Interpretacja Trzeciego Urzędu Skarbowego Warszawa-Śródmieście
1449/2BV/443/2006/248/KA
z 6 lipca 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1449/2BV/443/2006/248/KA
Data
2006.07.06



Autor
Trzeci Urząd Skarbowy Warszawa-Śródmieście


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Dostawa towarów i świadczenie usług --> Świadczenie usług

Podatek od towarów i usług --> Podatnicy i płatnicy --> Podatnicy


Słowa kluczowe
częstotliwość wykonywania czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług
czynności opodatkowane podatkiem od towarów i usług
ograniczone prawo rzeczowe
służebność
ustanowienie prawa
wspólnota mieszkaniowa


Pytanie podatnika
Czy wspólnota mieszkaniowa z tytułu odpłatnego ustanowienia służebności gruntowej jest podatnikiem podatku od towarów i usług?


P O S T A N O W I E N I E


Działając na podstawie art. 14a § 1 - 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.), w odpowiedzi na wniosek z dnia 31.03.2006 r. (wpływ do tutejszego urzędu dnia 10.04.2006 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), w zakresie w jakim wniosek dotyczył rozstrzygnięcia, czy Wspólnota Mieszkaniowa jest podatnikiem podatku od towarów i usług z tytułu odpłatnego ustanowienia służebności gruntowej, Naczelnik Trzeciego Urzędu Skarbowego Warszawa - Śródmieście


p o s t a n a w i a


uznać przedstawione we wniosku stanowisko Wnioskodawcy za nieprawidłowe.


Uzasadnienie


Zgodnie z art. 14a § 1 Ordynacji podatkowej stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt, burmistrz (prezydent miasta), starosta albo marszałek województwa na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. Wniosek, o którym wyżej mowa, składa się do właściwego naczelnika urzędu skarbowego, naczelnika urzędu celnego lub wójta, burmistrza (prezydenta miasta), starosty albo marszałka województwa. Składając wniosek, podatnik, płatnik lub inkasent jest obowiązany do wyczerpującego przedstawienia stanu faktycznego oraz własnego stanowiska w sprawie (art. 14a § 2 Ordynacji podatkowej). Pisemna interpretacja co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego zawiera ocenę prawną stanowiska pytającego z przytoczeniem przepisów prawa (art. 14a § 3 Ordynacji podatkowej). Udzielenie interpretacji następuje w drodze postanowienia, na które przysługuje zażalenie (art. 14a § 4 Ordynacji podatkowej). Cytowane wyżej przepisy stosuje się odpowiednio do następcy prawnego podatnika, a także do osoby trzeciej odpowiedzialnej za zaległości podatkowe (art. 14d Ordynacji podatkowej).

W przedmiotowym podaniu Wspólnota Mieszkaniowa wskazała, iż w dniu ..... marca 2006 r. zawarła porozumienie wstępne ze Spółdzielnią Mieszkaniową XXX, na mocy którego Wspólnota Mieszkaniowa zobowiązała się do ustanowienia na rzecz Spółdzielni Mieszkaniowej ograniczonego prawa rzeczowego - służebności gruntowej na nieruchomości Wspólnoty, polegającej na prawie przechodu i przejazdu przez nieruchomość (zgodnie z art. 185 §1 Kodeksu cywilnego). Spółdzielnia Mieszkaniowa zobowiązała się natomiast m.in. do wniesienia na rzecz Wspólnoty Mieszkaniowej jednorazowej opłaty na ustanowienie służebności oraz ponoszenia opłat rocznych z tego tytułu. Wspólnota Mieszkaniowa podjęła uchwałę, że otrzymane środki pieniężne będą w całości przeznaczone na potrzeby związane z utrzymaniem nieruchomości wspólnej w roku 2006 oraz latach następnych.

W związku z powyższym stanem faktycznym Wspólnota Mieszkaniowa wniosła o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej następujących zagadnień:
1. Czy przychody uzyskane w 2006 r. na podstawie porozumienia z dnia 14 marca 2006 r. są zwolnione od podatku dochodowego od osób prawnych?
2. Czy Wspólnota Mieszkaniowa z tytułu odpłatnego ustanowienia służebności gruntowej jest podatnikiem podatku od towarów i usług?

Zdaniem Wnioskodawcy odpowiedź na drugie pytanie powinna być przecząca, ponieważ czynność opisana we wniosku nie mieści się w definicji działalności gospodarczej w rozumieniu art. 15 ust. 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, a działalność Wspólnoty nie jest nastawiona na zysk (Wspólnota nie działa w celach zarobkowych), lecz sprowadza się wyłącznie do zarządzania nieruchomością wspólną zgodnie z zasadami prawidłowej gospodarki. Według opinii Wnioskodawcy czynności zarządzania nieruchomością wspólną, w tym również polegające na uzyskiwaniu dochodów z nieruchomości w celu pokrywania z nich kosztów jej utrzymania, mieszczą się w zakresie ustawowych zadań wspólnoty mieszkaniowej, a otrzymane od Spółdzielni Mieszkaniowej środki pieniężne, przeznaczone na pokrycie kosztów utrzymania nieruchomości, nie stanowią obrotu w rozumieniu ustawy z dnia 11 marca 2004 r.

Po przeanalizowaniu treści przedmiotowego wniosku w zakresie drugiej spośród wymienionych wyżej kwestii (pierwsze pytanie zostało rozpatrzone odrębnie), Naczelnik Trzeciego Urzędu Skarbowego Warszawa - Śródmieście zważył, co następuje:

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług, opodatkowaniu tym podatkiem podlega m.in. odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Według art. 8 ust. 1 pkt 1 ustawy pod pojęciem świadczenia usług rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7, tym również:
1) przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych bez względu na formę, w jakiej dokonano czynności prawnej;
2) zobowiązanie do powstrzymania się od dokonania czynności lub do tolerowania czynności lub sytuacji;
3) świadczenie usług zgodnie z nakazem organu władzy publicznej lub podmiotu działającego w jego imieniu lub nakazem wynikającym z mocy prawa.
Służebność gruntowa polega na zobowiązaniu się jednej strony do tolerowania określonej czynności lub sytuacji i przejawia się tym, że właściciel jednej nieruchomości uzyskuje uprawnienie do ograniczonego korzystania z nieruchomości innego właściciela. Ustanowienie takich służebności za wynagrodzeniem, które otrzymuje od uprawnionego obciążony, spełnia definicję usługi wynikającą z art. 8 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług.

Aby ustalić, czy czynności te podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, należy jeszcze zbadać, czy podmiot wykonujący te czynności działa w charakterze podatnika w rozumieniu art. 15 ustawy o podatku od towarów i usług.

Zgodnie z art. 15 ust. 1 powołanej ustawy podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w art. 15 ust. 2 ustawy, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności. Natomiast stosownie do art. 15 ust. 2 ustawy działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy; działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Wspólnota Mieszkaniowa posiada przymiot jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej. Ogół właścicieli, których lokale wchodzą w skład określonej nieruchomości, tworzy wspólnotę mieszkaniową; wspólnota mieszkaniowa może nabywać prawa i zaciągać zobowiązania, pozywać i być pozwana (art. 6 ustawy z dnia 24 czerwca 1994 r. o własności lokali, Dz. U. z 2000 r. Nr 80, poz. 903, z późn. zm.).

Z interpretacji Ministra Finansów z dnia 23.12.2003 r. znak PP1-811/912/03/JW, wydanej na podstawie art. 14 § 1 pkt 2 Ordynacji podatkowej, wynika, iż w pewnych przypadkach wspólnota mieszkaniowa może być podatnikiem podatku VAT. W takim przypadku wspólnota musi dokonywać czynności podlegające opodatkowaniu na rzecz osób trzecich. Czynnościami takimi może być np. wynajmowanie lokali lub udostępnianie ścian budynku na reklamy. Powyższa interpretacja została opublikowana w Biuletynie Skarbowym nr 1/2004 i jest powszechnie dostępna na stronach internetowych Ministerstwa Finansów. Wprawdzie w obowiązującym obecnie stanie prawnym pismo to nie wiąże organów podatkowych, jednakże tutejszy organ nie widzi powodu, aby zajmować stanowisko odmienne od wyrażonego w tym piśmie, naruszając tym samym jednolitość stosowania prawa podatkowego przez organy podatkowe oraz organy kontroli skarbowej. Można dodać, że chociaż pismo wydane zostało pod rządami uchylonej już ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym, to zachowuje aktualność w obowiązującym stanie prawnym.

Usługa polegająca na ustanowieniu służebności gruntowej jest zbliżona charakterem do czynności wymienionych w powołanym piśmie Ministerstwa Finansów. Wspólnota będzie regularnie otrzymywać opłaty z tytułu ustanowienia tej służebności, nie będzie to zatem czynność jednorazowa, lecz usługa o charakterze ciągłym. Wobec powyższego należy uznać, iż spełnia ona definicję działalności gospodarczej, wynikającą z art. 15 ust. 2 ustawy. Warto podkreślić, iż zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy dla uznania podmiotu za podatnika podatku VAT nie jest istotny cel lub rezultat wykonywanej działalności gospodarczej. Powołany przez Wspólnotę argument o wykonywaniu działalności nie nastawionej na zysk jest zatem chybiony w świetle powołanego art. 15 ust. 1 ustawy.

Wobec spełnienia zarówno przesłanek przedmiotowych jak i podmiotowych opodatkowania podatkiem od towarów i usług należy stwierdzić, iż czynności polegające na ustanowieniu przez Wspólnotę służebności gruntowej na rzecz Spółdzielni Mieszkaniowej podlegają opodatkowaniu tym podatkiem.

Przedstawione powyżej stanowisko tutejszego organu różni się zasadniczo od wyrażonego w przedmiotowym wniosku stanowiska Wnioskodawcy. To ostatnie należy zatem uznać za nieprawidłowe, w związku z czym Naczelnik Trzeciego Urzędu Skarbowego Warszawa - Śródmieście postanowił jak w sentencji.

Niniejsza interpretacja udzielona została w oparciu o przepisy prawa podatkowego obowiązujące w dniu wpływu przedmiotowego wniosku do tutejszego urzędu, tj. w dniu 10.04.2006 r.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj