Interpretacja Urzędu Skarbowego Warszawa-Targówek
1437/ZI/423/371A/JS/06
z 30 listopada 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1437/ZI/423/371A/JS/06
Data
2006.11.30



Autor
Urząd Skarbowy Warszawa-Targówek


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów


Słowa kluczowe
majątek wspólny małżonków
podział
zwrot wkładów


Pytanie podatnika
Czy wymienione kwoty będą wolne od podatku.


P O S T A N O W I E N I E


Na podstawie art. 14a, art. 216 §. 1 i § 2 oraz art. 236 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku - Ordynacja podatkowa /Dz. U. z 2005r. Nr 8 poz. 60 z późn. zm./ Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Targówek


p o s t a n a w i a


uznać stanowisko wnioskodawcy przedstawione we wniosku złożonym w dniu 11 października 2006 r. uzupełnionym w dniu 23 listopada 2006, w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego za prawidłowe.


U Z A S A D N I E N I E


Ze stanu faktycznego przedstawionego we wniosku wynika, że
- otrzyma Pan zwrot pewnej kwoty wpłaconej na mieszkanie z listy wierzytelności upadłego przedsiębiorstwa. We wcześniejszych latach nie korzystał Pan z żadnej form ulg w podatku dochodowym od osób fizycznych związanych z budownictwem.
- otrzyma Pan środki pieniężne zasądzone wyrokiem Sądu na podstawie podziału majątku wspólnego małżonków

W związku z powyższym wystąpił Pan z zapytaniem czy wymienione kwoty będą wolne od podatku.

Uważa Pan, że w obydwu przypadkach otrzymane środki nie będą podlegały opodatkowaniu.

Biorąc pod uwagę przedstawiony we wniosku stan faktyczny oraz obowiązujące w tym zakresie przepisy prawa podatkowego Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Targówek stwierdza, co następuje

Zgodnie z art. 10 - 20 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 926 z późniejszymi zmianami), które definiują źródła przychodów otrzymanie zwrotu wcześniej wpłaconych środków w przypadku kiedy kwota zwrotu jest mniejsza od wpłaconej nie jest źródłem przychodu dla osoby fizycznej nie prowadzącej działalności gospodarczej. Również semantyczna wykładnia słowa "zwrot" oznacza oddanie a nie przysporzenie rzeczy lub środków finansowych. Otrzymane środki nie będą więc w Pana sytuacji źródłem przychodu podlegającemu opodatkowaniu.

Natomiast zgodnie z art. 2 ust.1 p. 5 cyt. wyżej ustawy przepisów tej ustawy nie stosuje się do: przychodów z tytułu podziału wspólnego majątku małżonków w wyniku ustania lub ograniczenia małżeńskiej wspólności majątkowej oraz przychodów z tytułu wyrównania dorobków po ustaniu rozdzielności majątkowej małżonków lub śmierci jednego z nich. Z treści zapisu "przepisów ustawy nie stosuje się do" wynika, że otrzymane w wyniku podziału majątku wspólnego kwoty nie będą podlegały ustawie.

W związku z powyższym Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa-Targówek postanowił jak w sentencji.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj