Interpretacja Urzędu Skarbowego Kraków-Nowa Huta
PD 4/415-73/06
z 19 lipca 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PD 4/415-73/06
Data
2006.07.19



Autor
Urząd Skarbowy Kraków-Nowa Huta


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów


Słowa kluczowe
nabycie nieruchomości
podatek ryczałtowy
sprzedaż nieruchomości
zryczałtowany podatek dochodowy


Pytanie podatnika
Czy sprzedaż mieszkania zakupionego w 2000 r., a następnie sprzedanego w 2006 r. podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym?


POSTANOWIENIE

Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków-Nowa Huta działając na podstawie Art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku - Ordynacja Podatkowa (Dz. U. Nr 8 poz. 60 z 2005 roku ze zm.) po rozpatrzeniu Państwa wniosku z dnia 21.06.2006 roku uzupełnionego dnia 06.07.2006 roku w sprawie udzielenia odpowiedzi co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie opodatkowania przychodu ze sprzedaży nieruchomości stwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowisko jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków-Nowa Huta działając na podstawie w/w przepisów w odpowiedzi na uzupełnione zapytanie doręczone do tut. organu podatkowego w dniu 06.07.2006 roku wyjaśnia co następuje:
Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że na podstawie aktu not. Rep. A/ Nr .../... z dnia 12.12.2000 roku nabyli Państwo na prawach wspólności ustawowej spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego nr ..., położonego w K.
Następnie dnia 19.03.2002 roku za aktem notarialnym Rep. A Nr .../...została ustanowiona odrębna własność wyżej opisanego lokalu mieszkalnego z zasobów Spółdzielni Mieszkaniowej i przeniesiona na rzecz L. i M. KKK. Wraz z udziałem wynoszącym 16/1000 częściach we współwłasności części wspólnych budynków z którego lokal został wyodrębniony oraz takim samym udziałem w prawie wieczystego użytkowania działki nr ../....Dla niniejszego prawa do lokalu została założona księga wieczysta nr ....Dnia 14.06.2006 roku Państwo sprzedali w/w prawo za kwotę 180.000,00 zł, co poświadcza akt not. Rep. A Nr .../....

Wnoszą Państwo o wyjaśnienie, czy przychód ze sprzedaży w/w prawa podlegać będzie opodatkowaniu zryczałtowanym podatkiem dochodowym.
Stoją Państwo na stanowisku, że od daty nabycia spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego nr ... położonego w K. upłynęło 5 lat kalendarzowych i przychód ze sprzedaży w/w prawa nie będzie podlegać opodatkowaniu 10% zryczałtowanym podatkiem dochodowym.
Zgodnie z art. 10 ust. 1, pkt. 8 ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jednolity: Dz. U. Nr 14 poz. 176 z 2000 r. ze zm. ustawy o pdof) wśród źródeł przychodów z zastrzeżeniem ust. 2 wymienia się:
pod literą a) odpłatne zbycie nieruchomości lub jej części oraz udziału w nieruchomościach,
pod literą b) odpłatne zbycie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,
pod literą c) odpłatne zbycie prawa wieczystego użytkowania gruntów,
- jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane przed upływem 5 lat, licząc od końca roku, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie nieruchomości.Zatem 5-letni termin, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt. 8 lit. a-c ustawy pdof należy liczyć od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie spółdzielczego własnościowego prawa do opisanego lokalu mieszkalnego.
Ponieważ nabycie prawa, o którym mowa nastąpiło w 2000 roku 5-letni termin upłynął z końcem 2005 roku.
W przedmiotowej sprawie nie zachodzi więc warunek określony w art. 10 ust. 1 pkt. 8 lit. a-c ) w/w ustawy w związku z czym, w myśl powołanych wyżej przepisów, przychód z odpłatnego zbycia przedmiotowego prawa nie będzie podlegać opodatkowaniu zryczałtowanym podatkiem dochodowym.

Zgodnie z art. 14a § 2 - Ordynacja podatkowa niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę.
Stosownie do art. 14b § 1 i § 2 - ustawy Ordynacja podatkowa interpretacja nie jest dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej i może zostać zmieniona albo uchylono wyłącznie w drodze decyzji, w trybie określonym w art. 14b § 5.
Na dzień wydania niniejszego postanowienia wobec wnioskodawcy nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa, albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

POCZENIE:
Na niniejsze postanowienie przysługuje zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego Kraków-Nowa Huta, które wnosi się w terminie 7 dni od daty jego doręczenia.Zażalenie na postanowienie organu podatkowego powinno zawierać zarzuty przeciw postanowieniu, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia oraz wskazywać dowody uzasadniające to żądanie.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj