Interpretacja Urzędu Skarbowego w Ostrowie Wielkopolskim
PP/443-60/06
z 27 października 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP/443-60/06
Data
2006.10.27



Autor
Urząd Skarbowy w Ostrowie Wielkopolskim


Temat
Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Stawki


Słowa kluczowe
działalność kulturalna
opłata
podatnik podatku od towarów i usług
Polska Klasyfikacja Wyrobów i Usług (PKWiU)
regulamin gry
spółka cywilna
stawki podatku
usługi rekreacyjne
wygrana


Pytanie podatnika
Według jakiej stawki podatku VAT należy opodatkować świadczenie usług polegających na udostępnieniu do korzystania w celach wyłącznie rekreacyjnych dwóch urządzeń do gier zręcznościowych (cymbergaj, lotki), uruchamianych po wrzuceniu monety bądź żetonu, których efektem nie są wygrane zarówno pieniężne jak i rzeczowe w ramach prowadzonej przez spółkę cywilną będącą podatnikiem VAT działalności kulturalno-rozrywkowej (dyskoteki)?


POSTANOWIENIE

Na podstawie art.14a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku - Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U z 2005 roku Nr 8, poz. 60, ze zmianami), po rozpatrzeniu wniosku z dnia 28 sierpnia 2006 roku (data wpływu 29.08.2006) „P”. s.c. M. N., Sz. K.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Ostrowie Wielkopolskim udzielając pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie zastosowania stawki podatku VAT dla usług mieszczących się w grupowaniu PKWiU 92.72.12-00.00 - „Usługi rekreacyjne pozostałe gdzie indziej nie sklasyfikowane” uznaje stanowisko Podatnika

za nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

„P” s.c. M.N., Sz. K. w swoim piśmie z dnia 28 sierpnia 2006 roku, zwróciła się do tutejszego Urzędu Skarbowego z zapytaniem według jakiej stawki podatku VAT należy opodatkować świadczenie usług mieszczących się w grupowaniu PKWiU 92.72.12-00.00 – „Usługi rekreacyjne pozostałe gdzie indziej nie sklasyfikowane” i przedstawiła następujący stan faktyczny:

Działalność gospodarcza prowadzona jest w formie spółki cywilnej osób fizycznych. Podmiot jest podatnikiem podatku VAT. Spółka prowadzi działalność kulturalno-rozrywkową (dyskoteka). W ramach prowadzonej działalności udostępniono do korzystania w celach wyłącznie rekreacyjnych dwa urządzenia do gier zręcznościowych (cymbergaj, lotki), uruchamianych po wrzuceniu monety bądź żetonu, których efektem nie są wygrane zarówno pieniężne jak i rzeczowe.

Według opinii Ośrodka Interpretacji Standardów Klasyfikacyjnych Urzędu Statystycznego w Łodzi, udostępnianie ww. urządzeń mieści się w grupowaniu PKWiU 92.72.12-00.00 - „Usługi rekreacyjne pozostałe gdzie indziej nie sklasyfikowane”.

W ww. piśmie Podatnik przedstawił również swoje stanowisko:

Zgodnie z art. 41 ust 2 ustawy o VAT, dla towarów i usług wymienionych w załączniku nr 3 do ustawy, stawka podatku wynosi 7%. W załączniku tym, pod poz. 159A wymienione zostały: „Usługi rekreacyjne pozostałe – wyłącznie w zakresie wstępu” - PKWiU ex 92.72. W grupowaniu tym mieszczą się zatem usługi udostępniania urządzeń do gier zręcznościowych.

Zdaniem Spółki przepisy ustawy o VAT oraz akty wykonawcze do ustawy, nie definiują pojęcia „usług w zakresie wstępu”. Żaden z przepisów ustawy o VAT, jak również aktów wykonawczych do ustawy nie określają, w jakiej formie należy dokonywać opłaty za wstęp jak również sposobu jej pobierania (w systemie obsługowym – poprzez sprzedaż biletów, żetonów, kart itp., czy bezobsługowym – przy użyciu urządzeń obsługiwanych przez klienta), oraz nie wyszczególniają rodzaju świadczonych usług, a jedynie aby dotyczyły usług rekreacyjnych. Skoro warunkiem przystąpienia do gry jest uiszczenie opłaty – wrzucenie monety lub żetonu do urządzenia – jest to więc „opłata w zakresie wstępu”, ponieważ jej wniesienie warunkuje uruchomienie urządzenia i możliwość skorzystania przez klienta z oferowanej usługi. W związku z powyższym, należy uznać, że świadczenie ww. usług w przedmiotowym zakresie, zgodnie z przepisami ustawy o VAT podlega opodatkowaniu stawką podatku w wysokości 7%.

Niniejszym postanowieniem Naczelnik Urzędu Skarbowego w Ostrowie Wielkopolskim po przeanalizowaniu stanu faktycznego przedstawionego w piśmie udziela interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.

Z opisanego stanu faktycznego wynika, iż Spółka w ramach prowadzonej działalności gospodarczej udostępnia urządzenia do gier zręcznościowych - usługi sklasyfikowane w PKWiU 92.72.12-00.00 - „Usługi rekreacyjne pozostałe gdzie indziej nie sklasyfikowane”. Powyższe usługi korzystają ze zwolnienia na mocy art. 43 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54 poz. 535 ze zmianami) i zostały wymienione w poz. 11 załącznika nr 4 do ustawy o VAT ex 92 jako „usługi związane z kulturą, w tym również usługi twórców i artystów wykonawców /.../, usługi związane z rekreacją i sportem”. Przy powyższym zapisie dodany został odnośnik, zgodnie z którym, dotyczy to wyłącznie usług związanych z rekreacją i sportem świadczonych przez podmioty, które nie mają jako celu systematycznego dążenia do osiągania zysków, zaś wszelkie zyski, które mimo wszystko osiągną, przeznaczą na utrzymanie lub poprawę świadczonych usług. Oznacza to, iż zwolnieniu podlegają wyłącznie usługi związane ze sportem i rekreacją świadczone bez ukierunkowania świadczącego usługę na osiągnięcie zysku, co w przedmiotowej sprawie nie ma miejsca bowiem udostępnianie urządzeń do gier odbywa się w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. Podkreślenia wymaga fakt, iż działalność gospodarcza sama w sobie ma na celu osiąganie zysków i podejmowana jest w celach zarobkowych, co wynika wprost z definicji działalności gospodarczej zawartej w ustawie z dnia 2 lipca 2004r. o swobodzie działalności gospodarczej (Dz. U. Z 2004r. Nr 173, poz. 1807 ze zmianami)

Przedmiotowe usługi nie mogą również korzystać z preferencyjnej 7% stawki podatku od towarów i usług na mocy załącznika nr 3 do ustawy, zawierającego katalog towarów i usług objętych stawką podatku w wysokości 7%. Pod pozycją 159a tegoż załącznika wymieniono wprawdzie usługi o symbolu PKWiU ex 92.72, lecz dotyczą one usług rekreacyjnych pozostałych – wyłącznie w zakresie wstępu. Oznaczenie „ex” oznacza, iż stawkę podatkową należy stosować tylko dla wymienionej usługi, czyli za uiszczenie wstępu celem korzystania z usług rekreacyjnych wskazanych w powiązaniach Klasyfikacji Usług powołanych w PKWiU w grupowaniu 92.72 a dotyczących:

    – KU 84802 – pozostałe usługi w zakresie działalności kulturalnej i rozrywkowej. Działalność klubów, świetlic, domów kultury, ośrodków kultury, usługi fotoplastikonów, sal i kręgów tanecznych w parkach kultury.
    – KU 87103 – udostępnianie obiektów i urządzeń sportowych , np. udostępnianie basenów kąpielowych /.../, plaż, /.../, lodowisk, boisk.
    – KU 82301 – sprawowanie opieki pozaszkolnej – organizowanie zajęć rozwijających zainteresowania i uzdolnienia młodzieży – pałace młodzieży, świetlice, ogniska pracy pozaszkolnej, ogrody jordanowskie.
    – KU 84801 – współpraca kulturalna z zagranicą – organizacja imprez ...

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż uczestnik uruchamia dane urządzenie do gry poprzez wrzucenie monety lub żetonu do wrzutnika, czyli udział w tych grach nie jest obwarowany wymogiem wniesienia przez uczestnika opłaty tytułem wstępu. Zdaniem Podatnika powyższe czynności są równoznaczne z „opłatą w zakresie wstępu”.

W definicji zawartej w Słowniku Języka Polskiego PWN wstęp to możliwość wejścia gdzieś, prawo uczestniczenia w czymś. W ramach prowadzonej działalności Spółka odpłatnie udostępnia użytkownikom urządzenia do gier zręcznościowych (wrzucenie monety bądź żetonu), w związku z powyższym dokonanie opłaty nie może być utożsamiane z „opłatą w zakresie wstępu”. Dokonanie opłaty związane jest z uruchomieniem urządzeń do gier.

Reasumując należy stwierdzić, że w przedstawionym stanie faktycznym i w świetle obowiązującego stanu prawnego usługi polegające na odpłatnym udostępnianiu gier zręcznościowych, gdzie efektem nie są wygrane pieniężne ani rzeczowe podlegają opodatkowaniu według podstawowej stawki podatku od towarów i usług w wysokości 22% zgodnie z art. 41 ust. 1 cytowanej wcześniej ustawy.

Po przeanalizowaniu stanu faktycznego przedstawionego w piśmie oraz odnoszących się do nich przepisów prawa, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Ostrowie Wielkopolskim stwierdza, iż stanowisko Podatnika jest nieprawidłowe.

Wobec powyższego Naczelnik Urzędu Skarbowego w Ostrowie Wielkopolskim postanowił jak w sentencji.

Powyższa interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie sporządzenia interpretacji (...).



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj