Interpretacja Trzeciego Urzędu Skarbowego Warszawa-Śródmieście
1449/2BV/443/2006/237/KA
z 24 czerwca 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1449/2BV/443/2006/237/KA
Data
2006.06.24



Autor
Trzeci Urząd Skarbowy Warszawa-Śródmieście


Temat
Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Zwolnienia --> Zwolnienie od podatku


Słowa kluczowe
kolonie i obozy
pobyt
Polska Klasyfikacja Wyrobów i Usług (PKWiU)
usługi związane ze sportem
wynajem obiektów sportowych
zwolnienia przedmiotowe


Pytanie podatnika
Czy opłaty za pobyt w Ośrodku Szkoleniowym w Górach oraz sezonowych obozowiskach Parku Narodowego są zwolnione z podatku od towarów i usług?


P O S T A N O W I E N I E


Na podstawie art. 14a § 1 i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.), w odpowiedzi na wniosek Związku z dnia 28.03.2006r. (data wpływu do tut. Urzędu 29.03.2006r.) o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów ustawy z dnia 11marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535, z późn. zm.), dotyczący zasadności zastosowania zwolnienia przedmiotowego dla usług mieszczących się w grupowaniu PKWiU 92.62.13-00.90 "Pozostałe usługi związane ze sportem", Naczelnik Trzeciego Urzędu Skarbowego Warszawa - Śródmieście


p o s t a n a w i a


uznać stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku za prawidłowe.


Uzasadnienie


Zgodnie z art. 14a § 1 Ordynacji podatkowej stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt, burmistrz (prezydent miasta), starosta albo marszałek województwa na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. Zgodnie z art. 14a § 4 Ordynacji podatkowej udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, o której mowa w § 1, następuje w drodze postanowienia, na które przysługuje zażalenie.

W przedmiotowym podaniu Związek podał informację, iż od wielu lat dzierżawi na Hali ............... w Górach ............ niewielką drewnianą chatę, w której zorganizował szumnie nazwany Ośrodek Szkoleniowy ............... W chacie zatrzymują się uczestnicy kursów taternickich, skialpinistycznych i lawinowych, a także w miarę wolnych miejsc członkowie związku, którzy wspinają się w otoczeniu Hali. Korzystają z opieki szefa szkolenia oraz niezbędnego sprzętu wspinaczkowego, który mogą pożyczać. W chacie jest 15 miejsc noclegowych. Warunki pobytu można określić jako spartańskie - chata ogrzewana jest przez kominek, są dwie wieloosobowe sale noclegowe, woda tylko zimna. Ośrodek działa przez cały rok. Oprócz tego w okresie letnim - w lipcu i sierpniu - na podobnych zasadach działają trzy obozowiska organizowane w namiotach. Koszty utrzymania są duże (same opłaty za dzierżawę terenu od ............ Parku Narodowego wynoszą ok. .............,- zł), dlatego członkowie związku przebywający w Ośrodku i na obozowiskach wnoszą opłaty za pobyt. Przychody z tego tytułu w latach poprzednich wynosiły ok. ...............,- zł rocznie i nie pokrywały kosztów funkcjonowania bazy.

Związek nie działa dla osiągnięcia zysku a wszystkie dochody przeznacza na działalność statutową. Do tej pory Związek korzystał ze zwolnienia od podatku od towarów i usług na podstawie art. 113 ust. 1 ustawy, jednak ze względu na umowy sponsoringowe od II kwartału 2006 r. zrezygnował z tego zwolnienia.

Wobec powyższego Związek zwrócił się z zapytaniem, czy opłaty za pobyt w Ośrodku Szkoleniowym ............. na Hali ............... w Górach ................ oraz sezonowych obozowiskach ................. Parku Narodowego są zwolnione z podatku od towarów i usług.

Według opinii Wnioskodawcy przychody osiągane z tytułu opłat za przebywanie w Ośrodku oraz na obozowiskach taternickich powinny być traktowane jako usługi związane ze sportem (przebywają tam osoby wspinające się, ponieważ obozowiska i Ośrodek zlokalizowane są w ................ Parku Narodowym wysoko w górach, blisko ścian wspinaczkowych) i jako takie są zwolnione od podatku od towarów i usług.

W odpowiedzi na wezwanie nr ............. z dnia 30.05.2006r. pismem z dnia 09.06.2006r. Związek uzupełnił wniosek o informację, iż czynności, za które pobierane są opłaty mieszczą się w grupie PKWiU o symbolu 92.62.13 - usługi związane ze sportem pozostałe, gdzie indziej nie sklasyfikowane, a bardziej szczegółowo w podgrupie 92.62.13-00.90 - pozostałe usługi związane ze sportem i jako takie powinny być zwolnione od podatku zgodnie z art. 43 ust. 1 (załącznik nr 4) ustawy o podatku od towarów i usług.

Po przeanalizowaniu przedstawionego we wniosku stanu faktycznego, Naczelnik Trzeciego Urzędu Skarbowego Warszawa - Śródmieście zważył, co następuje:

Zgodnie z art. 27 ust. 2 pkt 3 lit. a ustawy o podatku od towarów i usług w przypadku świadczenia usług w dziedzinie kultury, sztuki, sportu, nauki, edukacji lub rozrywki - miejscem świadczenia usług jest miejsce, gdzie usługi są faktycznie świadczone. W przypadku zaś usług związanych z nieruchomościami - stosownie do treści art. 27 ust. 2 pkt 1 ustawy - miejscem świadczenia usług jest miejsce położenia nieruchomości. Usługi opisane we wniosku polegające na umożliwieniu pobytu w Ośrodku Szkoleniowym oraz sezonowych obozowiskach na terenie ............... Parku Narodowego należy zatem uznać za świadczone na terytorium kraju, co oznacza, że podlegają one opodatkowaniu w Polsce.

Stosownie do treści art. 41 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług stawka podatku wynosi 22 %, z zastrzeżeniem art. 41 ust. 2-12, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1 ustawy. Oznacza to, że wymienioną wyżej stawkę należy stosować, jeżeli brak jest przepisu szczególnego określającego obniżoną stawkę podatku lub zwolnienie od podatku, przy czym przepisy takie zawiera zarówno ustawa, jak też rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 970 z późn. zm.).

Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług w zw. z poz. 11 załącznika nr 4 do ustawy, zwalnia się od podatku usługi związane z kulturą, w tym również usługi twórców i artystów wykonawców, w rozumieniu przepisów o prawie autorskim i prawach pokrewnych, wynagradzane w formie honorariów za przekazanie lub udzielenie licencji do praw autorskich lub praw do artystycznego wykonania, usługi związane z rekreacją i sportem, oznaczone symbolem PKWiU ex 92 (gdzie "ex" oznacza, że pozycja dotyczy wyłącznie danej usługi z danego grupowania, zgodnie z objaśnieniami do załącznika nr 4), - z wyłączeniem:
1) usług związanych z taśmami wideo oraz z wszelkimi filmami reklamowymi i promocyjnymi,
2) usług związanych z wyświetlaniem filmów i taśm wideo, wyświetlaniem filmów na innych nośnikach oraz filmów reklamowych i promocyjnych,
3) usług w zakresie działalności stadionów i innych obiektów sportowych (PKWiU 92.61),
4) wstępu na spektakle, koncerty, przedstawienia i imprezy w zakresie twórczości i wykonawstwa artystycznego i literackiego (PKWiU 92.31.2), związane z funkcjonowaniem obiektów kulturalnych (PKWiU 92.32.10), świadczone przez wesołe miasteczka, parki rozrywki, cyrki, dyskoteki, sale balowe (PKWiU 92.33, 92.34.11, 92.34.12) oraz wstępu na imprezy sportowe,
5) wstępu oraz wypożyczania wydawnictw (PKWiU 22.11, 22.12, 22.13) w zakresie usług świadczonych przez biblioteki, archiwa, muzea i innych usług związanych z kulturą (PKWiU 92.5),
5a) usług związanych z produkcją filmów i nagrań wideo (PKWiU 92.11), usług związanych z dystrybucją filmów i nagrań wideo (PKWiU 92.12), usług związanych z produkcją filmów i nagrań na innych nośnikach, usług związanych z dystrybucją filmów i nagrań na innych nośnikach,
5b) wstępu do parków rekreacyjnych, plaż i innych miejsc o charakterze kulturalnym (PKWiU ex 92.72),
6) działalności agencji informacyjnych,
7) usług wydawniczych,
8) usług radia i telewizji (PKWiU 92.2), z zastrzeżeniem poz. 12.

Z treści wniosku wynika, że świadczone przez Związek usługi mieszczą się w grupowaniu PKWiU 92.62.13-00.90 "Pozostałe usługi związane ze sportem"

Biorąc pod uwagę cytowane wyżej przepisy oraz podaną klasyfikację usług można stwierdzić, iż wymienione usługi korzystają ze zwolnienia od podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 1 w zw. z poz. 11 załącznika nr 4 do ustawy oraz nie są objęte żadnym wyłączeniem ze zwolnienia wymienionym w cytowanym przepisie

Przedstawione powyżej stanowisko tutejszego organu zgodne jest ze stanowiskiem Związku wyrażonym w przedmiotowym wniosku. To ostatnie należy zatem uznać za prawidłowe, w związku z czym Naczelnik Trzeciego Urzędu Skarbowego Warszawa - Śródmieście postanowił jak w sentencji.

Należy jednak podkreślić, że niniejsze postanowienie ściśle odnosi się do przedstawionego przez Wnioskodawcę stanu faktycznego, w tym do grupowania PKWiU wskazanego jako właściwe dla przedmiotowych usług. Żaden przepis prawa nie daje bowiem organom podatkowym prawa do interpretacji standardów klasyfikacyjnych, w szczególności zaliczania wyrobów i usług do odpowiednich grupowań PKWiU - wydawanie opinii statystycznych leży w kompetencji Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego oraz podległych mu urzędów. Za prawidłową klasyfikację towarów i usług odpowiedzialność ponosi wyłącznie jednostka świadcząca usługi i sprzedająca towary, natomiast pomocniczo należy traktować opinię Urzędu Statystycznego. Organ podatkowy zobligowany jest jedynie do potwierdzenia zasadności stosowanych przez podatnika stawek podatku VAT (lub zwolnienia) przy sprzedaży towarów i usług prawidłowo zaklasyfikowanych przez Wnioskodawcę.

Niniejsza interpretacja udzielona została w oparciu o przepisy prawa podatkowego obowiązujące w dniu wpływu przedmiotowego wniosku do tutejszego urzędu, tj. w dniu 29.03.2006 r.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj