Interpretacja Ministra Finansów
DD4/PB6/033-0427-mk/JG/06/710
z 4 sierpnia 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
DD4/PB6/033-0427-mk/JG/06/710
Data
2006.08.04



Autor
Minister Finansów


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych


Słowa kluczowe
praca
umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania
Wielka Brytania


Pytanie podatnika
Jak należy opodatkować w Polsce dochody uzyskane z pracy wykonywanej w Zjednoczonym Królestwie?


Działając na podstawie art. 14e oraz art. 14a § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity: Dz.U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.), udzielając interpretacji w zakresie postanowień umowy z dnia 16 grudnia 1976 r. między Rządem Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej a Rządem Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Północnej Irlandii w sprawie zapobieżenia podwójnemu opodatkowaniu w zakresie podatków od dochodu i zysków majątkowych (Dz. U. z 1978 r., Nr 7, poz. 20),


Minister Finansów uznaje za prawidłowe stanowisko przedstawione we wniosku w sprawie opodatkowania dochodów uzyskanych z tytułu pracy wykonywanej na terytorium Zjednoczonego Królestwa.


Uzasadnienie


Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, iż Pan X posiadał miejsce zamieszkania na terytorium Polski. W dniu 16.06.2004 r. Podatnik wyjechał do Zjednoczonego Królestwa z zamiarem podjęcia pracy. Podatnik przebywał na terytorium Zjednoczonego Królestwa w okresie od dnia 16.06.2004 r. do dnia 16.12.2005 r. W tym czasie Pan X uzyskiwał w Zjednoczonym Królestwie dochody z tytułu pracy, w związku z którymi odprowadzał należne w tym państwie podatki. Podatnik mieszkał w wynajętym domu, który wyremontował i urządził kupując za własne środki wyposażenie. Podatnik jest osobą stanu wolnego. W Polsce nie posiadał żadnego majątku jak również w tym okresie nie uzyskiwał żadnych dochodów na terytorium Polski. Podatnik oświadczył, iż wyjechał z zamiarem zamieszkania w Zjednoczonym Królestwie i w tym okresie przeniósł ośrodek swoich interesów życiowych do tego państwa (o czym świadczy m.in. fakt wycofania podania z polskiej uczelni, w której przed wyjazdem Podatnik zamierzał rozpocząć studia). Podatnik oświadcza, iż wiązał swoje plany życiowe ze Zjednoczonym Królestwem. Następnie, w grudniu 2005 r. nagła sytuacja życiowa zmusiła Podatnika do zmiany planów i powrotu do Polski. Obecnie Podatnik deklaruje, iż jego stałe miejsce zamieszkania znajduje się na terytorium Polski.


Zdaniem Podatnika, w okresie od dnia 16.06.2004 r. do dnia 16.12.2005 r. ośrodek jego interesów życiowych znajdował się w Zjednoczonym Królestwie, gdyż z tym państwem łączyły go ściślejsze powiązania osobiste i gospodarcze oraz plany na przyszłość. W związku z tym, w opinii Podatnika, jego dochody uzyskane w tym okresie w Zjednoczonym Królestwie nie podlegają opodatkowaniu w Polsce.


Mając na uwadze przedstawiony stan faktyczny oraz obowiązujące przepisy prawa, zważono co następuje:


Zgodnie z art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2000 r., Nr 14, poz. 176 z późn. zm) osoby fizyczne, jeżeli mają miejsce zamieszkania na terytorium Polski, podlegają obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów bez względu na miejsce położenia źródeł przychodów (tzw. nieograniczony obowiązek podatkowy).


Natomiast zgodnie z art. 3 ust. 2a ustawy, osoby fizyczne, jeżeli nie mają na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej miejsca zamieszkania, podlegają obowiązkowi podatkowemu tylko od dochodów z pracy wykonywanej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej na podstawie stosunku służbowego lub stosunku pracy, bez względu na miejsce wypłaty wynagrodzenia, oraz od innych dochodów osiąganych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (tzw. ograniczony obowiązek podatkowy).


Zgodnie z art. 4a ustawy, art. 3 ust. 1 i ust. 2a stosuje się z uwzględnieniem umów w sprawie zapobieżenia podwójnemu opodatkowaniu, których stroną jest Polska.


Stosownie do art. 4 ust. 1 umowy z dnia 16 grudnia 1976 r. między Rządem Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej a Rządem Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Północnej Irlandii w sprawie zapobieżenia podwójnemu opodatkowaniu w zakresie podatków od dochodu i zysków majątkowych, określenie "osoba mająca miejsce zamieszkania lub siedzibę w Umawiającym się Państwie" oznacza - z uwzględnieniem postanowień ustępów 2 i 3 tego artykułu - każdą osobę, która według prawa tego Państwa podlega tam obowiązkowi podatkowemu, z uwagi na jej miejsce zamieszkania, jej miejsce pobytu, siedzibę zarządu albo inne podobne znamiona; określenie to nie obejmuje osoby fizycznej, która podlega opodatkowaniu w tym Umawiającym się Państwie tylko dlatego, że osiąga ona dochód ze źródeł w nim położonych.


Z powyższego wynika, iż definicja "miejsca zamieszkania" odnosi się bezpośrednio do określenia "miejsca zamieszkania" przyjętego w ustawodawstwach wewnętrznych państw będących Stronami umowy i uwzględnia różne formy więzi osobistej z państwem, które we własnym ustawodawstwie ustala podstawę do nieograniczonego obowiązku podatkowego.


W przepisach polskiego prawa podatkowego pojęcie "miejsca zamieszkania" nie zostało zdefiniowane. Definicja miejsca zamieszkania znajduje się w art. 25 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks Cywilny (Dz.U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zm.). Zgodnie z tym przepisem, miejscem zamieszkania osoby fizycznej jest miejscowość, w której osoba ta przebywa z zamiarem stałego pobytu. Warunek przebywania w danym miejscu ma charakter obiektywny i nie ma problemów dowodowych w wykazaniu, że dana osoba przebywa w danej miejscowości. Zamiar stałego pobytu w określonej miejscowości ma natomiast charakter subiektywny, ponieważ odnosi się do woli danej osoby. Należy jednak zauważyć, iż istnieją kryteria obiektywizujące zamiar stałego pobytu. Uznaje się na przykład, że podatnik wykazuje zamiar stałego pobytu w danej miejscowości jeżeli miejscowość ta stanowi dla niego centrum jego życiowej działalności, ocenianej w aspekcie jego powiązań osobistych i gospodarczych.


Mając na uwadze opisany we wniosku stan faktyczny oraz przedstawiony powyżej stan prawny, Minister Finansów uważa, iż w okresie pobytu na terytorium Zjednoczonego Królestwa (16.06.2004 r. - 16.12.2005 r.) Pan X posiadał miejsce zamieszkania dla celów podatkowych w Zjednoczonym Królestwie. W tym państwie Podatnik mieszkał i pracował jak również z tym państwem wiązał swoje plany życiowe. W Polsce Podatnik nie pozostawił rodziny, nie posiadał majątku jak również nie uzyskiwał żadnych dochodów. W związku z powyższym należy uznać, iż w tym okresie Podatnik przeniósł ośrodek swoich interesów życiowych do Zjednoczonego Królestwa, gdyż z tym państwem łączyły go ściślejsze powiązania osobiste i gospodarcze.


W związku z powyższym, w tym okresie (16.06.2004 r. - 16.12.2005 r.) Podatnik podlegał ograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w Polsce. Zgodnie z art. 3 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, Podatnik podlegał w Polsce opodatkowaniu tylko od dochodów z pracy wykonywanej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej na podstawie stosunku służbowego lub stosunku pracy, bez względu na miejsce wypłaty wynagrodzenia, oraz od innych dochodów osiąganych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Zgodnie z art. 4a ustawy, przepis ten stosuje się z uwzględnieniem zawartych przez Polskę umów o unikaniu podwójnego opodatkowania.


W świetle powyższych przepisów należy uznać, iż dochód uzyskany przez Podatnika w okresie mieszkania na terytorium Zjednoczonego Królestwa, z tytułu pracy wykonywanej w tym państwie nie podlega opodatkowaniu w Polsce.


Minister Finansów informuje, że interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie wydania interpretacji.


Odpowiedź nie jest wiążąca dla podatnika, jest natomiast wiążąca dla właściwych organów podatkowych i organów kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.


Na niniejsze postanowienie, na podstawie art. 14e § 2, art. 14a § 4 oraz art. 236 § 1 i § 2 pkt 1 Ordynacji podatkowej, Stronie przysługuje zażalenie do Ministra Finansów w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj