Interpretacja Urzędu Skarbowego w Pruszkowie
1421/AV/443-536/DEC/KW/06
z 28 czerwca 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1421/AV/443-536/DEC/KW/06
Data
2006.06.28



Autor
Urząd Skarbowy w Pruszkowie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Obowiązek podatkowy --> Zasady ogólne --> Moment powstania obowiązku podatkowego


Słowa kluczowe
eksport towarów
zaliczka
zwrot podatku od towarów i usług


Pytanie podatnika
Dotyczy interpretacji przepisów podatku od towarów i usług w sprawie wykazania w deklaracji VAT-7 eksportu towarów w przypadku wcześniejszego otrzymania zaliczki na poczet eksportu.


W dniu 29.03.2006r. do tut. Organu podatkowego wpłynął wniosek Spółki o udzielenie informacji w zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego, tj. w sprawie wykazania w deklaracji VAT-7 eksportu towarów w przypadku wcześniejszego otrzymania zaliczki na poczet eksportu.

Z treści złożonego wniosku wynika, że Spółka w dniu 02.02.2006r. dokonała eksportu towarów udokumentowanego fakturą nr PL/001350127/55/02/06 na rzecz firmy X z Białorusi na kwotę 30.397 USD – równowartość w złotych 95.473,94. Spółka posiada potwierdzenie wywozu dokument SAD karta 3 z adnotacją PWZ/301040/ 001887/2006 Urzędu Celnego. Posiadanie dokumentu potwierdzającego wywóz towarów poza terytorium RP uprawnia Spółkę do wykazania w/w sprzedaży w deklaracji VAT-7 ze stawką 0%. Na poczet w/w dostawy Spółka otrzymała w dniu 10.01.2006r. zaliczkę eksportową. Zgodnie z art. 19 ust. 12 ustawy o podatku od towarów i usług powstał obowiązek podatkowy z tytułu otrzymanej zaliczki w eksporcie towarów – przewidywany wywóz towarów miał nastąpić w ciągu 6 miesięcy licząc od dnia otrzymania zaliczki. Wartość otrzymanej zaliczki w kwocie 95.473,94 zł została uwzględniona w deklaracji VAT-7 za miesiąc styczeń 2006r. w części C poz. 8 eksport towarów. Działając w oparciu o art. 87 ust. 3 i 3a ustawy o podatku od towarów i usług Spółka nie skorzystała z możliwości wystąpienia o zwrot podatku z tytułu zaliczki eksportowej z uwagi na utrudnienie związane ze złożeniem zabezpieczenia majątkowego. Przepisy nie precyzują w jakiej formie powinno być złożone zabezpieczenie. Jednocześnie wykazanie zaliczki ze stawką 0% uniemożliwia Spółce wykazanie dostawy ze stawką 0%. W przypadku dostawy eksportowej dla skorzystania ze zwrotu nadwyżki podatku naliczonego nad należnym nie są wymagane żadne zabezpieczenia finansowe.

We wniosku Spółka zawarła pytanie czy może skorzystać ze zwrotu nadwyżki podatku naliczonego nad należnym w przypadku dokonanej dostawy eksportowej, jeśli z uwagi na niekorzystną dla siebie procedurę złożenia zabezpieczenia majątkowego nie skorzystała z tego zwrotu w przypadku otrzymania zaliczki i jak formalnie przeprowadzić rozliczenie z urzędem skarbowym?

Zdaniem Spółki, zawartym we wniosku, powinna ona mieć możliwość skorzystania ze zwrotu nie obwarowanego dodatkowymi warunkami, którą to możliwość daje art. 87 ust. 3 ustawy o podatku od towarów i usług. Podstawę do wykazania w deklaracji VAT-7 eksportu ze stawką 0% w miesiącu dostawy stanowi w tym przypadku możliwość wystąpienia przez podatnika o bezpośredni zwrot podatku wynikająca z art. 87 ust. 3 ustawy o podatku od towarów i usług. Taka sytuacja, zdaniem Spółki, wymaga skorygowania uprzednio złożonej deklaracji, gdzie wykazano zaliczkę eksportową ze stawką 0%. Przepisy nie precyzują jak formalnie przeprowadzić takie rozliczenie.

Biorąc powyższe pod uwagę tut. Organ podatkowy informuje, że w przedstawionym przypadku będą miały zastosowanie przepisy art. 87 ust. 1 - 3a powołanej ustawy o podatku od towarów i usług. Zgodnie z ust. 1 w/w art. 87 w przypadku, gdy kwota podatku naliczonego, o której mowa w art. 86 ust. 2, jest w okresie rozliczeniowym wyższa od kwoty podatku należnego, podatnik ma prawo do obniżenia o tę różnicę kwoty podatku należnego za następne okresy lub do zwrotu różnicy na rachunek bankowy. Zwrot różnicy podatku, z zastrzeżeniem ust. 3 i 3a, następuje na rachunek bankowy podatnika w banku mającym siedzibę na terytorium kraju wskazanym w zgłoszeniu identyfikacyjnym, o którym mowa w odrębnych przepisach, w terminie 60 dni od dnia złożenia rozliczenia przez podatnika (art. 87 ust. 2).

Zgodnie z brzmieniem ust. 3 art. 87, różnica podatku podlegająca zwrotowi w kwocie przekraczającej wartość podatku naliczonego związanego z nabyciem towarów lub usług, które na podstawie przepisów o podatku dochodowym są zaliczane przez podatnika do środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych podlegających amortyzacji, oraz gruntów i praw wieczystego użytkowania gruntów, jeżeli zostały one zaliczone do środków trwałych nabywcy, powiększonej o 22% obrotu podatnika opodatkowanego stawkami niższymi niż określona w art. 41 ust. 1 oraz obrotu z tytułu dostaw towarów lub świadczenia usług, o których mowa w art. 86 ust. 8 pkt 1, podlega zwrotowi w terminie 180 dni od dnia złożenia deklaracji podatkowej.

Z kolei przepis ust. 3a art. 87 stanowi, że do obrotu, o którym mowa w ust. 3, wlicza się obrót z tytułu otrzymania należności, dla którego obowiązek podatkowy powstaje zgodnie z art. 19 ust. 12 albo art. 20 ust. 3, pod warunkiem przedstawienia w urzędzie skarbowym zabezpieczenia majątkowego w kwocie odpowiadającej kwocie podatku, jaka byłaby należna, gdyby obrót ten dotyczył dostawy towarów na terytorium kraju, do czasu przedstawienia dokumentów potwierdzających eksport towarów albo wewnątrzwspólnotową dostawę towarów, objętych tą należnością. Ponadto w myśl art. 19 ust. 12 powołanej ustawy o podatku od towarów i usług, przepis ust. 11, który mówi, iż obowiązek podatkowy powstaje z chwilą otrzymania przed wydaniem towaru lub wykonaniem usługi części należności, w szczególności: przedpłaty, zaliczki, zadatku, raty, stosuje się odpowiednio w przypadku eksportu towarów, jeżeli wywóz towarów nastąpi w ciągu 6 miesięcy, licząc od dnia otrzymania części należności.

W związku z powyższym, w przypadku otrzymania zaliczki na poczet eksportu towarów, których wywóz ma nastąpić w terminie 6 miesięcy od dnia otrzymania zaliczki, przy jednoczesnym braku dokumentów potwierdzających eksport towarów, brak zabezpieczenia majątkowego, o którym mowa w cyt. art. 87 ust. 3a ustawy o podatku od towarów i usług, wywiera jedynie ten skutek, iż kwota obrotu uzyskanego z tytułu zaliczki eksportowej nie powiększy kwoty, o której mowa w ust. 3 art. 87, tj. kwoty różnicy podatku, podlegającej zwrotowi w terminie 60 dni od dnia złożenia deklaracji podatkowej. W przypadku braku przedmiotowego zabezpieczenia, termin zwrotu różnicy podatku wynosi 180 dni.

Tym samym w deklaracji VAT-7 za miesiąc styczeń 2006r., w którym Spółka otrzymała 100% zaliczkę na poczet eksportu, który miał nastąpić w terminie 6 miesięcy od dnia otrzymania zaliczki, Spółka, wbrew temu co twierdzi we wniosku, mogła wykazać zwrot nadwyżki podatku naliczonego nad należnym na swoje konto bankowe, lecz jedynie w terminie 180 dni z uwagi na fakt niedokonania zabezpieczenia majątkowego kwoty zwrotu, o którym mowa w art. 87 ust. 3a ustawy o podatku od towarów i usług. Następnie z chwilą dokonania eksportu towarów i posiadania potwierdzenia przez urząd celny określony w przepisach celnych wywozu towaru poza terytorium Wspólnoty, Spółka może złożyć korektę deklaracji VAT-7 za miesiąc styczeń 2006r., występując w niej o zwrot nadwyżki podatku naliczonego nad należnym w terminie 60 dni od dnia złożenia korekty, w myśl cyt. art. 87 ust. 1-3 ustawy o podatku od towarów i usług.

W związku z powyższym, tut. Organ podatkowy podziela stanowisko Spółki w przedstawionej sprawie.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj