Interpretacja Urzędu Skarbowego Warszawa-Wola
US40/VAT/1876/2006/ADB
z 19 października 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
US40/VAT/1876/2006/ADB
Data
2006.10.19



Autor
Urząd Skarbowy Warszawa-Wola


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zmiany w przepisach obowiązujących, przepisy przejściowe i końcowe --> Przepisy przejściowe i końcowe --> Okresy przejściowe


Słowa kluczowe
stawki podatku
szafa wnękowa
usługi budowlano-montażowe


Pytanie podatnika
Dotyczy opodatkowania usług montażu szaf wnękowych łącznie ze zużytym materiałem, oraz wykonania samej usługi montażu – w pomieszczeniach mieszkalnych.


POSTANOWIENIE

Na podstawie art.14a § 1, 3, 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r – Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz.U. z 2005r Nr 8 poz.60 z późn.zm.), art.5, art.7, art.41 ust.1, art.146 ust.1 pkt 2 lit.a, ust.2 ustawy z dnia 11 marca 2004r o podatku od towarów i usług (Dz.U. z 2004r nr 54 poz.535 z późn.zm.), po rozpatrzeniu wniosku z dnia 06.10.2006r w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego /podatku od towarów i usług/, Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Wola postanowiłuznać stanowisko wnioskodawcy dotyczące opodatkowania usług montażu szaf wnękowych łącznie ze zużytym materiałem, oraz przy wykonaniu samej usługi montażu – w pomieszczeniach mieszkalnych - za prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 06.10.2006r Strona złożyła wniosek w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu zastosowania przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług.
Z przedmiotowego zapytania wynika:
Stan faktyczny
Podatnik prowadzi działalność gospodarczą, której przedmiotem jest wykonywanie szaf wnękowych. Zakres prac mieści się w PKWiU 45.42.13-00.00 oraz PKWiU 45.42.12-00.00.Czynności wykonywane są w pomieszczeniach mieszkalnych (PKOB 111, 112, ex 113).
Zapytanie
1. Czy jest możliwość zastosowania 7% stawki podatku od towarów i usług przy usługach montażowych łącznie ze sprzedażą elementów szaf wnękowych, jako stałej (trwałej) zabudowy wnęki lub przestrzeni wnękowej w pomieszczeniach mieszkalnych?
2. Czy sama usługa montażu szafy wnękowej w pomieszczeniach mieszkalnych podlega opodatkowaniu stawką 7%?
Stanowisko wnioskodawcy
Zdaniem podatnika:
1. 7% stawka podatku od towarów i usług przysługuje przy wykonywaniu usług montażowych wraz ze zużytym materiałem.
2. Sama usługa montażu szafy wnękowej w pomieszczeniach mieszkalnych podlega opodatkowaniu stawką 7%.

Działając na podstawie przepisu art. 14a § 1, 3 i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa – Wola rozpatrzył przedmiotowy wniosek i postanowił uznać stanowisko podatnika - za prawidłowe.
Ocena prawna stanowiska wnioskodawcy
W myśl art. 146 ust. 1 pkt 2 lit. a ustawy z dnia 11 marca 2004r o podatku od towarów i usług - w okresie od dnia przystąpienia Rzeczypospolitej Polskiej do Unii Europejskiej do dnia 31.12.2007 r. stosuje się stawkę w wysokości 7 % w odniesieniu do robót budowlano-montażowych oraz remontów i robót konserwacyjnych związanych z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą.
Z kolei, zgodnie z ust. 2 tego przepisu wynika, że przez roboty związane z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą, o których mowa w ust. 1 pkt 2 lit. a rozumie się roboty budowlane dotyczące inwestycji w zakresie obiektów budownictwa mieszkaniowego i infrastruktury towarzyszącej oraz remontów obiektów budownictwa mieszkaniowego.
Natomiast zgodnie z przepisem art. 2 pkt 12 ww. ustawy - przez obiekty budownictwa mieszkaniowego rozumie się budynki mieszkalne rodzinne stałego zamieszkania, sklasyfikowane w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych: 111 - Budynki mieszkalne jednorodzinne, 112 - Budynki o dwóch mieszkaniach i wielomieszkaniowe, ex 113 - Budynki zbiorowego zamieszkania - wyłącznie: budynki kościołów i innych związków wyznaniowych, klasztory, domy zakonne, plebanie, kurie, rezydencje biskupie oraz rezydencje Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.
Przy tym w świetle objaśnień do Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych (PKOB) budynki to zadaszone obiekty budowlane wraz z wbudowanymi instalacjami i urządzeniami technicznymi, wykorzystywane dla potrzeb stałych. Przystosowane są do przebywania ludzi, zwierząt lub ochrony przedmiotów.
Zgodnie z brzmieniem ww. przepisów w odniesieniu do usługi, której przedmiotem jest wykonywanie robót budowlano-montażowych oraz remontów i robót konserwacyjnych związanych z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą obowiązywać będzie obniżona stawka podatku w wysokości 7 %.
O zastosowaniu powyższej stawki decyduje klasyfikacja budynku, na którym wykonywane są roboty. Jeżeli przedmiotem umowy cywilnoprawnej jest usługa remontowo-budowlana, budowlano - montażowa, to brak jest podstaw do wyłączenia z niej poszczególnych kosztów do odrębnej sprzedaży.
Zgodnie z postanowieniami art.5 ust.1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług opodatkowaniu tym podatkiem podlega między innymi odpłatna dostawa towarów oraz odpłatne świadczenie usług. Stosownie natomiast do treści obowiązujących w tym zakresie przepisów prawa zarówno towary jak i usługi identyfikowane są na podstawie przepisów o statystyce publicznej. O tym czy materiał może wchodzić do wartości usługi, czy też mamy do czynienia z wykonywaniem usług i dostawą towaru, decyduje rodzaj czynności i etap na jakim jest ta czynność wykonywana, z czym związana jest określona klasyfikacja. Każdy podatnik obowiązany jest do prawidłowego określenia przedmiotu opodatkowania, co wiąże się z prawidłowym zdefiniowaniem czynności.
W przedmiotowej sprawie podatnik wskazał, że wykonywana przez niego zabudowa szaf wnękowych sklasyfikowana jest w grupowaniach:
- PKWiU 45.42.13-00.00 - roboty instalacyjne pozostałych niemetalowych elementów stolarki budowlanej,
- PKWiU 45.42.12-00.00 - roboty instalacyjne pozostałych metalowych elementów stolarki budowlanej.
Zgodnie z powyższym roboty te mieszczą się w grupowaniu PKWiU 45.4 - roboty budowlane wykończeniowe (Dział 45 - roboty budowlane).
Mając na uwadze powyższe, Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Wola uprzejmie informuje, że:
Ad.1.
Jeżeli podatnik wykonuje usługę budowlano-montażową, remontową, itp. dotyczącą budownictwa mieszkaniowego (montaż szaf wnękowych), wykorzystując zakupione uprzednio towary i materiały, nie dokonuje zaś dostawy towarów, w myśl przepisów o statystyce publicznej, wystawiając faktury - ma prawo opodatkować całość usługi wg stawki 7-procentowej na podstawie art. 146 ust. 1 pkt 2 lit. a ustawy o podatku od towarów i usług. Stawka ta obowiązuje do dnia 31 grudnia 2007r.
Należy zaznaczyć, iż w przypadku, gdy umowa zawarta z klientem określałaby odrębnie dostawę poszczególnych towarów i odrębnie świadczenie poszczególnych usług, wówczas czynności te podlegają opodatkowaniu oddzielnie: wg stawek 7% dla usług (art. 146 ust. 1 ustawy o VAT) i 22% dla materiałów (zgodnie z art. 41 ust. 1 ustawy).
Ad.2.
Jak wynika z wyżej cytowanych przepisów – sama usługa montażu szaf wnękowych – jako usługa budowlano – montażowa wykonywana w budownictwie mieszkaniowym – podlega opodatkowaniu 7% stawką podatku od towarów i usług.
Ponadto organ podatkowy uznał za stosowane poinformować, że dla potrzeb podatku od towarów i usług zarówno towary jak i usługi identyfikowane są za pomocą klasyfikacji wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, co wynika z art.2 pkt 6 oraz art.8 ww. ustawy.Każdy podatnik obowiązany jest do prawidłowego określenia przedmiotu opodatkowania, co wiąże się z prawidłowym zdefiniowaniem czynności (również w zakresie klasyfikacji) oraz prawidłowego jego opodatkowania. Samo nazwanie wykonywanych czynności usługą zabudowy szaf wnękowych nie decyduje bowiem o jej faktycznym charakterze. Należy nadmienić, że zgodnie z komunikatem Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego z dnia 05.11.2002r. w sprawie trybu wydawania opinii klasyfikacyjnych według obowiązujących standardów klasyfikacyjnych (Dz.U. nr 12, poz.87) zainteresowany podmiot sam klasyfikuje prowadzoną działalność, swoje produkty (wyroby, usługi), towary, środki trwałe i obiekty budowlane według zasad określonych w poszczególnych klasyfikacjach i nomenklaturach wprowadzonych rozporządzeniem Rady Ministrów. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości lub trudności w ustaleniu właściwego grupowania, może się zwrócić do Ośrodka Interpretacji Standardów Klasyfikacyjnych Urzędu Statystycznego w Łodzi (ul. Suwalska 29, 93-176 Łódź).



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj