Interpretacja Urzędu Skarbowego w Śremie
PD/415-23/06
z 6 listopada 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PD/415-23/06
Data
2006.11.06



Autor
Urząd Skarbowy w Śremie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
czynsz
dochód z najmu
koszty uzyskania przychodów


Pytanie podatnika
Czy czynsz zapłacony przez właściciela za wynajmowane mieszkanie stanowi koszt uzyskania przychodów?


W dniu 26.09.2006 r. wpłynął do tutejszego organu podatkowego pisemny wniosek Podatnika o interpretację zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, w której nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa, kontrola skarbowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

Wnioskodawca pyta: czy czynsz zapłacony przez właściciela za wynajmowane mieszkanie stanowi koszt uzyskania przychodów?

Z przedstawionego przez wnioskodawcę stanu faktycznego wynika, że Podatnik pod koniec bieżącego roku zamierza wynająć nowe mieszkanie, które zakupił od developera w miesiącu sierpniu 2006 roku. Dochody uzyskane z w/w tytułu zamierza opodatkować na zasadach ogólnych.Umowa najmu z przyszłym najemcą, którą Podatnik zamierza zawrzeć będzie przewidywać, że to Podatnik będzie opłacał czynsz. W związku z powyższą sytuacją Podatnik zwraca się z wnioskiem o potwierdzenie czy wymienione wcześniej wydatki będą stanowiły koszty uzyskania przychodów.

Według Wnioskodawcy zachodzą bowiem przesłanki do uznania zapłaconego czynszu za mieszkanie jako kosztu uzyskania przychodów.

Po analizie przedstawionego przez wnioskodawcę stanu faktycznego oraz własnego stanowiska w sprawie, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Śremie postanawia uznać stanowisko wnioskodawcy za prawidłowe.
Zgodnie z przepisem z art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (j. t. Dz. U. z 2000 r., Nr 14, poz. 176 ze zmianami) kosztami uzyskania przychodów z poszczególnego źródła są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23 tej ustawy.

W ogólnym określeniu kosztów uzyskania przychodów mamy zatem do czynienia z dwiema przesłankami: jedną pozytywną, a drugą negatywną. Przesłanką pozytywną jest stwierdzenie, iż spełniony został warunek celu (w celu uzyskania przychodów), natomiast przesłanką negatywną jest ujęcie kosztu w taksatywnie wyliczonych przypadkach zamieszczonych w katalogu tzw. kosztów niepotrącalnych. Koszty objęte tym katalogiem pomimo, iż w danym stanie faktycznym spełniają przesłankę pozytywną określoną w art. 22 ust. 1 w/w ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie są uznawane za koszty uzyskania przychodów, bądź też stanowią te koszty, ale w ograniczonej wskazanej przepisem wysokości.
Zwrot "w celu" użyty w tym przepisie oznacza, że aby określony wydatek można było uznać za koszt uzyskania przychodu, między tym wydatkiem, a osiągnięciem przychodu musi zachodzić związek przyczyno-skutkowy tego typu, że poniesienie wydatku ma lub może mieć wpływ na powstanie lub zwiększenie tego przychodu, bądź na funkcjonowanie źródła przychodu. Kosztami uzyskania przychodów są zarówno koszty bezpośrednio jak i pośrednio związane z uzyskiwanymi przychodami, pod warunkiem, że Podatnik wykaże, iż zostały one w sposób racjonalny poniesione w celu uzyskania przychodów.
Jak wynika z powyższego, dla określenia konkretnego wydatku jako kosztu uzyskania przychodu podatnik obowiązany jest wykazać związek przyczynowo-skutkowy tego wydatku z uzyskanym przychodem Jest to zgodne z zasadą, że ciężar udowodnienia spoczywa na osobie, która z określonych faktów wywodzi skutki prawne.

Uwzględniając powyższe przepisy oraz stan faktyczny przedstawiony we wniosku należy stwierdzić, że wydatki poniesione na zapłatę czynszu za wynajmowane mieszkanie wiążą się bezpośrednio z uzyskiwanym przez Podatnika przychodem i mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów przy ustalaniu dochodów z najmu w momencie ich poniesienia.

Interpretacji udzielono w oparciu o stan faktyczny przedstawiony we wniosku oraz zgodnie ze stanem prawnym obowiązującym w dniu jej sporządzenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj