Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Lublinie
P-2/415/27/06
z 21 listopada 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
P-2/415/27/06
Data
2006.11.21



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Lublinie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Przedmiot i podmiot opodatkowania


Słowa kluczowe
forma opodatkowania
podatek liniowy


Pytanie podatnika
Czy w roku 2007 będzie można się rozliczać według zasad określonych w art. 30c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych po przekroczeniu sumy przychodów wspólników spółki za 2006 r. w wys. 250.000 euro ?


P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) w związku z wnioskiem z dnia 06.10.2006 r. - Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Lublinie udziela pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego i postanawia uznać przedstawione stanowisko we wskazanym wniosku o interpretację przepisów prawa podatkowego za prawidłowe.

U z a s a d n i e n i e

Wnioskiem z dnia 06.10.2006 r. zwrócił się Pan do tutejszego organu podatkowego o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie prawidłowości wyboru sposobu opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej prowadzonej w 2007 r.

Zgodnie z art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity: Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.), stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego (...) na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta ma obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa, albo postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa, albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

W związku z powyższym informuje Pana o zakresie i sposobie zastosowania prawa podatkowego w odniesieniu do przedstawionego stanu faktycznego.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że prowadzi Pan działalność gospodarczą w formie spółki cywilnej "R" opodatkowaną w 2006 r. zryczałtowanym podatkiem dochodowym w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, której suma przychodów wspólników spółki za 2006 r. przekroczy kwotę 250.000 euro. Ponadto z datą 01.01.2007 r. nie będzie Pan mógł korzystać z tej formy opodatkowania.

Na tle powyższych okoliczności faktycznych zwrócił się Pan do Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w Lublinie z następującym pytaniem:

"czy w roku 2007 może się Pan rozliczać według zasad określonych w art. 30c ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późń. zm) ?".

Przedstawiając własne stanowisko w sprawie stwierdził Pan, że w roku 2007 w świetle art. 9a ust. 2 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późń. zm) uzyskiwany dochód z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej będzie mógł opodatkować według zasad określonych w art. 30c wyżej cytowanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Lublinie, po sprawdzeniu, że zostały spełnione warunki określone w art. 14a § 1 i § 2 wyżej powołanej ustawy - Ordynacja podatkowa udziela poniższej interpretacji, co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.

Do przedstawionego przez Pana stanu faktycznego ma zastosowanie art. 9a ust 2 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) oraz art. 6 ust. 1 i ust. 4 ustawy z dnia 20.11.1998 r. O zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. z 1998 r. Nr 144, poz. 930 z późn. zm.), zgodnie z art. 9 a ust. 2 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) podatnicy mogą wybrać sposób opodatkowania dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej na zasadach określonych w art. 30c. W tym przypadku są obowiązani do złożenia właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego do dnia 20 stycznia roku podatkowego pisemnego oświadczenia o wyborze formy opodatkowania, a jeżeli podatnik rozpoczyna prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej w trakcie roku podatkowego do dnia poprzedzającego dzień rozpoczęcia tej działalności, nie później jednak niż w dniu uzyskania pierwszego przychodu.

Okoliczności wyłączające opodatkowanie na zasadach określonych w art. 30c w/w ustawy przewidziane są w art. 9a ust. 3, który stanowi, że podatnik, który wybrał powyższy sposób opodatkowania, a uzyska z pozarolniczej działalności gospodarczej prowadzonej samodzielnie lub w formie spółki niemającej osobowości prawnej przychody ze świadczenia usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy, odpowiadających czynnościom, które podatnik lub co najmniej jeden ze wspólników:
1. wykonywał w roku poprzedzającym rok podatkowy lub
2. wykonywał lub wykonuje w roku podatkowym - w ramach stosunku pracy, traci on w roku podatkowym prawo do opodatkowania w sposób określony w art. 30c i jest obowiązany do złożenia właściwych deklaracji o wysokości dochodu osiągniętego od początku roku i wpłacania zaliczek obliczonych przy zastosowaniu skali podatkowej, o której mowa w art. 27 ust. 1 oraz odsetek za zwłokę od zaległości z tytułu tych zaliczek.

W myśl art. 30c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, podatek dochodowy od dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej uzyskanych przez podatników, o których mowa w art. 9a ust. 2 (...) wynosi 19 % podstawy obliczenia podatku.

Ten sposób opodatkowania (wg stawki 19 %) zgodnie z art. 9a ust. 5 cytowanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, dotyczy wszystkich form prowadzenia działalności (tj. samodzielnie i w formie spółki lub spółek niemających osobowości prawnej) do których mają zastosowanie przepisy cytowanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Natomiast jeśli chodzi o działalność gospodarczą prowadzoną w formie spółki cywilnej podlegającej przepisom ustawy z dnia 20.11.1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 144, poz. 930 z późn. zm.) ustawodawca w art. 6 ust. 1 tejże ustawy określił, że opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych podlegają przychody osób fizycznych z pozarolniczej działalności gospodarczej, o których mowa w art. 14 w/w ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w tym również, gdy działalność ta jest prowadzona w formie spółki cywilnej osób fizycznych lub spółki jawnej osób fizycznych.

Zgodnie z treścią art. 6 ust. 4 wyżej przytoczonej ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od przychodów ewidencjonowanych wynika, iż podatnicy opłacają w roku podatkowym ryczałt od przychodów ewidencjonowanych:
- jeżeli w roku poprzedzającym rok podatkowy uzyskali przychody z tej działalności, prowadzonej wyłącznie samodzielnie, w wysokości nie przekraczającej 250.000 euro
- jeżeli uzyskali przychody wyłącznie z działalności prowadzonej w formie spółki, a suma przychodów wspólników spółki z tej działalności nie przekroczyła kwoty 250.000 euro.

W świetle wyżej wskazanych przepisów należy stwierdzić, że wykonywanie przez Pana w ramach prowadzonej działalności usług remontowo-montażowych oraz przekroczenie przychodów za 2006 wspólników spółki kwoty 250.000 euro nie jest przeszkodą do korzystania z opodatkowania stawką liniową w odniesieniu do uzyskanego dochodu w 2007 r., brak bowiem przesłanek, które wyłączały by opodatkowanie podatkiem liniowym, które przewiduje art. 9a ust. 3 cytowanej wyżej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Zatem Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Lublinie podziela pogląd wyrażony w złożonym wniosku z dnia 06.10.2006 r. i orzeka jak w sentencji postanowienia.

Zgodnie z art. 14b § 1 i 2 Ordynacji podatkowej, interpretacja niniejsza nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli właściwych dla wnioskodawcy do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Zgodnie z art. 14a § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, niniejsza interpretacja dotyczy stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania postanowienia.

Zgodnie z art. 14a § 4 Ordynacji podatkowej na niniejsze postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Lublinie za pośrednictwem Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w Lublinie w terminie siedmiu dni od dnia doręczenia niniejszego postanowienia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj