Interpretacja Urzędu Skarbowego Warszawa-Targówek
1437/ZI/423/329/JS/06
z 22 listopada 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1437/ZI/423/329/JS/06
Data
2006.11.22



Autor
Urząd Skarbowy Warszawa-Targówek


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Opodatkowanie stron umowy leasingu


Słowa kluczowe
cesja umowy leasingu
koszty uzyskania przychodów


Pytanie podatnika
Czy w przypadku cesji niezakończonych umów leasingowych na wspólników występujących zapłacone raty leasigowe nadal będą stanowiły koszt uzyskania przychodu dla wspólników, którzy pozostali w spółce.


P O S T A N O W I E N I E


Na podstawie art. 14a, art. 216 §. 1 i § 2 oraz art. 236 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku - Ordynacja podatkowa /Dz. U. z 2005r. Nr 8 poz.60 z późn. zm./ Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Targówek


p o s t a n a w i a


uznać stanowisko wnioskodawcy przedstawione we wniosku złożonym w dniu 4 września 2006 r., uzupełnionym 20 września 2006 r. w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego za prawidłowe.


U Z A S A D N I E N I E


Ze stanu faktycznego przedstawionego we wniosku wynika, że wraz z trzema wspólnikami prowadził Pan działalność w formie spółki jawnej. W maju 2005 roku i styczniu 2006 roku zawarł Pan umowy leasingu operacyjnego spełniające warunki art. 23b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Przedmiotem leasingu były samochody osobowe i ciężarowe. Z dniem 1 września 2006 roku dwóch wspólników wystąpiło ze spółki.

W związku z powyższym wystąpił Pan z zapytaniem: Czy w przypadku cesji niezakończonych umów leasingowych na wspólników występujących zapłacone raty leasigowe nadal będą stanowiły koszt uzyskania przychodu dla wspólników, którzy pozostali w spółce.

Uważa Pan, że spłacone raty leasingu operacyjnego będą kosztem uzyskania przychodów dla wspólników pozostających w spółce gdy umowa będzie kontynuowana przez wspólników występujących ze spółki, którzy będą prowadzili działalność gospodarczą na własne nazwisko.

Biorąc pod uwagę przedstawiony we wniosku stan faktyczny oraz obowiązujące w tym zakresie przepisy prawa podatkowego Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Targówek stwierdza, co następuje:

Opodatkowanie stron umowy leasingu określone zostało w przepisach art. 23a - 23l ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz. U. z 2000 r., Nr 14, poz. 176 ze zm.). Przepisy te dotyczą umów leasingu zawartych po dniu 1 października 2001 r., kiedy to ustawą z dnia 6 września 2001 r. o zmianie ustaw o podatku dochodowym od osób fizycznych, o podatku dochodowym od osób prawnych oraz o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz.U. Nr 106, poz. 1150) wprowadzono do ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych rozdział 4a "Opodatkowanie stron umowy leasingu". W art. 23a pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych ustawodawca określił, iż poprzez umowę leasingu rozumie się umowę nazwaną w kodeksie cywilnym, a także każdą inną umowę, na mocy której jedna ze stron, zwana "finansującym", oddaje do odpłatnego używania albo używania i pobierania pożytków na warunkach określonych w ustawie drugiej stronie, zwanej "korzystającym", podlegające amortyzacji środki trwałe lub wartości niematerialne i prawne, a także grunty.

Z art. 23b ust. 1 pkt 1 i 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wynika ponadto, że opłaty ustalone w umowie leasingu, ponoszone przez korzystającego w podstawowym okresie umowy z tytułu używania środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, stanowią przychód finansującego i odpowiednio koszt uzyskania przychodów korzystającego, z zastrzeżeniem ust. 2, jeżeli umowa ta spełnia następujące warunki:1) została zawarta na czas oznaczony, stanowiący co najmniej 40% normatywnego okresu amortyzacji, jeżeli jej przedmiotem są podlegające odpisom amortyzacyjnym rzeczy ruchome lub wartości niematerialne i prawne, albo została zawarta na okres co najmniej 10 lat, jeżeli jej przedmiotem są podlegające odpisom amortyzacyjnym nieruchomości, oraz2) suma ustalonych w niej opłat, pomniejszona o należny podatek od towarów i usług, odpowiada co najmniej wartości początkowej środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych. Zgodnie z art. 23l ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych do opodatkowania stron umowy zawartej na czas nieoznaczony lub na czas oznaczony, lecz niespełniającej warunków, określonych w art. 23b ust. 1 pkt 2 lub art. 23f ust. 1, lub art. 23i ust. 1, stosuje się przepisy, o których mowa w art. 11, 22 i 23, dla umów najmu i dzierżawy.

Z powyższego przepisu wynika, że jeżeli zawarta umowa nie spełnia tych warunków, to jej skutki podatkowe są takie same jak w przypadku umowy najmu lub dzierżawy, nawet jeśli strony nazwały ją umową leasingu. Przyjmując, iż zawarta umowa jest umową dzierżawy, to raty leasingowe z niej wynikające stanowią w takim przypadku czynsz dzierżawny będący kosztem uzyskania przychodów. Jednakże z przytoczonego przez Pana we wniosku stanu faktycznego wynika, że jako "korzystający" zawarł Pan umowę spełniającą warunki art. 23b a więc: umowa została zawarta na czas oznaczony i na okres stanowiący co najmniej 40% normatywnego okresu amortyzacji, a suma opłat ustalonych umową, pomniejszona o należny podatek VAT, przewyższa wartość początkową przedmiotu leasingu. Z wniosku wynika, że umowy leasingu przekazano cesją przed terminem ich upływu.Zasadnicze znaczenie ma jednak fakt, że spełnione zostały warunki wymienione w art. 23b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, zatem umowę taką należy uznać za umowę leasingu, której skutki podatkowe wymienione są w art. 23b - 23l powołanej wyżej ustawy.

Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych nie wskazuje wprost skutków podatkowych w przypadku przeniesienia praw wynikających z umowy leasingu na nowego leasingobiorcę. Przepisy te nie określają skutków podatkowych w przypadku cesji umowy leasingu przed czasem oznaczonym w umowie leasingowej. Przepisy powyższej ustawy regulują jedynie skutki podatkowe występujące w trakcie trwania umowy oraz skutki podatkowe wynikające z rozporządzania przedmiotem leasingu po upływie podstawowego okresu umowy. W myśl art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, kosztami uzyskania przychodów z poszczególnego źródła są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23. Unormowanie to oznacza, iż możliwość zaliczenia określonego wydatku, nie wyłączonego z mocy art. 23, do kosztów uzyskania przychodu zależna jest od podatnika, bowiem to na nim ciąży obowiązek wykazania istnienia bezpośredniego związku przyczynowo-skutkowego pomiędzy poniesionymi wydatkami a uzyskanym przychodem.

Wśród wydatków nie stanowiących kosztów uzyskania przychodów ustawodawca w treści art. 23 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie wymienia kosztów odpowiadających wartości już spłaconych rat leasingowych w przypadku, gdy korzystający dokona cesji umowy na osobę trzecią. Zgodnie z podaną powyżej zasadą zaliczania do kosztów uzyskania przychodów poniesionych wydatków, w sytuacji kiedy należności uiszczane przez Pana za korzystanie z samochodów miało związek z prowadzoną działalnością gospodarczą, stanowić będą koszt uzyskania przychodu.W przedstawionym stanie faktycznym, w przypadku cesji umowy leasingu na osobę trzecią, dokonane opłaty leasingowe mogą stanowić koszty uzyskania przychodów u "korzystającego" do czasu korzystania z przedmiotu umowy.Zatem w sytuacji gdy rozwiązanie umowy leasingu operacyjnego następuje w okresie krótszym od okresu podstawowego, raty leasingowe zapłacone w okresie wcześniejszym pozostaną kosztem uzyskania przychodu i nie skutkuje to obowiązkiem skorygowania kosztów uzyskania przychodów o poniesione do tego czasu wydatki na spłatę rat leasingowych.

W związku z powyższym Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa-Targówek postanowił jak w sentencji.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj