Interpretacja Urzędu Skarbowego Warszawa-Targówek
1437/ZI/423/327/JS/06
z 30 października 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1437/ZI/423/327/JS/06
Data
2006.10.30



Autor
Urząd Skarbowy Warszawa-Targówek


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
koszty uzyskania przychodów


Pytanie podatnika
Czy część kosztów utrzymania domu (energia, woda, ogrzewanie i inne) obliczonych proporcjonalnie do zajmowanej przez firmę powierzchni można odliczyć od podatku.


POSTANOWIENIE


Na podstawie art. 14a, art. 216 § 1 i § 2 oraz art. 236 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku - Ordynacja podatkowa /t. j. Dz. U. Nr 8 poz. 60 z późn. zm./ Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Targówek


postanawia


uznać stanowisko w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego zawarte we wniosku złożonym dnia 1 września 2006 roku za nieprawidłowe.


UZASADNIENIE


Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że prowadzi Pan działalność gospodarczą w wybudowanym domu jednorodzinnym. Przy budowie skorzystał Pan z ulgi budowlanej. Zadaje Pan pytanie czy część kosztów utrzymania domu (energia, woda, ogrzewanie i inne) obliczonych proporcjonalnie do zajmowanej przez firmę powierzchni może Pan odliczyć od podatku.

Biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny, w oparciu o obowiązujące przepisy prawa podatkowego Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Targówek stwierdza, co następuje:

Stosownie do treści ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) podatek dochodowy obliczony zgodnie z art. 27 lub art. 30c ustawy, zgodnie z zapisem art. 27b w pierwszej kolejności ulega obniżeniu o kwotę składki na ubezpieczenie zdrowotne, o kwoty obliczone na podstawie art. 13 ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw z dnia 13 listopada 2003 (Dz. U. z 2003 r. Nr 202 poz. 1956) lub o kwoty obliczone na podstawie zmiany ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne oraz ustawy przepisy wprowadzające ustawę o działalności pożytku publicznego i wolontariacie z dnia 13 listopada 2003 (Dz. U. z 2003 r. Nr 202 poz. 1958) oraz o kwoty wydatków mieszkaniowych do których podatnik nabył prawo w latach wcześniejszych wykazywanych w załącznikach PIT/O lub PIT/D składanych przez podatnika wraz z zeznaniem rocznym.

Koszty utrzymania domu (rozliczane wg wskaźnika zajmowanej powierzchni) przeznaczonego do prowadzenia działalności gospodarczej nie znajdują się wśród wymienionych wyżej sytuacji uprawniających do odpisania ich od podatku.

Stosownie jednak do treści art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) kosztami uzyskania przychodów z poszczególnego źródła są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23. Koszty poniesione w celu uzyskania przychodu odnoszą się do konkretnego źródła przychodu. Wymagane jest więc istnienie związku przyczynowego między wydatkami, a uzyskanym przychodem. W pojęciu "w celu uzyskania przychodu" określonym w powołanym wyżej przepisie musi mieścić się obiektywnie istniejący związek przyczynowo - skutkowy, nie zaś subiektywne przekonanie podatnika. Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż źródłem przychodów Podatnika jest prowadzona działalność gospodarcza. Z załączonej do wniosku noty wewnętrznej wynika, że powierzchnia całkowita budynku wynosi 259 m2, powierzchnia zajmowana przez firmę wynosi 107,1 m2 co stanowi 41,35%. Koszty utrzymania lokalu, w którym podatnik prowadzi działalność gospodarczą rozliczane proporcjonalnie do całej powierzchni wg przytoczonego powyżej wskaźnika stanowić będą więc koszt uzyskania przychodu na zasadach określonych w przytoczonym powyżej art. 22.

W związku z powyższym Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa-Targówek postanowił jak w sentencji.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj