Interpretacja Urzędu Skarbowego Warszawa-Praga
1434/DD1/415/39P/06/TK
z 13 grudnia 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1434/DD1/415/39P/06/TK
Data
2006.12.13



Autor
Urząd Skarbowy Warszawa-Praga


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
adwokat
koszty uzyskania przychodów
rozpoczęcie działalności gospodarczej
składka członkowska
wpis


Pytanie podatnika
czy można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów
1. opłatę wpisową do Okręgowej Rady Adwokackiej za wpis na listę adwokacką, która jest niezbędną przesłanką rozpoczęcia przez adwokata wykonywania zawodu w ramach pozarolniczej działalności gospodarczej
2. obligatoryjne składki na Okręgową Radę Adwokacką, zapłaconych przed rozpoczęciem działalności gospodarczej.


P O S T A N O W I E N I E


Na podstawie art. 216 oraz art. 14 a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity z 2005 r. Dz.U. Nr 8, poz. 60 z póżn. zm.) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 27.09.2006 r. (wpływ do tut. Organu 02.10.2006 r.), uzupełnionego w dniu 07.12.2006 r, w sprawie wydania pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Praga p o s t a n o w i ł uznać, za prawidłowe wyrażone we wniosku stanowisko w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych, w kwestii dot. zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów 3. opłaty wpisowej do Okręgowej Rady Adwokackiej za wpis na listę adwokacką, która jest niezbędną przesłanką rozpoczęcia przez adwokata wykonywania zawodu w ramach pozarolniczej działalności gospodarczej4. obligatoryjnych składek na Okręgową Radę Adwokacką, zapłaconych przed rozpoczęciem działalności gospodarczej.


U Z A S A D N I E N I E


Wnioskiem z dnia 27.09.2006 r. (wpływ do tut. organu 02.10.2006r.), uzupełnionym w dniu 07.12.2006 r. wystąpił Pan w trybie art. 14 a ustawy Ordynacja podatkowa o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, dotyczącej możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów

1. opłaty wpisowej do Okręgowej Rady Adwokackiej za wpis na listę adwokacką, którajest niezbędną przesłanką rozpoczęcia przez adwokata wykonywania zawodu w ramach pozarolniczej działalności gospodarczej

2. obligatoryjnych składek na Okręgową Radę Adwokacką, zapłaconych przed rozpoczęciem działalności gospodarczej.

Z przedstawionego w piśmie stanu faktycznego wynika, że w dniu 01.07.2006 r. rozpoczął Pan działalność gospodarczą w zakresie prowadzenia usług prawniczych - Kancelarii Adwokackiej.

Wpis do ewidencji działalności gospodarczej uzyskał Pan w dniu 22.05.2006 r.Rozpoczęcie w/w działalności uzależnione było od uzyskania wpisu na listę adwokatów oraz od złożenia ślubowania.

Decyzją Okręgowej Rady Adwokackiej z dnia 23.02.2006 r. został Pan wpisany na listę adwokatów Izby Adwokackiej w Warszawie, warunkiem dopuszczenia do ślubowania, a tym samym podjęcia działalności gospodarczej było uiszczenie opłaty wpisowej ustalonej przez Radę Adwokacką w Warszawie. Opłata uiszczona została w dniu 08.05.2006 r.

Na podstawie ustawy z dnia 26 maja 1982 r.- Prawo o adwokaturze (Dz. U. z 2002 roku Nr 123, poz. 1058 z późniejszymi zmianami), jest Pan również zobowiązany do opłacania comiesięcznych składek na Okręgową Radę Adwokacką od chwili podjęcia uchwały o wpisie na listę adwokatów. Niewykonanie tego obowiązku było zabezpieczone sankcjami cywilnymi i dyscyplinarnymi tj. wydaleniem z adwokatury włącznie.

Dokonany wpis na listę adwokacką oraz wpłacone przed rozpoczęciem działalności składki nie miały żadnego związku z wykonywaną pracą w ramach stosunku pracy w Ministerstwie Sprawiedliwości.

Zdaniem Pana obligatoryjne opłaty ( za wpis na listę adwokacką i składki członkowskie za okres marzec-czerwiec 2006 r.) na rzecz organizacji, do której przynależność jest obowiązkowa, stanowią koszty uzyskania przychodu, ponieważ:

1. są wydatkami ponoszonymi w celu osiągnięcia przychodów w rozumieniu art. 22 ust.1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r, - adwokat nie ma możliwości prowadzenia kancelarii adwokackiej nie będąc członkiem adwokatury i opłacania z tego tytułu składek ,

2. art. 23 w/w ustawy o pdof nie wyłącza z kosztów uzyskania przychodów wydatków poniesionych przed dniem faktycznego rozpoczęcia działalności gospodarczej i zarejestrowania jej w urzędzie skarbowym

Działając na podstawie art. 14 a, wymienionej na wstępie ustawy Ordynacja podatkowa Organ podatkowy informuje:

Pojęcie kosztów uzyskania przychodów definiuje art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991, zgodnie z którym kosztami uzyskania przychodów z poszczególnego źródła są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodu z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23 ustawy.

Z powyższego przepisu wynika, że decydującym dla uznania danego wydatku za koszt podatkowy jest zaistnienie łącznie dwóch przesłanek:

  • aby uznać dany wydatek za koszt podatkowy musi on być poniesiony w celu uzyskania przychodu podatkowego oraz
  • nie może to być koszt wymieniony w zamkniętym katalogu negatywnym, nie uznawanym ustawowo za koszt podatkowy.

Sformułowana w tym przepisie definicja oznacza w praktyce, iż kosztami uzyskania przychodów są wszelkie koszty, (bezpośrednio i pośrednio) związane z uzyskiwaniem przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku.

Jednakże, aby dany wydatek mógł zostać zaliczony do kosztów uzyskania przychodów, podatnik musi wykazać jego bezpośredni związek z prowadzoną działalnością oraz to, że jego poniesienie miało lub mogło mieć wpływ na wielkość osiągniętego przychodu. Ustawodawca wiąże koszty uzyskania przychodów z celem ich poniesienia, jakim jest osiągnięcie przychodów.

W świetle przepisu art. 23 ust. 1 pkt 30 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku nie uważa się za koszty uzyskania przychodów składek na rzecz organizacji, do których przynależność podatnika nie jest obowiązkowa.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że warunkiem podjęcia działalności gospodarczej w zakresie prowadzenia kancelarii adwokackiej jest uiszczenie opłaty wpisowej ustalonej przez Radę Adwokacką w Warszawie i opłacanie składek członkowskich na rzecz samorządu adwokackiego.

Przynależność podatnika do tego samorządu jest obowiązkowa, gdyż nawiązuje się ona z mocy prawa wynikającego z art. 2 ustawy z dnia 26 maja 1982 roku Prawo o adwokaturze (Dz. U. z 2002 roku Nr 123 poz. 1058 z późn. zm.). Wysokość składki uchwalana jest przez organ samorządu zawodowego - zgromadzenie izby, na podstawie art. 40 pkt 3 ustawy z dnia 26 maja 1982 1991 r. Prawo o adwokaturze i ma charakter kosztu obligatoryjnego.

W konsekwencji powyższych przepisów wpłacona składka na rzecz samorządu adwokackiego stanowi w rozumieniu treści art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku koszt uzyskania przychodów z tytułu prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej z uwagi na fakt, iż jej nieopłacanie powoduje utratę możliwości uzyskania przychodów z działalności gospodarczej w zakresie usług adwokackich.

Wydatek ten nie jest też wymieniony w art. 23 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Definiując koszty uzyskania przychodów ustawodawca nie określił rozpiętości czasowej pomiędzy poniesionymi wydatkami a osiągniętym przychodem. Użyty w przepisie art. 22 ust.1 powołanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych zwrot " w celu osiągnięcia przychodów" należy rozumieć w ten sposób, iż decydujący jest moment osiągnięcia przychodu dla przypisania wydatkowi kosztowego charakteru dla celów podatkowych. Chodzi tu o wydatki odnoszące się do danego roku podatkowego.Przez koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów należy rozumieć takie wydatki podatnika, które prowadzą do osiągnięcia przychodów oraz dotyczą przychodów otrzymanych lub należnych w danym roku. Potrącalność kosztów w czasie ustawodawca uregulował w art. 22 ust. 4 cytowanej wyżej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Przepis ten ustanawia ogólną regułę, w myśl której koszty uzyskania przychodów są potrącalne tylko w tym roku podatkowym, w którym zostały poniesione.

A zatem w świetle przedstawionych przepisów prawa, zarówno opłata za wpis na listę adwokacką dokonana w miesiącu maju 2006r. jak i składki na Okręgową Radę Adwokacką opłacane za miesiące od marca do czerwca 2006 r, stanowią koszty uzyskania przychodów podlegające potrąceniu w roku 2006.

Mając na uwadze przedstawiony wyżej stan faktyczny i prawny należy stwierdzić, iż stanowisko wyrażone we wniosku z dnia 27.09.2006 r. uzupełnionym w dniu 07.12.2006 r., w kwestii zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów, opłaty wpisowej do Okręgowej Rady Adwokackiej za wpis na listę adwokatów i obligatoryjnych składek na Okręgową Radę Adwokacką, zapłaconych przed rozpoczęciem działalności gospodarczej jest prawidłowe.

Jednocześnie Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Praga informuje, że przedmiotowa interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Pana i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia omawianego zdarzenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj