września 2006 r., w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego za nieprawidłowe.


U Z A S A D N I E N I E


Ze stanu faktycznego przedstawionego we wniosku wynika, że Spółka dokonała nabycia udziałów własnych w celu ich umorzenia. Wartość nominalna udziałów wynosiła 6 000 zł, cena nabycia 100 000 zł.

W związku z powyższym Spółka wystąpiła z zapytaniem czy ma obowiązek pobrać zryczałtowany podatek i czy rozliczenia należy dokonać na druku PIT 8A:

Stanowisko Spółki brzmi : w powyższej sytuacji stosuje się przepis art. 30b ust 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych 26 lipca 1991, wobec czego rozdział 7 (pobór podatku lub zaliczek na podatek przez płatników) ww. ustawy nie nakłada na Spółkę jako płatnika obowiązku pobierania zaliczek.

Biorąc pod uwagę przedstawiony we wniosku stan faktyczny oraz obowiązujące w tym zakresie przepisy prawa podatkowego Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Targówek stwierdza, co następuje:

Nabycie udziałów w celu ich umorzenia jest szczególnym rodzajem odpłatnego zbycia udziałów w spółce. Zgodnie z treścią art. 24 ust. 5 pkt. 2 z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) dochodem wspólnika z udziału w zyskach Spółki jest dochód uzyskany z odpłatnego zbycia udziałów na rzecz spółki w celu umorzenia tych udziałów. Zgodnie z art. 30a ust.1 pkt 4 ustawy, od tak uzyskanego przychodu z tytułu udziału w zyskach Spółki podatnik, którym jest były wspólnik zobowiązany jest zapłacić 19 % zryczałtowany podatek dochodowy. Zgodnie z art. 41 ust. 4 oraz art.42 ust.1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych do poboru podatku wg powyższych zasad zobowiązany jest płatnik, który przekazuje kwoty zryczałtowanego podatku w terminie do 20 miesiąca następującego po miesiącu, w którym pobrano podatek - na rachunek urzędu skarbowego, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według siedziby płatnika przesyłając równocześnie deklarację według ustalonego wzoru - PIT-8A.

W związku z powyższym Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa-Targówek postanowił jak w sentencji.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj